[FOTO] VOJNI ŠATORI UZ ZAGREBAČKE FAKULTETE: / Ovdje propadaju, a što je s Banijom? Iza svega stoji ideja Borasa i njegova mladog zaštitnika

Image
Foto: Čitatelj Net.hr-a

Pitali smo MORH o sudbini šatora koje je vojska ponosno podignula na nekoliko lokacija unutar Sveučilišta u Zagrebu, ali – odgovora nema, pa nema

13.1.2021.
19:01
Čitatelj Net.hr-a
VOYO logo

Pred zgradom Akademije likovne umjetnosti u Ilici, u Zagrebu, još uvijek su golemi vojni šatori. Također i pred Medicinskim fakultetom na Šalati. Već na prvi pogled je jasno da se šatori ne koriste, zatvoreni su, zapušteni, a dijelom i oštećeni. Jedan šator pred Likovnom akademijom ima udubljenje na krovu, a u velikom šatorskom naselju pred Medicinom jedan od šatora je baš doslovno urušen…

Prva je asocijacija, dakako: što ovi vojni šatori tu rade? Izgledaju zaboravljeno? Zar nisu mogli biti upotrijebljeni negdje drugdje, npr. ovih dana na Baniji?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oba šatorska naselja podigla je Hrvatska vojska i mediji su zabilježili taj pothvat. Prvo su dignuti šatori pred Medicinskim fakultetom, potkraj listopada, a koliko je projekt bio ozbiljan svjedoči i činjenica je govor održao i sam ministar obrane, MarioBanožić, a o tome je objavljena i vijest na stranicama MORH-a. Podignuto je 15 šatora tipa M70 s pripadajućim poljskim stolovima i klupama na trima lokacijama u dvorištu Medicinskog fakulteta.

Objavljeno je da je na postavljanju šatora angažirano desetero pripadnika Bojne za opću logističku potporu Zapovjedništva za potporu Hrvatske vojske, te da će se šatori koristiti za potrebe boravka i prehrane studenata. Tu je i cijela serija fotografija vojnika koji predano postavljaju šatore: drvene podnice, pa metalne konstrukcije, namještaj itd.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Čitatelj Net.hr-a
Image
Foto: Čitatelj Net.hr-a

Šatori kod medicinskog fakulteta

Image
Image
Image
Image

Akcija lidera Studentskog zbora

Desetak dana kasnije niknuli su i šatori pred Likovnom akademijom, a otkriveno je da se radi o inicijativi novog predsjednika Studentskog zbora, studenta ekonomije Mihovila Miokovića. On je, naime, obrazlagao da je potrebno zbog epidemioloških mjera osigurati prostor za prehranu studenata, no, nema nikakvih tragova da su ikada šatori profunkcionirali kao prostor za prehranu studenata.

Tada je Studentski zbor objavio i poruku zahvale na svom Facebook profilu. Zahvalili su posebno general-pukovniku Mati Pađenu i rektoru Damiru Borasu. Predsjednik Studentskog zbora, bivši predsjednik mladeži HDZ-a Sisačko-moslavačke županije, poznat je po svojoj gorljivoj podršci rektoru Borasu, a nije prošlo ni nezapaženo da je nedavno branio rektora nakon njegova seksističkog ispada, kada je predložio mladoj kadetkinji na promociji da skine masku kako bi svi vidjeli koliko je lijepa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po svemu sudeći, projekt izgradnje vojnih šatora po Sveučilištu u Zagrebu, bio je projekt Rektorata i prijatelja iz vojnih redova, nešto kao promotivni projekt – na koji se s vremenom zaboravilo. Zbog epidemioloških mjera i činjenice da je većina fakulteta također prešla na online nastavu možda je otpao projekt prehrane u šatorima, ali – zašto su šatori i dalje ostali na svojim pozicijama? Izgrađeni i zapušteni?

Image
Foto: Unizg
Image
Foto: Unizg

Predsjednik studentskog zbora Mihovil Mioković

Image
Foto: Čitatelj Net.hr-a
Image
Foto: Čitatelj Net.hr-a

Šator kod Akademije likovne umjetnosti

No, koliko koštaju ti šatori i klupe pod šatorima i cijela oprema koju je vojska montirala? Ako i zanemarimo rad Bojne koja je postavljala šatore, nesumnjivo se radi o značajnoj vrijednosti i imovini MORH-a koja ne bi trebala tek tako trunuti, ili bi mogla biti korištena i nekako drugačije i korisnije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uputili smo pitanja MORH-u, o vrijednosti, namjeni i smislu šatora koji su postavljeni u fakultetskim krugovima, ali do zaključenja teksta nismo dobili odgovor.

Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo

Još iz rubrike