KAKO SE ZAŠTITITI? / 'Hakerski napadi će se događati. Ali, kao pojedinci možemo utjecati na to da ne budemo žrtve'

Bilić je kazao da će se hakerski napadi i dalje događati te da je to nešto što u toj industriji nazivaju 'digitalnim normalnim'

10.2.2022.
20:24
VOYO logo

Nakon hakerskog napada na A1 Hrvatska top tema postala je zaštita podataka i kako se obraniti od pokušaja zloupotrebe istih.

Među serverima Agencije za podršku informacijskim sustavima i informacijskim tehnologijama (APIS IT) nalaze se najdragocjeniji podaci u državi. Predsjednik Uprave APIS-a, Saša Bilić za RTL Danas objasnio je na koji se način brane od hakerskih napada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sve ovdje je rezultat strategije ove Vlade kako bi izgradili neovisnu digitalnu Hrvatsku u sklopu neovisne digitalne Europe. Sve ovo oko nas je najmodernije što pruža svjetska IT tehnologija. Međutim, jedna vrlo važna komponenta u cijelom tom lancu su ljudi, stručnjaci koji rade na ovim tehnologijama i koji zapravo svojim znanjem brane podatke koje mi čuvamo", kazao je Bilić RTL-u.

Image
'HAKER JE POTPUNO PROMAŠIO' /

Istina o napadu koji je uspaničio Hrvate: 'Rezultat njegova truda je nula, sam si je dodao par godina na kaznu...'

Image
'HAKER JE POTPUNO PROMAŠIO' /

Istina o napadu koji je uspaničio Hrvate: 'Rezultat njegova truda je nula, sam si je dodao par godina na kaznu...'

'Hakerski napadi su digitalno normalno'

Upitan imamo li ljude koji mogu pratiti ovu tehnologiju, Bilić je kazao da imamo te dodao da se radi o "simbiozi dobre tehnologije i dobrih stručnjaka". "Naši hakeri koji rade na ovoj tehnologiji štite ovu infrastrukturu od bilo kakvih napada do kojih može doći", dodao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilić je kazao da će se hakerski napadi i dalje događati te da je to nešto što u toj industriji nazivaju "digitalnim normalnim".

"Postoji nekoliko protokola, mi smo kao tvrtka certificirani na nekoliko standarda koji jasno propisuju koja su tu postupanja i do sada smo sve uspješno koristili. Radi se o vrlo kompliciranim procesima koji uključuju i fizičku i tehničku zaštitu, suradnju s drugim državnim tijelima, tako da smo mi zapravo samo jedan dio kotačića državnog sigurnosnog sustava", kazao je Bilić. Dodao je da se oni sami do sada nisu susreli s nikakvim ucjenama od "vanjskih napadača".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poručio je i da brz napredak tehnologije ide na ruku onima koji se brane od napada. "Tehnologije je upravo kreirana tako da bi tvrtka kao što je naša ili bilo koja druga iz realnog sektora imala maksimalnu zaštitu", kazao je stručnjak.

Osvrnuo se i na aktualni slučaj krađe podataka od kompanije A1, za koji kaže da, prema dostupnim podatcima, ne djeluje kao da je počinjena neka velika šteta, no da uvijek postoji i reputacijski moment.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Važno je napomenuti da je u cijelom ekosustavu hakerskih napada jako važno kao mi osobno postupamo prema svojim podacima, kao štitimo svoje lozinke, kome dajemo svoje kartice, podatke od bankovnim računima, kako i gdje kupujemo preko interneta… To su sve čimbenici gdje mi kao pojedinci možemo utjecati na to da ne budemo žrtve napada", poručio je Bilić.  

Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
Tajne vinove loze
default_cta
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
Yu-Gi-Oh sevens
default_cta
Obiteljske tajne
San snova
Cijena strasti
VOYO logo