USTAVNI SUD ODLUČIO: / Mjere Stožera su zakonite i ne krše ustavna prava, osim zabrane rada nedjeljom koja nije u skladu s Ustavom

Image
Foto: Pixsell

Ustavni sud odlučio je o Nacionalnom stožeru civilne zašite

14.9.2020.
9:28
Pixsell
VOYO logo

Ustavni sud u ponedjeljak je zaključio da su zakoni koje je o ovlastima Stožera civilne zaštite donio Hrvatski sabor u skladu s Ustavom te da je zakonita većina odluka Stožera donesenih zbog epidemije koronavirusa. U skladu s Ustavom nije jedino zabrana rada nedjeljom.

Na sjednici koja je iza zatvorenih vrata održana u ponedjeljak Ustavni sud nije prihvatio ili je odbacio većinu prijedloga koji su osporavali zakonitost ovlasti i odluka Stožera civilne zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istovremeno Ustavni sud ukinuo je Izmjene i dopune Zakona o najmu stanova, priopćio je Ustavni sud. Sve odluke donesene su s deset glasova za i tri glasa protiv.

Ustavni sud: Mjere Stožera su zakonite

U odnosu na ovlasti Stožera vezano uz zakone o sustavu civilne zaštite, zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, Zakona o lokalnim izborima te Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti Ustavni sud zaključio je da "Hrvatski sabor može u ostvarivanju svoje zakonodavne ovlasti kada ograničava pojedina ljudska prava i slobode postupati na temelju dviju ustavnih osnova predviđenih člancima 16. i 17. Ustava".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluka o tome na temelju koje od navedenih ustavnih osnova će ograničiti pojedine slobode i/ili prava u isključivoj je nadležnosti Hrvatskog sabora, zaključio je Ustavni sud.

Ocijenili su da je donošenjem zakona odnosno izmjena i dopuna osporenih zakona kojima se, između ostalog, zbog sprečavanja širenja epidemije zarazne bolesti Covid-19 radi zaštite života i zdravlja ljudi propisuju mjere kojima se ograničavaju temeljna ljudska prava i slobode, Hrvatski sabor postupao u granicama svojih ovlasti propisanih Ustavom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odluke Stožera imale legitiman cilj

Vezano uz odluke Stožera civilne zaštite o korištenju maski i organizaciji javnog prometa Ustavni sud je ocijenio da su navedene mjere Stožera civilne zaštite bile "zakonite, imale su legitiman cilj, zaštitu života i zdravlja građana te su bile nužne za ostvarivanje tog cilja".

Niz prijedloga odbačeno je jer "predlagatelji nisu naveli ustavnopravno relevantne razloge za osporavanje ustavnosti i zakonitosti, a iz pribavljenih očitovanja proizlazilo je da su za donošenje osporenih akata postojali objektivni i racionalni razlozi".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima i prijedlozi koji su osporavali odluke Stožera o ograničavanju okupljanja, rad u trgovini i uslužnim djelatnostima te održavanju sportskih i kulturnih događanja, ali i održavanju pogreba i ispraćaja te mjeri strogog ograničavanja zadržavanja na ulicama i drugim javnim mjestima.

Iz istog su razloga odbijeni i prijedlozi protiv Odluke o zabrani napuštanja mjesta prebivališta i stalnog boravka, Odluke o privremenoj zabrani prelaska preko graničnih prijelaza te Vladine odluke objavljene u ožujku pod nazivom "Pomoć medijskoj industriji i medijskim profesionalcima u okolnostima epidemije Covid-19".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izuzetak zabrana rada trgovina nedjeljom i odluka u korist zaštićenih najmoprimaca

U postupku pokrenutom na vlastitu inicijativu Ustavni sud je utvrdio da zabrana rada trgovina nedjeljom nije bila u skladu s Ustavom. "Ustavni sud utvrdio je da mjera zabrane rada nedjeljom u utvrđenom razdoblju, iako je težila ostvarenju legitimnog cilja zaštite života i zdravlja građana nije ispunjavala zahtjeve razmjernosti", navode u priopćenju.

Ukidajući pojedine članke Zakona o najmu stanova te njegove izmjene i dopune Ustavni sud je utvrdio da država nije ispunila pozitivnu obvezu u rješavanju odnosa između najmodavaca (vlasnika stanova) s jedne strane, i zaštićenih najmoprimaca (stanara u stanovima u tzv. privatnom vlasništvu) te da je u osiguravanju vlasničkih prava najmodavaca, prekomjeran teret prebacila na drugu kategoriju građana, zaštićene najmoprimce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Većina zaključila da su sva pitanja u dovoljnoj mjeri raspravljena

Ustavni sud pojasnio je i zašto nije prihvatio prijedloge troje sudaca Ustavnog suda da se o zakonitosti odluka Stožera provede javna rasprava, na koju bi bili pozvani i predstavnici medija.

"Većinom glasova sud je ocijenio da za odlučivanje o biti stvari nije potrebno pozvati sudionike u postupku (predlagatelje i predstavnike Vlade ili Stožera civilne zaštite), budući da su sva činjenična i pravna pitanja u dovoljnoj mjeri raspravljena te o biti stvari između velike većine sudaca ne postoji prijepor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni sud nije omogućio nazočnost sjednici predstavnicima tiska i drugih sredstava javnog priopćavanja postupajući sukladno s Ustavnim zakonom o Ustavnom sudu, Poslovnikom Ustavnog suda te svojom ustaljenom praksom koju u ovom sazivu Ustavnog suda nitko od sudaca nije do sada doveo u pitanje pa ni u drugim slučajevima u kojima je postojao izražen javni interes".

Javnost rada osigurana objavom dnevnih redova, zapisnika i priopćenja

Ustavni sud skrenuo je pozornost i da s obzirom na raspoloživi prostor u zgradi suda nije u mogućnosti održati sjednicu na način da osigura poštovanje preporuka Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo vezanih uz pandemiju bolesti Covid-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ustavni sud javnost svog djelovanja osigurava javnom objavom dnevnih redova sjednica, zapisnika sa sjednica, izdavanjem službenih priopćenja, javnom objavom odluka/rješenja i njihovih sažetaka i održavanjem konferencija za medije kada to, s obzirom na velik interes javnosti, ocijeni potrebnim.

Tako će biti postupljeno i u ovim ustavnosudskim predmetima, s time da će konferencija za medije, koju će voditi predsjednik Suda, biti sazvana protekom roka od osam dana za izradu najavljenih izdvojenih mišljenja sudaca", navode u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Troje sudaca bilo je za javnu raspravu, objasnili su zašto

12.24 Troje sudaca Ustavnog suda bilo za javnu raspravu o odlukama Nacionalnog stožera civilne zaštite, Andrej Abramović, Goran Selanec i Lovorka Kušan, javlja N1.

Kazao je to novinarima sudac Abramović nakon sjednice te objasnio dio argumenata koje je iznijela većina njihovih kolega koji su bili protiv javne rasprave i prisutnosti medija na sjednici. "Postavila se sumnja oko pogodnosti dvorane s obzirom na trenutnu zdravstvenu situaciju, mi smo rekli da nije ta dvorana jedina u gradu, a prema propisima, Ustavni sud zasjeda u Zagrebu, dakle bilo gdje u Zagrebu. Druga tijela koja imaju potrebe za većim dvoranama, odaberu druge dvorane, barem to danas nije problem, a lijepo je i vrijeme, mogli smo zasjedati i vani", rekao je Abramović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Selanec je kazao kako neće biti javne rasprave. "Mi smo smatrali da određena pitanja, koja rade procjep u društvu, jer Ustavni sud ima potrebu stabilizirati ustavni poredak, a ova pitanja dovode do dubokog procjepa unutar društva, unutar institucija, pa i unutar same izvršne vlasti i da bi to trebalo raspraviti s uglednim stručnjacima, strankama i da bi mi od toga imali koristi. Smatrali smo da treba javna rasprava, da javnost ima uvid u sve argumente koji bi se iznijeli", rekao je Selanec i dodao da je taj prijedlog odbijen.

Abramović je kazao da pokušavaju uspostaviti javne sjednice Ustavnog suda u budućnosti. "To što ovaj put nismo uspjeli, ne znači da nećemo u budućnosti. Kad bi mediji pokazali interes, kao što su ga pokazali danas, moguće da bi se u budućnosti ta praksa mogla i promijeniti", rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sjednica bez medija

11.29 Ustavni sud donio je odluku kako mediji neće biti prisutni na sjednici, a odluka o ustavnosti mjera Nacionalnog stožera civiline zaštite će biti poslana priopćenjem, rekao je Teodor Antić novinarima ispred suda. Također, predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović održat će press konferenciju na kojoj će obrazložiti odluku ustavnog suda. To znači da neće biti javne rasprave, kao i da će se odluka donijeti na zatvorenoj sjednici.

Antić je kazao kako se odluka očekuje danas. Nije želio odgovoriti na pitanje koji su argumenti za raspravu bez medija. Antić je kazao kako se o tajnosti sjednice glasalo te kako je većina sudaca bila za ovu odluku. Kako neslužbeno doznaje Jutarnji list, tri suca su bila za uključivanje javnosti, dok je ostalih 10 bilo protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: N1 screenshot
Image
Foto: N1 screenshot

Tajnik Ustavnog suda Teodor Antić

Nošenje maski, zabrana rada, zadržavanja na ulici...

Ustavni suci danas raspravljaju o devet odluka Nacionalnog stožera koje se uglavnom tiču nošenja maski, zabrana okupljanja, zadržavanja na ulici i rada nedjeljom, a prvo će odlučiti hoće li rasprava biti javna.

Riječ je o dvjema odlukama vezanim za obavezu nošenja maski, o dvije odluke o ograničavanju društvenih okupljanja, o načinu održavanja pogreba, ograničavanju zadržavanja na ulicama, o zabrani rada nedjeljom te o zabranama napuštanja mjesta prebivališta i prelaska državne granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni suci bi trebali odlučivati i o ustavnosti Zakona o zaštiti pučanstva od zaraznih bolesti, Zakona o sustavu civilne zaštite, Zakona o lokalnim izborima kao i Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti. Ukoliko se prihvati prijedlog troje ustavnih sudaca i odluči da sjednica ipak bude javna, ona bi mogla biti odgođena.

Image
SVE SE ZNA, USTAVNI SUD ODLUČUJE O DEVET ODLUKA STOŽERA I ČETIRI ZAKONA: /

Troje sudaca traži javnu raspravu, doznalo se i zašto

Image
SVE SE ZNA, USTAVNI SUD ODLUČUJE O DEVET ODLUKA STOŽERA I ČETIRI ZAKONA: /

Troje sudaca traži javnu raspravu, doznalo se i zašto

'Javnost će biti obaviještena'

Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda, uoči sjednice je novinarima rekao da još ne zna hoće li današnja sjednica biti javna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Budite bez brige, javnost će biti obaviještena. Ako bude javna rasprava, onda ćemo prekinuti i bit ćete pozvani na vrijeme. Ako ne bude izdvojenih mišljenja bit će odmah konferencija za novinare", rekao je Šeparović novinarima prilikom ulaska u zgradu Ustavnog suda.

"Dakle, nije stavljen zahtjev za otvaranje javnosti nego je stavljen zahtjev da bude javna rasprava, što znači da se pozovu sudionici u postupku, znači predlagatelji i Vlada RH i da se razjasne neka pitanja. Ako tako sud odluči, nema nikakvog razloga da se ne pozovu predstavnici vlade i naravno javnost. Vidjet ćemo što će sud odlučiti", kazao je Šeparović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje bi li bilo dobro da sjednica bude javna, Šeparović je kazao: "Budite bez brige, bit će javnost obaviještena točno onako kako Ustavni zakon i kako poslovnik propisuju, bit će javnost izviještena, bit će konfernecija za tisak, bit će skraćeno obrazloženje, izjave, sve onako kako je propisano... Ako bude javna rasprava, budite bez brige, bit ćete pozvani na vrijeme, nećete biti zakinuti, budite sigurni".

"Sve će ovisiti o tome hoće li se odluke donositi. Ako se odluke donesu i ako ne bude izdvojenih mišljenja možda će odmah biti konferencija, ako se donesu i budu izdvojena mišljenja, onda treba čekati osam dana da prođe rok. U svakom slučaju javnost će biti detaljno i o svemu izviještena, a predsjednik će sigurno održati konferenciju za tisak i imat ćete pravo postavljati svako pitanje", kazao je Šeparović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustavni suci Mato Arlović i Ingrid Antičević Marinović ušli su u zgradu Ustavnog suda bez komentara - Antičević Marinović je tek kazala novinarima kako sve izjave daje predsjednik Ustavnog suda.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo