UPRAVO U SABORU /

Stiže novi zakon i bit će velikih promjena za roditelje: Tate će na dopust, neki će dobivati 7500 kuna...

Image
Foto: Shutterstock

Noviteti koji su posebno razveselili roditelje su uvođenje takozvanog očinskog dopusta te povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta

12.7.2022.
11:39
Shutterstock
VOYO logo

Hrvatski sabor danas nastavlja svoju sjednicu, a raspravlja se i o izmjenama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama. Noviteti koji su posebno razveselili roditelje su uvođenje takozvanog očinskog dopusta te povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta.

Vlada RH odredila je pitanje demografske revitalizacije kao jedno od strateških pitanja budućnosti Hrvatske te "snažno zagovara nastavak rada na preokretanju negativnih demografskih trendova i boljeg položaja obitelji jasno definiranom pronatalitetnom politikom", navodi se u pojašnjenju zakonskih izmjena koje predlaže Središnji državni ured za demografiju i mlade. Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama na snagu je stupio 9. srpnja 2008. godine, a do sada je šest puta mijenjan i dopunjavan. U nastavku donosimo šest promjena koje će zaživjeti kada ovaj Zakon bude usvojen - a s obzirom na to da je riječ o prijedlogu vladajućih, nema sumnje da će biti tako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
DRŽAVA ČASTI /

Stižu velike promjene za sve roditelje: Maksimalna naknada se diže na 7.500 kuna, a najviše razloga za veselje imaju očevi

Image
DRŽAVA ČASTI /

Stižu velike promjene za sve roditelje: Maksimalna naknada se diže na 7.500 kuna, a najviše razloga za veselje imaju očevi

Ove zakonske izmjene zasigurno će pomoći roditeljima, a u nastavku donosimo najvažnije stvari koje se odnose na izmjene ovog zakona.

1. Uvodi se očinski dopust

Zakonske promjene bit će donesene zbog uvođenja jedne Direktive EU-a u naše zakonodavstvo, a zbog koje se uvodi novo pravo za očeve. Riječ je, naime, o plaćenom očinskom dopustu u trajanju od 10 radnih dana za jedno dijete, odnosno 15 radnih dana u slučaju rođenja blizanaca, trojki ili istovremenog rođenja više djece. U zakonu je predložena mogućnost korištenja prava na očinski dopust nakon rođenja djeteta u neprekidnom trajanju, a najkasnije do navršenih šest mjeseci života djeteta. ovo pravo očevi će moći koristi neovisno o radnopravnom statusu majke. Za vrijeme korištenja očinskog dopusta predviđena je naknada plaće koja iznosi 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2. Povećava se naknada

Izmjene zakona donose i neke financijske benefite. Točnije, povećat će se maksimalni iznos naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene i samozaposlene roditelje. Zakonskim izmjenama predlaže se povećanje maksimalnog iznosa naknade plaće koja se isplaćuje za vrijeme korištenja roditeljskog dopusta za zaposlene i samozaposlene roditelje sa sadašnjih 5654,20 kuna, što je iznosilo 170% proračunske osnovice na 7500,13 kuna, što iznosi 225,5% proračunske osnovice.

3. Povećava se naknada i za one na pola radnog vremena

Novi zakon predviđa i usklađivanje visine naknade plaće za vrijeme korištenja prava na roditeljski dopust zaposlenog ili samozaposlenog roditelja kao prava na rad s polovicom punog radnog vremena. Naknada za korisnike koji rade na pola radnog vremena povećava se sa sadašnjih 2328,20 kuna (70% proračunske osnovice) na 3658,60 kuna (110% proračunske osnovice).

4. Jasnije propisano pravo na roditeljski dopust

Predloženim zakonom jasnije se propisuje pravo zaposlenog ili samozaposlenog roditelja na roditeljski dopust, odnosno pravo koje roditelj koristi nakon navršenih šest mjeseci života djeteta te se može koristiti do osme godine života djeteta. Zaposleni ili samozaposleni roditelj ima pravo na roditeljski dopust u trajanju od osam mjeseci za prvo i drugo rođeno dijete, odnosno 30 mjeseci za blizance, treće i svako sljedeće dijete. Pravo na roditeljski dopust u pravilu koriste oba roditelja u trajanju od četiri ili 15 mjeseci s time da u skladu s odredbama Direktive svaki roditelj zadržava dva mjeseca roditeljskog dopusta koja ne može prenijeti na drugog roditelja.

U slučaju da roditeljski dopust koristi samo jedan roditelj isti se kao i prema važećem Zakonu koristi u trajanju od šest mjeseci (za prvo i drugo rođeno dijete). U odnosu na korištenje prava za rođene blizance, treće i svako sljedeće dijete uvodi se promjena korištenja prava na način da se propisuje da u slučaju kada pravo koristi samo jedan roditelj isti se koristi u trajanju od u trajanju od 28 mjeseci (umjesto dosadašnjih 30 mjeseci prema važećem Zakonu), a uvažavajući mogućnost i pravo drugog roditelja da koristi dva mjeseca svog neprenosivog roditeljskog dopusta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

5. Otac može koristiti dopust i ako majka nije zaposlena

Uvodi se i mogućnost da zaposleni ili samozaposleni otac može koristiti pravo na roditeljski dopust i u slučaju da majka djeteta nije zaposlena ili samozaposlena osoba pod uvjetom da nije koristila odnosno nije ispunjavala propisane uvjete za korištenje prava na druge potpore, primjerice rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada, rodiljnu i roditeljsku brigu o novorođenom djetetu.

6. Prava se mogu koristiti istodobno ili naizmjenično

Radi veće fleksibilnosti korištenja prava na roditeljski dopust te prilagođavanja istog prema vlastitim osobnim i obiteljskim potrebama uvodi se novina u načinu korištenja prava na način da se roditeljima daje mogućnost da svoja prava mogu koristiti ne samo pojedinačno, već i istodobno ili naizmjenično, sukladno međusobnom dogovoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo