ČIM JOJ JE DIJETE IZDAHNULO, OSTALA JE BEZ BIJEDNE NAKNADE: / 'Država zaboravlja izmučene majke'

Image
Foto: Pixsell

41-godišnja Leonela Pomper imala je 12-godišnjeg sina Leona Lapaša koji je bio jedan od simbola borbe za veća prava djece s invaliditetom.

17.10.2017.
21:54
Pixsell
VOYO logo

Država očigledno očekuje da se Leonela odmah zaposli, s obzirom da su joj automatski ukinuli pomoć. Usporedbe radi, saborski zastupnici po isteku mandata imaju pravo aktivirati povlasticu 6+6 - šest mjeseci cijeli iznos plaće i šest mjeseci pola plaće.

Jadnu naknadu od 2500 kuna majkama preminule teško bolesne djece država ukida odmah po djetetovoj smrti,.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Država odmah zaboravlja na izmučene majke

Pomper je otvoreno progovorila o svojim strahovima, rekavši kako država na izmučene majke odmah zaboravlja i očekuje od njih da se odmah zaposle i vrate u društvo. Odlučna je u namjeru da se izbori za promjenu zakona.

'Borit ću se za to svim snagama. Bit će to i Leonova posljednja zadaća', rekla je neutješna majka za 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ona posljednjih 10 godina jedva da je izašla iz kuće jer je cijeli život podredila bolesnom djetetu, djetetu koje je oživljavala na dnevnoj bazi.

Društvenim je mrežama jučer počela kružiti peticija naslovljena na premijera Andreja Plenkovića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema suosjećanja države

'Država je u slučaju smrti djeteta s teškoćama dužna pokazati suosjećanje prema roditelju i obitelji. Stoga ćemo inzistirati na tome da se roditeljima osigura pravo na status roditelja njegovatelja još minimalno šest mjeseci nakon djetetove smrti. Jednako tako, želimo da se roditeljima osigura psihološka pomoć, kao i svi drugi oblici pomoći koji će im omogućiti resocijalizaciju nakon višegodišnje izolacije. Inzistiramo i na programima pomoći pri zapošljavanju kako bi se roditelji mogli vratiti na tržište rada', rekla je Sabina Lončar iz zagrebačke Udruge Sjena te dodala kako Ministarstvo socijalne skrbe roditelje njegovatelje očito smatra robotima koji se nakon brige o bolesnoj djeci već drugi dan nakon smrti djeteta mogu prijaviti na HZZ i početi raditi kao da se ništa nije dogodilo.

'Silili su me da odmah riješim svu dokumentaciju'

'Ne znam više funkcionirati u svijetu, davno sam to zaboravila. Da nemam još dvoje male djece koja me trebaju vjerojatno ne bih preživjela smrt svojeg Ivana i otišla bih za njim', rekla je suznih očiju Zagrepčanka Nina Milardović (36). Njezin je bolesni sin umro u ožujku ove godine u dobi od 11.5 godina, a ona je istog trena izgubila sva prava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Sjećam se kako sam pod tabletama, dva dana nakon sprovoda, hodala gradom jer su me silili da odmah riješim svu papirologiju. Bila sam na rubu života i snaga, a morala sam obilaziti urede kako bih izvadila smrtovnicu i prijavila djetetovu smrt. Ivan je umro 7. ožujka, a to su tražili odmah, da ne bih slučajno dobila naknadu za cijeli ožujak', ispričala je.

Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
default_cta
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
default_cta
VOYO logo