EU NAS JE UVALILA U PROBLEME: / Ako kupite proizvod s greškom, više ga nećete moći lako vratiti i dobiti novac

Image
Foto: Profimedia

Direktivom se želi utjecati na proizvođače da rade bolje i kvalitetnije uređaje, koji neće imati ugrađene greške nakon određenog broja sati korištenja, kao što je praksa sada

22.5.2021.
20:22
Profimedia
VOYO logo

Kada za šest mjeseci, nakon usklađivanja s europskim zakonodavstvom, na snagu stupi novi Zakon o obveznim odnosima, potrošačima će biti još teže vratiti kupljeni proizvod s greškom. Izmijenjenim zakonom, naime, nastupit će još stroži uvjeti ostvarivanja prava na povrat novca ili dobivanja zamjenskog uređaja umjesto onoga s nedostatkom.

Te su izmjene dio strategije Europske unije, koja je odabrala promicati zelenu ekonomiju, odnosno smanjiti otpad nastao čestim odbacivanjem uređaja koji se u slučaju kvara radije eliminiraju umjesto da se popravljaju, rečeno je u HRT-ovoj emsiji Potrošački kod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Image
NOVA DIREKTIVA ZAKOMPLICIRAT ĆE NAM ŽIVOT: /

Više nećemo moći samo tako vraćati proizvode s greškom i dobiti nazad svoj novac

Image
NOVA DIREKTIVA ZAKOMPLICIRAT ĆE NAM ŽIVOT: /

Više nećemo moći samo tako vraćati proizvode s greškom i dobiti nazad svoj novac

Proizvod s nedostatkom najprije mora na servis

Kupci su do sada iznimno teško ostvarivali pravo na povrat novca ili zamjenski uređaj ako su kupili proizvod s materijalnim nedostatkom. Prema novoj direktivi, svi pokvareni uređaji najprije će morati na servis. Do sada je potrošač mogao birati između popravka i zamjene artikla, a sada će trgovac automatizmom slati pokvareni uređaj na servis. Tek ako se utvrdi da uređaj nije moguće popraviti, bit će moguća zamjena. Time se, ujedno, izjednačavaju prava kupaca u svim članicama Unije.

Trenutačno je propisano da kupac u slučaju materijalnog nedostatka ima pravo birati između uklanjanja nedostatka ili zamjene robe, a pravo na povrat novca ostvaruje tek ako trgovac u razumnom roku nije otklonio kvar ili isporučio zamjenski uređaj. Taj razumni rok pritom u Zakonu nije propisan, no u praksi je to oko 45 dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Problem hrvatskih potrošača - mali broj servisa

Direktivom se želi utjecati na proizvođače da rade bolje i kvalitetnije uređaje, koji neće imati ugrađene greške nakon određenog broja sati korištenja, kao što je praksa sada. Za potrošače u Hrvatskoj problem bi mogao biti malen broj servisa zbog čega bi se uređaji slali na popravak u druge zemlje. U potrošačkim udrugama ističu da nedostatak servisa ne može i ne smije utjecati na produljenje popravaka te da odgovornost u tome slučaju snosi trgovac.

Stajalište je EU-a da treba smanjiti otpad, a trgovce natjerati da najmanje sedam godina čuvaju rezervne dijelove za prodane uređaje. Sve to potrošači podržavaju, ali nitko ne želi ostati bez nove perilice, grijalice ili mobitela više od mjesec dana dok se popravlja na servisu, a dodatni problem je i prijevoz uređaja na servis koji je najčešće u većem gradu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo