PLENKI KREŠE OVLASTI POVJERENSTVA / Dalija Orešković žestoko: 'Radi to jer mu osobno smeta, ovoj Vladi borba protiv korupcije uopće nije cilj'

Image
Foto: Sanjin Strukic/Pixsell

Novim su zakonom, u odnosu na važeći tekst Zakona, predviđena znatna unaprjeđenja zakonskog teksta u više područja, ističu vlastodršci, no s njima se ne slaže bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, saborska zastupnica Dalija Orešković

13.10.2021.
15:30
Sanjin Strukic/Pixsell
VOYO logo

Zakon o sprječavanju sukoba interesa uskoro bi mogao dobiti "novo ruho". Naime, na e-Savjetovanju se trenutno nalazi nacrt prijedloga Zakona o sprječavanju sukoba interesa, a u kojem se nalazi podosta noviteta.

Zakon o sprječavanju sukoba interesa donesen je 2011. godine i od tada do danas Hrvatski sabor je donio četiri izmjene i dopune ovog Zakona, a Zakon je mijenjan i odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske od 7. studenoga 2012. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Novim su zakonom, u odnosu na važeći tekst Zakona, predviđena znatna unaprjeđenja zakonskog teksta u više područja: znatnim proširenjem adresata zakona, uvođenjem dodatnih obveza obveznika da deklariraju sukob interesa i zabranom sudjelovanja u odlučivanju, unaprjeđenja u kontekstu imovinskih kartica i obavljanja drugih poslova uz javnu dužnost, zatim znatno unaprjeđenije uređenje ograničenja nakon obavljanja javne dužnosti, jačanje statusnih prava Povjerenstva, zatim detaljnije propisivanje odredbi postupka pred Povjerenstvom i njihova dorada u smislu ujednačavanja s pravilima kojima je uređen upravni postupak te naprednije uređenje sustava sankcioniranja", stoji na stranicama e-Savjetovanje.

Image
PRIZNAO POGREŠKU... /

Povjerenstvo za sukob interesa kaznilo ravnatelja Hrvatskog državnog arhiva: Nije naveo honorar od oko 110.000 kuna

Image
PRIZNAO POGREŠKU... /

Povjerenstvo za sukob interesa kaznilo ravnatelja Hrvatskog državnog arhiva: Nije naveo honorar od oko 110.000 kuna

Neodgovornost aktualne vlasti

Bivša predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa, saborska zastupnica Dalija Orešković, u razgovoru za Net.hr ističe da se radi o prijedlogu koji ne bi trebalo podržati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U dijelu u kojem se ministar hvali da donosi poboljšanja, riječ je o prijedlozima koje je oblikovalo Povjerenstvo još u mojem sazivu", kaže nam Orešković, dodajući da je od tih prijedloga do sada prošlo je više od četiri godine, što pokazuje krajnju neodgovornost aktualne vlasti.

"Ovoj Vladi borba protiv korupcije nije cilj. Ta mala poboljšanja - proširenje kruga dužnosnika, uvođenje nekih mehanizama za lokalnu samoupravu, sama po sebi su još uvijek nedostatna. U kontekstu ovog nacrta poslužila su kao smokvin list kojim se prekriva najvažnije, a to je da se Povjerenstvu oduzima mogućnost utvrđivanja sukoba interesa i donošenja odluke o tome da je neko postupanje dužnosnika suprotno etičkim načelima djelovanja", kaže Orešković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona smatra da bi to trebala biti najvažnija zadaća povjerenstva. "Ako je nema, a po ovome nacrtu takve nadležnosti zakona više nema, gubi se i smisao postojanja ovakvog Povjerenstva".

Na pitanje je li tada povećanje i postroživanje određenih kazna koje su predviđene novim zakonom samo kozmetička promjena, Orešković veli da je to i "manje od kozmetike".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Neće sustav postati bolji jer se za par tisuća kuna povećaju neke administrativne sankcije", kaže Dalija Orešković, dodajući da nešto što proizlazi iz rezultata Povjerenstva, a koje se tiču takvih administrativnih sankcija, nikada nije dovelo do gubitka pozicije ili vlasti.

Ne muči ih kazna nego druge stvari

"Sami dužnosnici vrlo rado plate sankcije kada vide da su u pogrešci", kaže nam bivša predsjednica Povjerenstva, dodajući da je ono što ih žulja kada se utvrdi da su u sukobu interesa, da su bili netransparentni ili da su zlorabili na štetu javnog interesa. Zbog toga, dodaje, ostaju bez svojih fotelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao primjer navodi slučaj Tomislava Karamarka, kada je zbog takozvane afere "Konzultantica", odnosno sukoba interesa pala Vlada. Što se tiče konkretnog slučaja, valja istaknuti da je nepravomoćnom presudom Upravnog suda poništena odluka Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa zbog koje je u lipnju 2016. godine Tomislav Karamarko podnio ostavku na mjesto predsjednika HDZ-a.

"Ako želimo graditi etiku i intergritet nužno je zadržati ovlasti Povjerenstva da donosi odluke o povredama načela. Istovremeno, s tim zakonom ide i nova strategija suzbijanja korupcije, u kojoj se naglašava važnost etičkih načela kod javnih službenika, sudaca i državnih odvjetnika. Svi u državnom i javnom sektoru imaju etičke kodekse zbog čijih povreda mogu biti kažnjeni, jedini koji se sada izuzimaju iz tog sustava su političari i to samo zato jer to Andreju Plenkoviću osobno smeta, a smeta mu što se i sam nalazi u nizu povreda tih etičkih načela", zaključuje Dalija Orešković, dodajući da te situacije "debelo nadilaze težinu slučaja Tomislava Karamarka".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
Samit
default_cta
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Barbapapa
default_cta
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo