HRVATSKA PRED NAJVAŽNIJOM ODLUKOM NAKON RATA: / Ovo su četiri kriterija po kojima ćemo birati borbene avione

Image
Foto: AFP, FILES
Image
Foto: AFP, FILES
4.12.2017.
12:35
AFP, FILES
VOYO logo

'Republika Hrvatska nalazi se pred jednom od najvećih i najsloženijih odluka u obrambenom resoru nakon završetka Domovinskog rata - o zadržavanju sposobnosti nadzora i zaštite zračnog prostora. Odluka o pokretanju procesa nabave borbenih aviona novije generacije odgađana je petnaestak godina, a konkretni koraci napravljeni su ove godine izradom taktičko-tehničke studije i upućivanjem zahtjeva za ponudom za nabavu višenamjenskog borbenog aviona', stoji u priopćenju Ministarstva obrane.

Priopćeno je kako su sukladno upućenom zahtjevu do 3. listopada 2017. zaprimljeni odgovori na zahtjev za ponudom od ponuditelja: Grčke, Države Izrael, Kraljevine Švedske i Sjedinjenih Američkih Država. Amerikanci i Grci nude polovne F-16, a Izraelci F-16 Barak. Šveđani nude svoje nove Gripene.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
HRVATSKA KUPUJE BORBENE LETJELICE: /

Prednost ima američki F-16, ali samo pod jednim uvjetom

Četiri domene odabira

Član savjetodavnog tijela za odabir borbenih zrakoplova Gordan Kolak u razgovoru za emisiju Hrvatskog radija "U mreži Prvog" govorio je o kriterijima po kojima će se donijeti konačna odluka.

'Jedna od tih domena je ona strateška, odnosno odabir strateškog partnera koji će s Hrvatskom razvijati tu komponentu hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Druga domena je financijska, koja govori o cijeni - ne samo aviona, nego ukupnog projekta, odnosno life cycle costu aviona koji se nabavlja. Treća domena je domena sposobnosti, ona govori udovoljavaju li ti avioni svim zahtjevima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva. Četvrta je domena investicija, koja govori o direktnoj gospodarskoj suradnji odabrane zemlje, odnosno zemlje partnera', kazao je Gordan Kolak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U odabiru će, osim tehničkih karakteristika, prednjačiti i gospodarski interesi. Kolak kaže i kako je interes Hrvatske da se novac koji se uloži u izgradnju sposobnosti Hrvatskog ratnog zrakoplovstva vrati kroz određenu gospodarsku suradnju sa zemljom od koje je zrakoplove kupila, piše HRT.

U medijima se spominje cijena od milijardu eura, no Kolak upozorava kako je riječ tek o nagađanju. Dodaje i kako se ne bi trebalo baratati ciframa koliko će zrakoplovi stajati, jer još nemamo informaciju o veličini ponuda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o cijelom paketu

Vojni analitičar i urednik portala "Obris" Igor Tabak slaže se da je teško govoriti o cijeni. Ona može radikalno varirati, kaže on napominjući da je Hrvatska u ovoj nabavi odabrala ići prilično zatvorenim pristupom.

'Ima, naime, zemalja koje zahtjev za ponudama objave, i onih koje to ne učine. Hrvatska ga je odlučila ne objaviti. Tabak napominje da još uvijek ne znamo što je u paketu ponude i da nećemo znati konačnu cijenu dok Ministarstvo ne objavi brojku. Sam sadržaj ponuda nije poznat. Tu se ne radi samo o avionu, nego o obuci pilota, održavanju, dakle o paketu. A cijena paketa, koji može obuhvaćati simulatore, može varirati', objasnio je Tabak te dodao kako je šteta što je cijela stvar odrađena na takav jedan zatvoren način jer bi, kaže, bilo zanimljivo vidjeti više detalja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo