EPIDEMIOLOGINJA HZJZ-A PODIJELA SAVJET: / 'Ako idemo u posjet nekom koga dugo nismo vidjeli, trebali bi prije u karantenu na 10 do 14 dana'

Image
Foto: screenshot N1

'Imaju taj neki osjećaj malaksalosti, opće iscrpljenosti, bolovi u mišićima i zglobovima, ponekad povišenih temperatura,

12.12.2020.
15:03
screenshot N1
VOYO logo

Goranka Petrović, epidemiologinja HZJZ-a komentirala je gostujući na N1 situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj te pojasnila što točno znače statistički podaci koje Nacionalni stožer objavljuje svaki dan. Usprkos strožim mjerama za sprječavanje širenja zaraze, brojevi novozaraženih i dalje ne padaju.

"Koliko će mjere biti uspješne ovisi o tome koliko ćemo se mi tih mjera pridržavati. Za očekivati je da za 15 dana do tri tjedna primjećujemo značajniji pad novozaraženih i da tu krivulju koja je u rastu prelomimo. Što se tiče hospitaliziranih i smrtnih ishoda, tu poboljšanja u smislu smanjenja nažalost moramo čekati još duže jer oni uvijek kasne. Imamo velik porast novozaraženih, a udio umrlih je kontinuirano oko 1,4-1,5 posto. Ako podijelimo postotak iz tih 4000 do 4500 zaraženih, dobijemo taj broj od 60-70 umrlih", rekla je epidemiologinja Petrović za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
OSIM NOVIH MJERA, TU SU I RIGOROZNIJE KONTROLE: /

Inspektori patroliraju dućanima, policija izdala upozorenja, a pale su i prve kazne

Image
OSIM NOVIH MJERA, TU SU I RIGOROZNIJE KONTROLE: /

Inspektori patroliraju dućanima, policija izdala upozorenja, a pale su i prve kazne

'Post Covid stanje prisutno je kod mladih'

Dr. Petrović navodi da oporavak kod nekih ljudi može potrajati i po par mjeseci. Objašnjava da od teškog oblika Covida obolijevaju i mlađe osobe bez kroničnih bolesti te ističe da to srećom ne završava smrtnim ishodom. "Međutim, i oni završavaju na tim visokim protocima kisika, pa mogu čak i na respirator i mehaničkoj ventilaciji. Njihov oporavak traje izvjesno vrijeme. Sve više se govori o tom post-covid stanju koji je prisutan i u mlađih osoba kojima treba i po par mjeseci da se oporave od teškog oblika bolesti koju su imali.

"Imaju taj neki osjećaj malaksalosti, opće iscrpljenosti, bolovi u mišićima i zglobovima, ponekad povišenih temperatura, a ono što zabrinjava je da i jedan dio osoba koje su imali blaže oblike imale su promjene i u središnjem živčanom sustavu i na srcu", pojasnila je epidemiologinja Petrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O teškim i lakšim kliničkim slikama

"Veliki broj oboljelih, oko 80 posto, ima jako blage kliničke slike, a tih preostalih 20 posto ima teške kliničke slike. Te teške kliničke slike ne nastupaju odmah pri pojavi prvih simptoma nego u drugom tjednu bolesti i pripisuju se najvećim dijelom imunološkom odgovoru na virus. Kad nastupe te komplikacije u stvari te osobe najčešće nisu zarazne, ali imunološki sustav pretjerano reagira, stvaraju se poremećaji koji dovode do urušavanja općeg stanja organizma. Nije moguće predvidjeti tko će imati težu kliničku bolest, ali su starije osobe izložene većem riziku i osobe s nekim kroničnim bolestima", navela je liječnica.

'SVE DOLAZI IZ OBITELJI I KOLEGA S POSLA…'; Oni ne očekuju turiste za predstojeće blagdane: 'To je gotova priča, brojke treba spustiti…'

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upute za ponašanje za vrijeme blagdana

Što se tiče nadolazećih blagdana, epidemiologinja ističe da je nužno pridržavati se mjera zbog nepovoljne epidemiološke situacije. Petrović je zato dala i neke upute kako se ponašati tijekom predstojećih dani ako za vrijeme blagdana želimo posjetiti nekoga tko spada u rizičnu skupinu.

"Ulazimo u izrazito nepovoljan period s obzirom na to da nam dolazi vrijeme blagdana koje nama tradicionalno predstavlja vrijeme kad se puno više družimo. Nažalost, sad smo u tako nepovoljnoj epidemiološkoj situaciji da je to jednostavno isključeno, odnosno nije poželjno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poželjno je da za vrijeme predstojećih blagdana smanjimo broj kontakata i da se ograničimo na 'socijalne mjehuriće' gdje ćemo si odabrati nekoliko osoba koje imaju otprilike isti rizik izloženosti i da nemamo kontakt s drugim osobama. Ako se odlučimo posjetiti nekoga koga dugo nismo vidjeli, ECDC preporučuje da se prije toga stavimo na 10 do 14 dana u dobrovoljnu karantenu, da nemamo rizične kontakte i nakon te karantene, pod uvjetom da nismo razvili nikakve simptome, posjetimo tu osobu. Moramo biti svjesni da toj osobi to može biti posljednji posjet nažalost ako otiđemo u posjetu, a zaraženi smo", veli Petrović.

Upitana o tome koliko maske štite, epidemiologinja kaže da čak i ako osoba oboli, količina virusa koju će primiti je manja ako nosi masku. Objašnjava da će tada osoba vjerojatno imati blaži oblik bolesti nego osobe koje ne koriste masku. "Maska definitivno smanjuje količinu virusa u cirkulaciji među osobama koje nose masku", rekla je Goranka Petrović za N1.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo

Još iz rubrike