'Dosta svađe, za Ustav trebamo referendum!'

IDS-ovac Damir Kajin izrazio je mišljenje da bi prilikom uklanjanja zastare sa kriminala iz pretvorbe i privatizacije stradali samo "neuspješni tajkuni" dok se uspješnim ne bi dogodilo ništa.

28.4.2010.
15:05
VOYO logo

Sabor je jutros počeo raspravu o prijedlogu Odbora za Ustav da se pristupi izmjenama Ustava u okviru užem od ranije planiranoga i to isključivo u dijelovima koji se odnose na završetak pregovora i ulazak Hrvatske u EU, nezastarijevanje pretvorbenog kriminala i ratnog profiterstva, te uvođenje u preambulu Ustava svih nacionalnih manjina.

Predsjednik Odbora Vladimir Šeks (HDZ) uvodno je podsjetio da su u listopadu 2009. u saborsku proceduru došla dva prijedloga izmjena Ustava, vladin i skupine oporbenih zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sabor je jednoglasno donio odluku da se pristupi izmjenama Ustava, a dva su prijedloga tretirana ravnopravno. Osnovana je međustranačka skupina koja je nastojala formulirati zajednički prijedlog nacrta ustavnih promjena, no ona nije uspjela dogovoriti način glasovanja hrvatskih državljana bez prebivališta u Hrvatskoj pa je u vladajućoj koaliciji dogovoreno da će se predložiti uži opseg ustavnih promjena.

Većina u odboru za Ustav potom je Saboru predložila da se Ustav izmijeni isključivo u dijelovima koji će omogućiti otvaranje i zatvaranje pojedinih pregovaračkih poglavlja i utvrditi osnove članstva Hrvatske u EU, da se u preambulu Ustava unesu sve nacionalne manjine te da se onemogući zastara kaznenih djela počinjenih u pretvorbi i privatizaciji te ratnog profiterstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među izmjenama koje bi trebale osigurati završetak pregovora je uvođenje europskoga uhidbenog naloga, nužno za otvaranje pregovora u poglavlju 23, Pravosuđe i temeljna prava.

Ustav bi trebao osigurati i neovisan izbor pravosudnih dužnosnika te punu neovisnost Hrvatske narodne banke, a u Ustav će ući i Državni ured za reviziju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Izvorišne osnove vratit će se Slovenci i Bošnjaci, a pobrojat će se i sve ostale nacionalne manjine - Bošnjaci, Slovenci, Crnogorci, Makedonci, Rusi, Bugari, Poljaci, Romi, Rumunji, Turci, Vlasi i Albanci, koje do sad nisu bile u Ustavu.

Posebna glava regulirat će pravnu osnovu članstva i sudjelovanje u institucijama EU, a kao izvor prava unijet će se i pravo EU.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Državljanima članica EU omogućit će se glasovanje na lokalnim izborima u Hrvatskoj.

Šeks je najavio da će se uz Ustav mijenjati i Ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina te izborno zakonodavstvo, kako bi se nacionalnim manjinama koje u ukupnom stanovništvu sudjeluju s manje od 1,5 posto dalo dopunsko pravo glasa. Srpska manjina svoje će zastupnike birati po posebnom ključu, kazao je Šeks, dodavši da su izmjene potrebnih zakona pri samom kraju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar pravosuđa Ivan Šimonović rekao je da je Vlada jučer kao svoj prihvatila prijedlog Odbora za Ustav. Naglasio je da tako šalje poruku o žurnosti ustavnih promjena, ali i da se time ne zatvaraju vrata nastavku razgovora kako bi se bliska stajališta oko izglasavanja ustavnih promjena i usuglasila.

'Prijepor je u jednoj točci'

"Ovo što je došlo s Odbora za Ustav nije europski paket, nego je to europski paket plus još nešto ekstra koji je, po meni, rađen i kuhan po nečijem ukusu i okusu, po nečijim apetitima, po nečijoj želji. To nije rezultat konsenzusa i dogovora", kazao je šef SDP-a Zoran Milanović. Dometnuo je da je "kuhar" Šeks te pozvao vladajuću koaliciju na na kompromis jer "sve ostalo bi bilo nasilje".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stav SDP je, istaknuo je, da glasovanje dijaspore mora biti ustavna materija te da SDP nudi kompromis da se glasovanja izvan države održavaju samo u veleposlanstvima i konzulatima. Iznio je i primjedbu da je u Sabor na barem 15 minuta trebala doći premijerka Kosor i objasniti zašto inzistira da se odmah ide u promjene Ustava.

Šeks je u raspravi napomenuo da bi mogli ocijeniti gdje je nastao glavni prijepor osvještavanjem usporednog prikaza prijedloga Vlade i skupine 52 zastupnika iz tri oporbene stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kada se gleda njihov prijedlog, ima samo šest točaka koje nisu u prijedlogu vladajuće koalicije: javno bilježništvo, donošenje proračuna većinom svih zastupnika, kod izbora ustavnih sudaca glasanje dvotrećinskom većinom svih zastupnika, da svi manjinci imaju i dopunsko pravo glasa. Mi u vladajućoj koaliciji smatramo da se to razriješi ne Ustavom nego ustavnim zakonom o pravima nacionalnih manjina. Imali smo prijedlog da se nacrt i pristupanje promjenama Ustava pristupa dvotrećinskom većinom, što je vladajuća većina također prihvatila, a oporba je inzistirala da državljani koji nemaju prebivalište u Hrvatskoj da im se dokine pravo glasovanja izvan Hrvatske", nabrojao je Šeks i ustvrdio da je "prijepor u jednoj jedinoj točci" te da "nije kompromis ako jedna strana mora prihvatiti sve od druge strane. To se odnosi na ultimatume i diktate".

IDS-ovac Damir Kajin izrazio je mišljenje da bi prilikom uklanjanja zastare sa kriminala iz pretvorbe i privatizacije stradali samo "neuspješni tajkuni" dok se uspješnim ne bi dogodilo ništa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Na žalost, pretvorba se može revidirati samo revolucijom, a to bi na žalost bilo još gore nego ovo što sada imamo", ustvrdio je Kajin.

Dragutin Lesar, predsjednik Stranke rada - Hrvatskih laburista kao rješenje nemogućnosti dogovora vlasti i oporbe vidi u raspisivanju referenduma za promjenu Ustava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201002120315006 arti-201004140637006 arti-201002090474006 arti-201004200751006

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo