Može li Zoran Milanović preživjeti u oporbi? Dio SDP-a, kako doznajemo, priprema moguću tranziciju vodstva

Navodno je došlo do neugodnog razgovora između Leke i Milanovića

09.11.2015., Zagreb - Docek rezultata parlamentarnih izbora u stozeru Socijaldemokratske partije Hrvatske u Tvornici kulture. 
Zoran Milanovic. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Pregovori oko formiranja vlade i osiguravanja saborske većine, koji intenzivno traju posljednjih tjedana, doveli su do stanovitog zamora unutar SDP-a. Posljednjih dana i određene nervoze, tvrde neki od sugovornika Telegrama iz SDP-a. “U ovome trenutku (s našim sugovornikom razgovarali smo u prošli petak, op.a.) puno se toga zbiva. A zaista je teško sada još reći mogu li se naši planovi realizirati”, kaže Telegramov sugovornik.

Sve glavne poluge političkih pregovora sa svim mogućim potencijalnim političkim saveznicima koncentrirane su u četvorici ljudi: predsjedniku stranke Zoranu Milanoviću i članovima predsjedništva stranke Branku Grčiću i Siniši Hajdašu Dončiću, te glavnom tajniku SDP-a Igoru Dragovanu, doznaje Telegram.

Grčić i Dončić operativno vode sve pregovore, odlaze na sastanke i referiraju Milanoviću koji onda donosi strateške odluke i smjernice. Uz sudjelovanje Dragovana koji drži stranački “back office”. “Takva podjela donijela je i određenu razinu razočaranja kod nekih od bliskih Milanovićevih suradnika u vladi koji drže da bi i oni mogli pomoći u ovakvoj situaciji”, pojašnjava naš izvor.

Odnos s Milanovićem

Kako su Grčić i Dončić postali glavni pregovarači? Za to postoji prilično jednostavno objašnjenje. Milanović iz nekog razloga, ima dosta povjerenja u Grčićeve analitičke sposobnosti. Grčić je takav status zavrijedio još u doba kada je SDP-ov glavni ekonomski strateg bio Ljubo Jurčić. Jurčiću je, više-manje, bilo svega dosta, a i odnosi s Milanovićem bili su ozbiljno zahladili. U tu prazninu pametno i polako ulazi Grčić. “Čini se da je Milanović pomislio da Grčić ima niz važnih komparativnih prednosti i sada ga na taj način i koristi”.

Izvori Telegrama kažu kako je Mršić obavio nekoliko neformalnih razgovora o budućnosti stranke ako ne dođe do formiranja SDP-ove vlade
Izvori Telegrama kažu kako je Mršić obavio nekoliko neformalnih razgovora o budućnosti stranke ako ne dođe do formiranja SDP-ove vlade PIXSELL

Siniša Hajdaš Dončić ima iskustvo uspješnog župana Krapinsko-zagorske županije koji je SDP držao na vlasti vještim kompromisima i dogovorima s lokalnim strankama. Dončić je, kako kažu, dovitljiv i prodoran te se čini da ima dobar odnos s Milanovićem. Šef SDP-a, u nekim situacijama, ima tendenciju zabaviti se sitnicama koje su suštinski nebitne za cjelovit ishod. “A Dončić je jedan od rijetkih suradnika koji mu to može i otvoreno reći”, kaže jedan od izvora Telegrama.

Bez obzira na ishod pregovora za novu vladu, Zoran Milanović smatra da u ovom trenutku ima relativno komotnu poziciju u stranci, kažu izvori Telegrama.

Njegovi suradnici ponavljaju kako je izbornim rezultatom uspio pomesti stranačku oporbu i nekadašnje rivale poput Zlatka Komadine, Davora Bernardića, Ive Josipovića, Slavka Linića ili Mirele Holy. “Ako Milanović i ne sastavi vladu sam će odlučiti želi li otići ili ostati”, pojašnjava jedan poznavatelj odnosa u SDP-u.

Po stranci se priča o navodno neugodnom razgovoru Leke i Milanovića oko održavanja sljedeće sjednice Sabora

Međutim, prema informacijama s kojima raspolaže Telegram, nekoliko utjecajnih članova SDP-a započelo je s tajnim, neformalnim sastancima o budućnosti i smjeru stranke ako ne dođe do formiranja vlade. U prvim se takvim razgovorima istaknulo ime trenutačnog predsjednika Uprave Podravke, Zvonimira Mršića. Od mnogih se članova SDP-a može čuti kako je Mršić, poput Plenkovića ili Stiera u HDZ-u, postao pritajeni favorit za sljedećeg predsjednika stranke.

“Njegov poslovni background i odlični rezultati na čelu jedne od najvećih hrvatskih kompanija velika su strateška prednost, posebno jer kao stranka loše kotiramo kod poduzetnika, obrtnika, obiteljskih gospodarstava”, kaže naš izvor. “Mršić bi bio jedan od rijetkih kandidata koji imaju i političku i poslovnu karijeru”. Prije vođenja Podravke, Zvonimir Mršić obnašao je dužnost gradonačelnika Koprivnice, od 2001. do 2012.

Premijersko mjesto

Prije godinu i pol dana Mršićevo se ime pojavilo u medijima zbog tajnih sastanaka SDP-ovaca koje je organizirao u Koprivnici. Bilo je to u vrijeme stranačkog obračuna Slavka Linića i Zorana Milanovića.

“Zvonimir Mršić ozbiljno razmišlja o povratku u politiku i nemojte isključiti takav scenarij ako se u SDP-u proširi pobuna protiv Zorana Milanovića. To je jedan od najboljih ekonomskih stručnjaka koji ima političku biografiju, sigurno se nikada nije odrekao snova o premijerskom položaju, a uz to je uvjereni SDP-ovac”, izjavio je tada za Jutarnji list neimenovani član vodstva Socijaldemokratske partije.

Osim Mršića, spominju se imena ambicioznijih članova poput Tonina Picule ili Rajka Ostojića, no izvori Telegrama tvrde kako jedino Mršić ozbiljnije priprema moguću kandidaturu. Po stranci se proširilo uvjerenje kako je Mršić karakterna suprotnost Milanoviću: staložen, miran, koncentriran i fokusiran na detalje, bez brzopletnih odluka ili temperamentnih izljeva.

Picula se istaknuo javnim istupima u kojima je, manje ili više suptilno, tražio promjene u smjeru socijaldemokrata
Picula se istaknuo javnim istupima u kojima je, manje ili više suptilno, tražio promjene u smjeru socijaldemokrata PIXSELL

U stranci se spominje i neugodan razgovor predsjednika Sabora Josipa Leke koji je tražio od Milanovića 76 potpisa zastupnika da bi sazvao sjednicu parlamenta na kojoj bi lijeva koalicija pokušala izabrati novog predsjednika. Lekina argumentacija u, na trenutke temperamentnom telefonskom razgovoru, temeljila se na činjenici da ne želi još jednu sjednicu bez sigurnog izbora novog čelnog čovjeka parlamenta. Odnosi Leke i Milanovića, govori se po SDP-u, imaju svoje uspone i padove. Ovo posljednje zaoštravanje riješili su spretni posrednici.

Stranka je već sredinom tjedna odlučila da će Mostu do ove subote poručiti tri važne stvari, kažu naši izvori.

Ponovljeni izbori

Prva, da ne odustaju od Milanovića kao premijera u zamjenu za tzv. stručnog mandatara. Drugo,nema načina da ih se spoji u velikoj koaliciji s HDZ-om. Treće, ne odustaju od dogovora s Mostom koji bi trebao biti partner u budućoj vladi.

Dio stranačkog vrha, pak, tvrdi da bi se stvar konačno riješila izlaskom na nove izbore. Uvjereni su da bi SDP imao bolji rezultat. “Popuštanje Mostu samo nam šteti”, objašnjava za Telegram sugovornik blizak vrhu stranke. “Dojam je da popuštamo, da pokazujemo razumijevanje za postupke lidera Mosta koji s nama nemaju ništa zajedničko. A to bi nam moglo smanjiti šanse na prijevremenim izborima.”


 

Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 12. prosinca 2015.