STOŽER OBJAVIO NOVE BROJKE: / U Hrvatskoj 28 novih slučajeva, jedna osoba preminula

Image
Foto: Davor Pongračić/CROPIX/POOL/PIXSELL

Svjetska zdravstvena organizacija upozorava kako bi mladi trebali ograničiti druženja i noćne izlaske jer, unatoč tome što uglavnom imaju lakše simptome,

6.8.2020.
7:14
Davor Pongračić/CROPIX/POOL/PIXSELL
VOYO logo
  • U Hrvatskoj je jučer zabilježeno 58 novih slučajeva zaraze; ukupno 633 aktivnih slučajeva oboljenja
  • WHO upozorava da se broj oboljelih između 15 i 24 godine utrostručio
  • Američki epidemiolog Anthony Fauci smatra da bi cjepivo moglo biti dostupno početkom 2021.
  • Nizozemski znanstvenici otkrili su utjecaj gena na komplikacije i ishod zaraze koronavirusom

PRATITE TIJEK DOGAĐANJA:

Stigla zaštitna oprema

16.31 - U Rijeci je u četvrtak počeo iskrcaj zaštitnih sredstava i opreme koji su dopremljeni brodom Ever Excel iz Šangaja radi potrebe suzbijanja epidemije koronavirusa, a radi se o 139 tona dezinficijensa za ruke nabavljenih od kineske kompanije Sinopharm te manjoj količini maski za lice KN95.

Zaštitnu opremu preuzet će Ravnateljstvo civilne zaštite te je, prema potrebi, distribuirati drugim nadležnim tijelima, priopćeno je iz Vlade RH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupna vrijednost ove pošiljke je oko 1,2 milijuna eura. Njome je završena isporuka robe koju je Vlada, posredstvom Ravnateljstva za robne zalihe i uz pomoć Veleposlanstva Republike Hrvatske u Narodnoj Republici Kini, komercijalno nabavila od kineskih kompanija Sinopharm i MEHECO, i za koju je u potpunosti ostvareno financiranje iz europskih fondova.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srbiji 299 novih slučajeva

16.30 - Srbijanske zdravstvene vlasti prijavile su u četvrtak sedam žrtava covida-19 i još 299 novozaraženih koronavirusom, dok službena statistika bilježi dalji pad broja hospitaliziranih i razmjerno manje pacijenata na respiratorima.

Na koronavirus u Srbiji je u posljednja 24 sata testirano ukupno 10.033 uzoraka, a 299 ih je bilo pozitivno, što je dosad ukupno 27.332 registrirana slučaja covida-19.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


262 novozaraženih i 5 preminulih u BiH

15:09 - Nova 262 slučaja zaraze koronavirusom potvrđena su u četvrtak u Bosni i Hercegovini, izvijestili su iz zavoda za javno zdravstvo u toj zemlji dok se stanje sve više pogoršava u Sarajevu koje je već tjednima najveće žarište epidemije. Na klinikama u Federaciji BiH u protekla 24 sata testirano je 919 uzoraka a zaraza je potvrđena u 128 slučajeva dok su tri zaražene osobe preminule. U Republici Srpskoj testirali su 488 uzoraka a u 118 slučajeva potvrđena je zaraza koronavirusom. U tom su entitetu od srijede od posljedica zaraze koronavirusom preminula dva starija muškarca. Još 16 zaraženih registrirano je u distriktu Brčko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sarajevo je i dalje najveće žarište zaraze jer su na području glavnog grada BiH tijekom 24 sata potvrđena 74 nova slučaja a jedna je osoba umrla. Ukupni broj zaraženih među Sarajlijama od pojave koronavirusom sada je tako veći od 2500 što je gotovo 20 posto od ukupnog broja u cijeloj državi. Aktivnim se trenutačno smatra nešto više od 1300 slučajeva zaraze. Kapaciteti sarajevske Klinike za plućne bolesti namijenjene smještaju oboljelih od bolesti COVID-19 popunjeni su više od 80 posto pa županijske vlasti razmatraju mogućnost brze uspostave sličnih kapaciteta za smještaj dodatnih pacijenata. Odlukom predsjednika županijske vlade Marija Nenadića svim zdravstvenim djelatnicima prekinuti su godišnji odmori.

Zbog naglog širenja zaraze u Sarajevu se otkazuju gotovo sve ranije planirane masovne manifestacije. Nakon što je direkcija Sarajevo Film Festivala (SFF) potvrdila da će ta najveća regionalna filmska smotra planirana za razdoblje od 14. do 21. kolovoza biti održana bez publike odnosno isključivo na online platformi, u četvrtak su i organizatori druge "Povorke ponosa" čiji je cilj promocija prava LGBTIQ populacije planirane za kraj mjeseca najavili kako se ni ona neće održati na uobičajeni način.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Povorku odgađamo za vrijeme kada epidemiološka situacija u državi bude povoljna", naveli su organizatori.

Predsjednik vlade Federacije BiH Fadil Novalić ocijenio je kako stanje jest zabrinjavajuće, ne samo u Sarajevu nego i u entitetu i cijeloj državi ali je istaknuo kako restrikcije nalik onima tijekom proljeća nisu opcija o kojoj se razmišlja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ne želimo više žrtvovati ekonomiju jer ćemo inače zapasti u 'zonu gladi', imat ćemo jako veliki broj socijalnih slučajeva. Nećemo više uvoditi restriktivne mjere poput policijskog sata, ali ćemo mjere dorađivati", kazao je Novalić u srijedu.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema novooboljelih u Dubrovačko-neretvanskoj županiji

15:07 - "U Dubrovačko-neretva­nskoj županiji u pos­ljednja 24 sata nije zabi­lježen niti jedan novi slučaj zaraze COVID­-19 infekcijom. Od početka pandemije je analizirano ukup­no 6598 uzoraka. U OB Dubrovnik s dan­ašnjim danom ho­spitalizirana je jedna osoba pozitivna na COVID­-19.

U samoizolaciji su 164 osobe, a u poslje­dnja 24 sata nije bi­lo kršenja mjera sam­oizolacije. Od počet­ka pandemije utvrđeno je ukupno 47 sluča­jeva kršenja samoizo­lacije", javljaju iz stožera.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


Nema novozaraženih u Lici

15:06 - "Na području Ličko-senjske županije u posljednja 24 sata nema novooboljelih osoba. Ukupno je oboljela 31 osoba od COVID-19 od čega je jedan aktivan slučaj, 29 osoba je izliječeno te jedna osoba preminula. U protekla 24 sata nije testirana ni jedna osoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod aktivnim nadzorom/mjerom samoizolacije je devet osoba. Policijski službenici PU ličko-senjske obavili su provjere poštivanja izrečenih mjera samoizolacije kojom prilikom nije utvrđeno kršenje/nepoštivanje izrečenih mjera", priopćeno je.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

18 novozaraženih u Vinkovcima, virus ušao u dom za starije

14:30 - Stožer Vukovarsko-srijemske županije potvrdio je za Dnevnik.hr da je virus ušao u dom za starije u Vinkovcima. Tamo je danas zabilježen veliki skok novozaraženih, čak 18 slučajeva. Velik se broj odnosi na dom za starije. Više detalja objavit će na izvanrednoj konferenciji za medije najavljenoj za 17 sati.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stožer potvrdio 28 novozaraženih i jednu preminulu osobu

14:05 - Nacionalni stožer civilne zaštite priopćio je podatke o epidemiji koronavirusa u zemlji za protekla 24 sata.

"U protekla 24 sata zabilježeno je 28 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj trenutno oboljelih (aktivnih slučajeva) u Hrvatskoj danas ukupno 561. Među njima je 110 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru sedam pacijenata. Jedna osoba je preminula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno su zabilježene 5404 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 155 preminulo, a 4688 se oporavilo. U samoizolaciji je trenutno 2171 osoba. Do danas je ukupno testirano 125.317 osoba, od toga 934 u posljednja 24 sata."


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka od subote umjesto karantene uvodi obvezna testiranja

13:32 - Njemačka od subote uvodi obvezu testiranja na COVID-19 za sve putnike koji se vraćaju iz rizičnih područja, štedeći ih tako obavezne karantene, rekao je u četvrtak ministar zdravstva. Ova odluka je najavljena prošlog tjedna, ali se nije znalo kada će točno stupiti na snagu.

"Od subote svi koji se vraćaju s rizičnih područja moraju se podvrgnuti testiranju. Odnosno, svi koji se vraćaju s takvog područja moraju imati potvrdu o negativnom nalazu testiranja (ne starijem od 48 sati) ili se testirati ovdje", rekao je Jens Spahn na tiskovnoj konferenciji u Berlinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dosad su svi koji su se vraćali s rizičnih područja, među kojima su većinom zemlje izvan Europske unije, ali i tri španjolske pokrajine (autonomne zajednice Aragon, Katalonija i Navarra), a od srijede i belgijska pokrajina Anwerpen, morali biti u Njemačkoj u 14-dnevnoj karanteni ako nisu imali potvrdu o negativnom nalazu testa koji je besplatan. Ovim obaveznim testiranjem Njemačka se opredijelila za "sigurnost".

"Itekako sam svjestan da je riječ o zadiranju u osobnu slobodu, ali mislim da je to razumno zadiranje. Sloboda ne znači uvijek slobodu samo za mene, nego uključuje odgovornost", rekao je Spahn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Troškove testiranja u cijelosti snosi vlada, što je "pitanje solidarnosti", istaknuo je ministar. Njemačka, u kojoj ovog tjedna u nekim saveznim pokrajinama počinje škola nakon ljetnog raspusta, razmjerno je dobro prošla u epidemiji novog koronavirusa, sa službeno 9.175 umrlih, ali strahuje da bi virus mogli donijeti putnici koji se vraćaju iz inozemstva. Već nekoliko tjedana porast broja novozaraženih zabrinjava njemačke vlasti. U četvrtak je ugledni institut Roberta Kocha objavio da je u zadnja 24 sata zabilježeno 1045 novih slučajeva, koliko ih nije bilo od svibnja.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema novozaraženih u Zagorju

13:28 - "Na području Krapinsko-zagorske županije u protekla 24 sata nema evidentiranih novozaraženih osoba. Trenutni broj aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom na području Krapinsko-zagorske županije je 13. U protekla 24 sata na analizu je poslano 38 uzoraka, od kojih je 17 negativno, dok se za 21 čekaju rezultati nalaza", priopćili su iz stožera.


Bez novozaraženih u Šibensko-kninskoj županiji

12:52 - "U protekla 24 sata nije bilo novih slučajeva oboljenja od zarazne bolesti COVID-19. I dalje je je 34 aktivna slučaja oboljenja, od kojih se 4 osobe liječe na Odjelu infektologije šibenske bolnice, dok ostali imaju blaže kliničke simptome i nalaze se u samoizolaciji na kućnom liječenju. Od jučer je bilo jedno uzorkovanje na SARS-CoV-2 virus. Pod mjerama zdravstvenog nadzora i samoizolacije nalaze se 42 osobe, od kojih je 38 kontakti oboljelih od COVIDA-19, a četiri osobe su ušle u Republiku Hrvatsku iz trećih zemalja zbog čega im je određena mjera samoizolacije", priopćili su iz Stožera civilne zaštite Šibensko-kninske županije.


Bez novozaraženih u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji

12:49 - "U Bjelovarsko-bilogorskoj županiji nema novih slučajeva zaraze koronavirusom. Trenutno je u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 13 osoba zaraženih COVIDOM-19 budući da je pet osoba skinuto s evidencije oboljelih. U samoizolaciji su u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji 42 osobe", priopćeno je iz tamošnjeg Stožera.


Nema novozaraženih u Koprivničko-križevačkoj županiji

12:31 - "Na području Koprivničko-križevačke županije nema novih slučajeva zaraze jedanaesti dan zaredom. Na kućnom liječenju jedna osoba. U samoizolaciji je šest osoba, a od početka epidemije ukupno je zabilježeno 106 slučaja zaraze", javljaju iz tamošnjeg stožera.


Istraživanje demantiralo Trumpa: Zatvaranje škola smanjilo broj zaraženih

12:20 - Zatvaranje američkih škola od ožujka do svibnja možda je dovelo i do milijun slučajeva manje oboljelih od covida-19 u SAD-u i spasilo više od 40 tisuća života, pokazuje nova američka znanstvena studija. Američke savezne države koje su ranije zatvorile škole kad je slučajeva koronavirusa bilo najmanje imale su veći tjedni pad broja slučajeva oboljelih u tom razdoblju, u usporedbi sa saveznim državama koje nisu tako brzo zatvorile škole i imale su daleko veći broj slučajeva covida-19, prema radu objavljenom u medicinskom časopisu JAMA u srijedu, prenosi CNN.

Znanstvenici iz dječje bolnice Cincinnati i sveučilišta Cincinnati ocijenili su da njihova analiza pokazuje da "vrijeme zatvaranja škola igra ulogu u razmjerima promjena". Primjenjujući svoje zaključke na čitavo stanovništvo znanstvenici su ocijenili da je "zatvaranje škola moglo biti povezano s oko 1,37 milijuna slučajeva covida-19 manje tijekom 26-dnevnog razdoblja i s 40.600 manje smrti tijekom 16-dnevnog razdoblja." Znanstvenici ističu da se ti zaključci ne mogu primijeniti na sadašnje rasprave o otvaranju škola jer su okolnosti drukčije, primjerice tada je malo ljudi nosilo maske za lice i poštivalo pravila socijalnog distanciranja. Primjerice "nejasno je kako bi izgledalo širenje covida-19 da su škole ostale otvorene u trenutku kad su države počele uvoditi mjere ograničenja kretanja", istaknuli su znanstvenici.

"Moguće je da bi širenje bolesti vezano uz škole bilo usporeno mjerama borbe protiv širenja virusa koje su preporučili centri za kontrolu i prevenciju bolesti i američka pedijatrijska akademija, a to uključujuje i stalno pranje ruku, nošenje maski, održavanje socijalne distance i pojačane mjere higijene".

Znanstvenici su u okviru istraživanja koristili modele kojima su procjenjivali razlike učestalosti covida-19 i smrti između područja na kojima su škole bile otvorene i onih na kojima su škole bile zatvorene. Ti modeli sugeriraju da su područja u kojima su škole zatvorene na početku epidemije u odnosu na područja gdje su škole bile otvorene na vrhuncu epidemije imala 128,7 manje slučajeva covida-19 na sto tisuća stanovnika u promatranih 26 dana te 1,5 smrti manje na sto tisuća stanovnika u promatranih 16 dana.

Znanstvenici ističu da je jedno od ograničenja studije to što su se na tim područjima u različito vrijeme počele uvoditi mjere borbe protiv širenja bolesti koje su također mogle igrati ulogu. Potrebno je više istraživanja kako bi se utvrdilo u kojoj su mjeri te intervencije utjecale na rezultate i pad broja zaraženih i umrlih od covida-19, kažu istraživači.

Glavni američki infektolog dr. Anthony Fauci kazao je kako će i uz sve mjere opreza otvaranje škola biti "dio eksperimenta" u kojemu će se učiti kako virus utječe na djecu i širenje bolesti u zajednici, bez obzira na to kako to grubo zvučalo jer se sada ne znaju puni razmjeri utjecaja otvaranja škola na širenje bolesti. Fauci je dodao kako se do sada zna da djeca u dobi od 10 do 19 godina mogu prenositi virus na odrasle jednako lako kao i druge odrasle osobe, ali se još ne zna dovoljno o tome kako se od djece u dobi do deset godina života širi virus na druge.


Toyota zbog pandemije prodala upola manje automobila

12:18 - Japanski proizvođač automobila Toyota izvijestio je u četvrtak da je u prvom fiskalnom tromjesečju prodao upola manje vozila zbog pandemije koronavirusa, predviđajući povratak tržišta automobila na pretpandemijsku razinu do sredine 2021. godine.

U razdoblju od travnja do lipnja neto dobit Toyote iznosila je 158,8 milijardi jena (1,27 milijardi eura) i bila je za tri četvrtine manja nego u istom prošlogodišnjem razdoblju. Operativna dobit iznosila je samo 13,9 milijardi jena, u odnosu na 740,6 milijardi jena zabilježenih u istom prošlogodišnjem razdoblju. Prihodi su potonuli 40,4 posto, na 4.600 milijardi jena.

Kompanija je u prvom fiskalnom tromjesečju prodala upola manje vozila nego u istom prošlogodišnjem razdoblju, ukupno 1.15 milijuna. Globalno tržište automobila trebalo bi se postupno oporaviti i vratiti se na pretpandemijsku razinu krajem ove i u prvoj polovini 2021. godine, predviđaju u Toyoti. Naglašavaju ipak da su "posljedice Covida-19 opsežne, značajne i ozbiljne", dodajući da se razdoblju slabosti zasada ne nazire kraj.

U financijskoj godini koja završava u ožujku iduće godine Toyota očekuje 64,1 posto nižu neto dobit, od 730 milijardi jena. Potvrdili su važeću prognozu godišnje operativne dobiti od 500 milijardi jena. Godišnji prihodi trebali bi dosegnuti 24.000 milijarde jena.


Nema novozaraženih u Međimurju

12:15 - "U Međimurskoj županiji nema novoboljelih. Svi jučer testirani uzorci ZZJZ Međimurske su negativni. Danas je testirano 28 osoba. Dosad je testirano 2239 uzoraka. Epidemiološka situacija u Međimurju je iznimno povoljna", priopćili su iz Stožera civilne zaštite.


Nema novozaraženih u Karlovačkoj županiji

12:14 - U protekla 24 sata u Karlovačkoj županiji nema novooboljelih osoba od koronavirusa, no zbog praznika obavljen je i vrlo mali broj testova u karlovačkoj Općoj bolnici, dok u Ogulinu uopće nije bilo testiranja.

"Tijekom jučerašnjeg dana obavljeno je osam bolničkih testiranja u OB Karlovac i svi su testovi negativni. U Karlovačkoj županiji je od početka epidemije od COVD-19 oboljela 101 osoba. Trenutno se u OB Karlovac na hospitalizaciji nalazi jedan pacijent, a u samoizolaciji je 48 osoba, doznaje se u Stožeru civilne zaštite Karlovačke županije.


Nema novozaraženih u Požeško-slavonskoj županiji

11:50 - "U Požeško-slavonskoj županiji trenutno ima osam aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom (COVID-19), sve osobe se nalaze u kućnoj izolaciji. U samoizolaciji se nalazi 12 osoba, a ukupno je testirano 3900 osoba. Tijekom dana će se nastaviti s testiranjem kontakata zaraženih osoba kao i svih suspektnih osoba", piopćeno je iz tamošnjeg stožera.


U Sloveniji 15 novozaraženih

11:49 - U Sloveniji je u zadnja 24 sata sa 771 testiranja potvrđeno 15 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a jedan je oboljeli među zaraženima umro, potvrdila je u četvrtak slovenska vlada. Broj novozaraženih manji je nego prethodni dan, kad je sa 974 testova bilo potvrđeno 18 novih infekcija. Nove zaraze u zadnja 24 sata potvrđene su u deset općina, najviše u Ljubljani (5 slučajeva) i Domžalama (2).

Ukupni broj potvrđenih zaraza od početka epidemije time se povećao na 2223, aktivno je još 190 slučajeva, a do sada su među zaraženima umrlo 125 pacijenata, prema podacima ministarstva zdravstva. Trenutno su zbog Covida-19 hospitalizirane 24 osobe, od čega tri na intenzivnoj njezi.


Nema novozaraženih u Splitsko-dalmatinskoj županiji

11:48 - "Prema izvješću NZJZ-a Splitsko-dalmatinske županije od ukupno 63 obrađena testa danas nema novooboljelih osoba pozitivnih na COVID infekciju. U samoizolaciji su 523 osobe, 15 COVID pozitivnih osoba nalazi se na bolničkom liječenju u KBC-u Split dok se jedna osoba nalazi na respiratoru, izvijestio je Stožer Splitsko-dalmatinske županije.


Šest novozaraženih u Zagrebu

11:27 - U Zagrebu je tijekom jučerašnjeg dana zabilježeno šest novih slučajeva zaraze koronavirusom, pa je broj aktivnih slučajeva 170, a 347 osoba je u samoizolaciji, izvijestio je u četvrtak zagrebački Stožer civilne zaštite.

"U protekla 24 sata u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo obrađeno je 195 uzoraka. Imamo šest novih slučajeva u Zagrebu. Posljedično tome, deset osoba je dobilo mjere samoizolacije", rekla je zamjenica ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Sandra Šikić.

Trenutno, u Zagrebu je ukupno 170 aktivnih slučajeva i 347 samoizolacija. Od novih šest slučajeva zaraze, dva su kontakti s prethodno oboljelim osobama, jedan je "import" državljanin Češke, a tri za sada imaju negativne epidemiološke anamneze. Ukupan broj oboljelih u Zagrebu je 1238, a broj preminulih i dalje je 23. Što se tiče mladih i noćnih izlazaka, Šikić je istaknula da u zadnjih nekoliko dana nisu zabilježili slučajeve povezane s noćnim klubovima, odnosno da se možda kriju u nejasnim epidemiološkim slučajevima.

"Svakako se smanjio trend i nemamo više toliko slučajeva povezanih s boravcima u noćnim klubovima. Tome je vjerojatno uzrok nekoliko faktora - apeli koje šaljemo sa svih strana urodili su plodom i građani se ponašaju odgovornije, a s druge strane tu su i razne inspekcije", ustvrdila je Šikić.

Image
Foto: ilustracija, Sanjin Strukić / PIXSELL
Image
Foto: ilustracija, Sanjin Strukić / PIXSELL

Foto: Sanjin Strukić/PIXSELL


Petero novozaraženih u Zagrebačkoj županiji

11:26 - "Na području Zagrebačke županije danas do 11 sati evidentirano je 256 osoba kojima je potvrđena bolest uzrokovana novim koronavirusom. U odnosu na podatke od jučer radi se o pet osoba više. Na području Zagrebačke županije aktivno je 38 slučajeva. Izliječeno je 207 osoba, a 11 ih je preminulo", priopćili su iz stožera Zagrebačke županije.


Nema novooboljelih u Sisačko-moslavačkoj županiji

11:25 - Na području Sisačko-moslavačke županije danas nema nema novooboljelih osoba od covida-19, priopćeno je iz županijskog stožera.


Novozaražen muškarac u Varaždinskoj županiji: hospitaliziran je

11:00 - "U posljednja 24 sata u Varaždinskoj županiji zabilježen je jedan novi slučaj zaraze koronavirusom. Obolio je muškarac srednje životne dobi, a radi se o bliskom obiteljskom kontaktu prethodno zaražene osobe te se u vrijeme pojave simptoma nalazio u samoizolaciji. Zbog teže kliničke slike je hospitaliziran u Općoj bolnici Varaždin.

Na današnji dan u Varaždinskoj županiji je 9 aktivnih slučajeva zaraze koronavirusom, od čega su 3 osobe smještene u Općoj bolnici u Varaždinu, a šestero ih je izolirano kod kuće i pod aktivnim su zdravstvenim nadzorom infektologa. Od početka pojave koronavirusa evidentirano je 67 slučajeva zaraze, a 12 osoba se Varaždinskoj županiji dodatno pripisuje zbog prijavljenog mjesta prebivališta. Pod mjerom samoizolacije i aktivnim zdravstvenim nadzorom trenutno su 22 osobe, a sve su kontakti potvrđeno zaraženih osoba", priopćeno je iz stožera.


Riječki liječnik optužio Beroša: 'Dopustio je da politika uvjetuje i ucjenjuje'

10:47 - Leonardo Bressan, riječki liječnik obiteljske medicine i predsjednik Komore hrvatske obiteljske medicine za Primorsko-goransku županiju, na N1 odgovorio je na tvrdnje ministra zdravstva Vilija Beroša da se privatni liječnici tijekom epidemije nisu najbolje snašli.

"Uspjeli smo ofiltrirati 90 posto opasnosti za bolnički sustav. Bolnice su smanjile u jeku epidemije obim posla za 70 posto, 50 posto liječnika je znalo biti u smjenama doma, nisu ništa radili, mi nikad nismo prestali raditi, znali smo biti u smjenama od doma. Obim posla povećali smo na 110-115 posto, prekoračili smo ljudske mogućnosti i ne znamo dokad ćemo moći, to bi i ministar trebao znati. Problem je bio u lošem upravljaju kriznom situacijom od strane Nacionalnog stožera. U nas se politika nije petljala u organizaciju zdravstvenog dijela sustava i imali smo dobre rezultate. Nećete vidjeti da se epidemiolozi u Primorsko-goranskoj županiji posebno žale. Uspjeli smo iskontrolirati sve, u realnom vremenu", rekao je Bressan.

Uvjeren je da ministar Beroš nije zadovoljio u pojedinim dijelovima svog rada u resoru zdravstva. "Dopustio je da politika uvjetuje i ucjenjuje neke stvari koje su bile politički oportune u nekom trenutku. Očekujem da Beroš ne dira u primarnu koja je na staklenim nogama, dosegnuli smo limit ljudske izdržljivosti. Ako bude dirao, urušit će se sustav", poručio je liječnik.

Istaknuo je i da problem postoji u HZZO-u, koji je veći dio administrativnog posla prebacio u ordinacije. "Mi moramo brojati trakice, udaljenost, tko je napunio 18 godina, to oduzima prosječno dva sata dnevno. HZZ ne želi objaviti podatke o našem radu iz kojih bi se vidjelo da prosječno ordinacija obiteljske medicine obavi 67 poziva. U tom trenutku nema pregleda, nema administracije", zaključio je Bressan.


Nema novozaraženih u Primorsko-goranskoj županiji

10:24 - Prema podacima epidemiološke službe Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije, danas, kroz 24 sata, nema novooboljelih osoba od koronavirusa. To znači da PGŽ i dalje bilježi osam aktivnih slučajeva te 145 izliječenih.


24 novozaražene osobe u Vukovarsko-srijemskoj županiji

9:54 - "U Vukovarsko-srijemskoj županiji, prema podacima pristiglim do 8 sati, u posljednja 24 sata su 24 nove pozitivne osobe na COVID-19 (18 osoba iz Vinkovaca, 1 osoba iz Drenovaca, 1 osoba iz Vukovara, 1 osoba iz Ivankova, 1 osoba iz Slakovaca, 1 osoba iz Rokovaca i 1 osoba iz Cerića). Ukupan broj oboljelih osoba od početka epidemije je 472, od kojih je 276 osoba izliječeno, a 5 osoba je preminulo. Trenutno je u županiji 9 osoba hospitalizirano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 sata testirana je 81 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 5959. U samoizolaciji na području županije je 415 osoba", priopćili su iz tamošnjeg Stožera.


Istraživanje: Geni utječu na komplikacije i ishod zaraze

9:52 - I geni mogu utjecati na komplikacije i ishod kod oboljelih od Covida-19, piše u četvrtak Jutarnji list, pozivajući se na studiju u kojoj se istraživalo zašto i mlađi zaraženi umiru. Visoki krvni tlak, dijabetes, debljina i dakako visoka životna dob, pokazalo se, najčešći su razlozi zbog kojih neki pacijenti ne prežive Covid-19. Naime, sve su to rizici koji mogu izazvati komplikacije kod oboljelih od koronavirusa za koje nerijetko nema lijeka. No, u posljednje se vrijeme sve više govori i o mogućoj "genetskoj podlozi" odnosno činjenici da bi u tome kako se tko nosi s koronavirusom utjecaj mogla imati i naša genetska ranjivost.

Kao primjer uloge genetike nizozemski genetičar, Alexander Hoischen, s Medicinskog centra Sveučilišta Radboud (RUMC) u Nijmegenu, navodi dva brata, oba mlađa od 35 godina, inače potpuno zdrava, koji su se zarazili koronavirusom i obojica završila na respiratoru. “U takvom se slučaju odmah zapitate mogu li genetski čimbenici igrati ulogu", kaže Hoischen. Dodaje kako to može biti slučajnost da su obojica bili tako teško bolesni, ali i posljedica greške u imunološkom sustavu.

Tijekom proučavanja ta dva slučaja znanstvenici su dobili dojavu o još dvojici mladih ljudi na drugom kraju Nizozemske koji su također završili na respiratoru i krenuli su u istraživanje s obzirom na to da nisu imali nikakvu obiteljsku povezanost. Dok je trajalo istraživanje, jedan od njih izgubio je bitku s koronom.

Ne bi li identificirali genetsku ranjivost na infekciju, istraživači su sekvencionirali njihove egzome koji sadrže dijelove koji kodiraju proteine u svim genima. Posebnu su pažnju posvetili genima za koje se zna da su uključeni u urođeni imunološki odgovor. Pokazalo se da su sva četvorica muškaraca imala mutaciju na genu koji u nekim imunološkim stanicama proizvodi receptor TLR7. Naime, TLR7 upozorava imunološki sustav na infekciju odnosno otkrivanje jedno lanaca RNK koji neki virusi nose kao što je to slučaj sa SARS-CoV-z.

Znanstvenici također misle da taj receptor prepoznaje i usko povezane koronaviruse poput MERS-a ili SARS-a. Kad se virus aktivira, receptor "budi" oslobađanje interferona, odnosno molekule imunološke signalizacije koje sudjeluju u obrani organizma od virusnih infekcija, donosi Jutarnji list.


Brazil bi uskoro mogao imati 100.000 preminulih od koronavirusa

9:50 - Brazil ulazi u šesti mjesec pandemije koronavirusa koji i dalje hara zemljom gdje će broj umrlih uskoro dosegnuti 100.000, što je tragedija koja se po mišljenju stručnjaka mogla očekivati zbog izostanka jasno utvrđene zdravstvene politike na državnoj razini. "Ovo je prava tragedija, među najgorima koje su dosad pogodile Brazil", rekao je za agenciju France Presse sociolog Celso Rocha de Barros dok ta zemlja s 212 milijuna stanovnika u posljednjih više od mjesec dana bilježi u prosjeku 1000 umrlih na dan.

Zemlja bi u listopadu mogla imati 200.000 mrtvih bude li se COVID-19 širio ovakvim ritmom, upozorava Domingos Alves, statističar specijaliziran za pandemije. U razgovoru za AFP on je uputio oštru kritiku vlastima koje su "žrtvovale stanovništvo". Velik broj umrlih pripisao je činjenici da Brazilija "niječe" pandemiju, da su izostale stroge mjere protiv širenja virusa i da su prerano ublažene epidemiološke mjere. Prvi potvrđen slučaj COVID-a 19 pojavio se u Sao Paulu 26. veljače, a prva smrt zabilježena je 16. ožujka, također u tome gradu, najvećem megalopolisu Latinske Amerike.

"Tek tada je Brazil počeo organizirati borbu s pandemijom", rekao je za AFP Paulo Lotufo, epidemiolog koji radi na sveučilištu u Sao Paulu. No poslije je broj oboljelih i umrlih naglo rastao. Snimke brzinskih sprovoda u šest minuta u Sao Paulu i zajedničkih grobnica u Manausu ledile su krv u žilama. Brazil je u lipnju bio druga najteže stradala zemlja nakon Sjedinjenih Država. Ovog vikenda očekuje se da će broj mrtvih prijeći 100.000.

Lotufo misli da gradonačelnici i guverneri saveznih država koji su već u ožujku uveli više ili manje strogu izolaciju i povećali broj kreveta na odjelima intenzivne skrbi, nisu mogli dovoljno brzo djelovati zbog izostanka koordinacije savezne vlade. Predsjednik Jair Bolsonaro, krajnji desničar, neprestano je umanjivao opasnost od koronavirusa nazivajući ga "gripicom" od koje su oboljeli on i supruga. Onemogućavao je napore koji su se poduzimali radi ograničavanja kretanja stanovništva, opravdavajući to potrebom održavanja gospodarstva na životu i jedino je promicao uporabu hidroksiklorokina, suprotno mišljenju znanstvenika.

Sociolog Rocha de Barros misli da "izolacija nije prirodna" i da je mora "koordinirati čelnik koji je politički vjerodostojan". "Društvu treba reći da je to teško, ali nužno, u protivnom će se dogoditi pomor. U Brazilu je bila poslana potpuno drukčija poruka", rekao je sociolog. Snimke prepunih plaža i barova potaknule su raspravu o ravnodušnosti brazilskog društva na tragediju. "Brazil je navikao na visoku smrtnost zbog nasilja", ocijenio je Celso Rocha de Barros. Osim toga, "bogatiji slojevi su nerijetko neosjetljivi na smrti u siromašnim četvrtima". Koronavirus je teže pogodio crnačko stanovništvo i siromašne u favelama.


Melbourne ušao u šestotjednu strogu karantenu

9:48 - Australski drugi najveće grad Melbourne ušao je u četvrtak u prvi dan šestotjedne karantene te je većina trgovina i ureda zatvorena, potaknuvši strahove oko mogućih nestašica hrane, dok se vlasti bore s drugim valom pandemije koronavirusa. Trgovine su zatvorene i ulice puste u ovom petmilijunskom gradu, prijestolnici australske savezne države Viktorije, koja je u zadnja 24 sata zabilježila 471 slučaj zaraze koronavirusom i osam smrtnih slučajeva povezanih sa zarazom.

Australija sada ukupno bilježi oko 20.000 slučajeva i 255 umrlih, što je još uvijek daleko manje nego u mnogim drugim razvijenim zemljama. No rast zaraze u državi Viktoriji prijeti da će se preliti i na ostatak zemlje. Novi Južni Wales zabilježio je u srijedu 12 novih slučajeva Covida19 te ih je ukupno 483. "Već smo jednom izravnali tu krivulju, ponovo ćemo je izravnati", rekao je novinarima ministar zdravlja Greg Hunt. Premijer Viktorije Daniel Andrews pozvao je stanovnike Melbournea, koji već tjednima žive uz nešto blaže mjere karantene, da ostanu mirni unatoč porasloj potražnji za potrepštinama u supermarketima. "Nema potrebe da ljudi gomilaju zalihe hrane za više mjeseci", kazao je Andrews novinartima u Melbourneu.

Klanice su jedne od rijetkih tvrtki kojima je dozvoljeno da ostanu otvoreni u Melbourneu, iako sa smanjenom radnom snagom. "Pokušali smo uspostaviti ravnotežu između smanjenja količine kretanja, čime smo smanjili broj slučajeva, ali ne ugrožavajući ono što građanima treba na policama supermarketa", dodao je Andrews.

Stopa nezaposlenosti na nacionalnoj razini povećat će se na oko 10 posto zahvaljujući ponovnim restriktivnim mjerama u državi Viktoriji, rekao je australski premijer Scott Morrison. "Ove će mjere imati vrlo značajan negativan učinak za naš put oporavka", kazao je premijer.

Nakon zatvaranja međunarodnih granica, uvođenja karantena u gradovima i pokretanja kampanje za testiranje Australija se u lipnju ponovno otvorila uz dnevni rast zaraze koji je tada bio u jednoznamenkastim brojevima.

Image
Image

Foto: Profimedia

Novozaražen muškarac u Zadarskoj županiji

9:43 - "Na području Zadarske županije jedna je novooboljela osoba zaražena koronavirusom. Riječ je o mlađem muškarcu iz Zadra kojem se utvrđuju kontakti i kretanje. U samoizolaciji je 131 osoba, a nadzor je istekao za 4801 stanovnika. Tijekom jučerašnjeg dana testiran je 61 uzorak. Na COVID 1 odjelu Opće bolnice u Zadru hospitalizirane su četiri osobe. U protekla 24 sata policijski službenici Policijske uprave zadarske evidentirali su jedno kršenje mjere samoizolacije", priopćio je stožer.


Nema novozaraženih u Osječko-baranjskoj županiji

9:42 - "U posljednja 24 sata u laboratoriju Kliničkog bolničkog centra Osijek obrađeno 147 uzoraka niti jedan nije bio pozitivan na koronavirus. Osječko-baranjska županija posljednji je put bila bez novozaraženih prije 47 dana, 18. lipnja.

U KBC-u Osijek trenutno je hospitalizirano 28 pacijenata oboljelih od koronavirusa, od kojih se dva nalaze na respiratoru. Epidemiolozi su mjeru samoizolacije jučer odredili za 12 novih kontakata oboljelih osoba, pa je sada u samoizolaciji ukupno 226 osoba", priopćili su iz tamošnjeg stožera.


Nema novozaraženih u Brodsko-posavskoj županiji, jedna osoba preminula

9:40 - "U posljednja 24 sata na području Brodsko-posavske nije zabilježen niti jedan novi slučaj zaraze virusom SARS-CoV-2. Ukupan broj zaraženih osoba koje imaju prebivalište na području Brodsko-posavske županije od početka epidemije tako iznosi 167 dok je broj aktivnih slučajeva 13. Nažalost, jedna osoba je preminula. Broj osoba pod mjerom samoizolacije na području Brodsko-posavske županije je 66", priopćili su iz županijskog stožera.


U Istri novozaražen Talijan

8:57 - "Tijekom protekla 24 sata u Zavodu za javno zdravstvo Istarske županije ispitano je 42 uzoraka briseva na COVID-19, od kojih je jedan pozitivan. Osoba je strani državljanin Republike Italije koji boravi na području Istarske županije. Testiran je na prijemu Opće bolnice Pula zbog drugih zdravstvenih tegoba, radi kojih je i hospitaliziran. U tijeku je postupak povratka u matičnu državu. Trenutno je 60 aktivnih COVID-19 pozitivnih osoba. U mjerama samoizolacije nalazi se 138 osoba", poručili su iz istarskog stožera.


Nema novozaraženih u Virovitičko-podravskoj županiji

8:16 - "Na području Virovitičko-podravske županije nema novozaraženih od virusa SARS-CoV-2. Od 20 testiranih osoba, svi su bili negativni na koronavirus, te tako, na području VPŽ, već sedam dana zaredom nema novozaraženih. I nadalje je broj trenutno aktivnih slučajeva na području naše županije sedam", naglasili su uz Stožera civilne zaštite Virovitičko-podravske županije.

Broj testiranih, od početka epidemije je trenutno 2.315. U samoizolaciji se nalazi 45 osoba. Od početka epidemije COVID-19, na području Virovitičko-podravske županije, 31 osoba je zaražena koronavirusom. Od toga, sedmero je trenutno aktivno, dvadeset i tri osobe su se oporavile, a jedan muškarac je preminuo.


Njemačka uvrstila Antwerpen na crvenu listu

7:10 - Njemačka je uključila u srijedu belgijsku pokrajinu Antwerpen na popis opasnih zona zahtijevajući od putnika koji stižu iz te regije dvotjednu karantenu ili negativan test na koronavirus. U Belgiji od kraja srpnja ponovno raste broj novih slučajeva zaraze i smrtnih ishoda, posebno u pokrajini Antwerpen, zbog čega je njemački institut Robert Koch proglasio to područje opasnom zonom.

Broj pacijenata s koronavirusom u belgijskim bolnicama udvostručio se u posljednjih mjesec dana, a epidemija se "intenzivno širi", priopćili su tamošnji zdravstveni dužnosnici. Belgija je tijekom ožujka i travnja pretrpjela jednu od najviših stopa infekcije po stanovniku, ali nakon što je epidemija dosegla vrhunac u svibnju je počela ublažavati mjere sprječavanja širenja koronavirusa.

No, sada se broj slučajeva ponovno počeo značajno povećavati te je odgođeno daljnje ublažavanje protuepidemijskih mjera i uvedena stroža kontrola u lučkom gradu Antwerpenu. U Belgiji, koja ima oko 11 milijuna stanovnika, dosad su 9852 osobe umrle od covida-19.


Facebook uklonio Trumpov video o koronavirusu

7:10 - Popularna društvena mreža Facebook uklonila je u srijedu video na kojemu američki predsjednik Donald Trump govori da su djeca "gotovo imuna na covid-19" uz obrazloženje da su njime prekršena pravila kompanije protiv širenja dezinformacija o koronavirusu.

"Taj video je sadržavao lažne tvrdnje o navodnoj imunosti određene skupine na covid-19, što je kršenje naše politike usmjerene protiv širenja dezinformacija o toj bolesti", objavio je glasnogovornik Facebooka.

To je prvi put da su uklonili neku Trumpovu objavu zbog dezinformacija o koronavirusu. Bijela kuća nije komentirala ovaj potez Facebooka.


Fauci vjeruje da će cjepivo biti proizvedeno početkom 2021.

7:10 - Farmaceutska industrija vjerojatno će proizvesti početkom iduće godine desetke milijuna cjepiva protiv koronavirusa, a do kraja 2021. moglo bi biti dostupno milijardu doza, izjavio je u srijedu vodeći američki epidemiolog Anthony Fauci u intervjuu za Reuters. Fauci očekuje da će već do kraja ove godine cjepivo protiv covida-19 biti dostupno, a pandemija pod kontrolom.

Rekao je i kako nije bilo pritisaka iz Bijele kuće da se vijest o cjepivu objavi uoči američkih predsjedničkih izbora 3. studenoga, kako bi se povećali izgledi za ponovni izbor predsjednika Donalda Trumpa. Regulatori su, kaže, obećali da neće dopustiti da se politika miješa u odobrenje cjepiva protiv covida-19 te da će im primarni biti "sigurnost i učinkovitost".

Ocijenio je i da su neki dijelovi SAD-a dobro spriječili širenje virusa, dok su drugi dijelovi naprosto "zapaljeni",a različite rezultate objasnio je veličinom i raznolikošću zemlje. Faucijev intervju za Reuters objavljen je istoga dana kada je Trump rekao u intervjuu za Fox News da virus "odlazi i da će nestati kao što stvari odlaze".

Image
Foto: BBC/Ferrari/Profimedia
Image
Foto: BBC/Ferrari/Profimedia

WHO smatra da bi mladi trebali ograničiti noćne izlaske

Jučer - Dužnosnici Svjetske zdravstvene organizacije apelirali su na mlade da ograniče druženja i noćne izlaske kako bi pomogli u suzbijanju širenja zaraze koronavirusom.

“Mladi također moraju preuzeti odgovornost i pitati se moraju li baš ići na neku zabavu”, rekao je šef službe WHO-a za izvanredne situacije Mike Ryan, inače otac troje djece.

Podaci WHO-a pokazuju da postoji manje mogućnosti da mladi ljudi obolje od teškog oblika respiratorne bolesti od njihovih roditelja ili baka i djedova, ali udio u broju zaraženih u dobi između 15 i 24 godina se utrostručio u pet mjeseci. Ryan je također rekao da mladi nerado daju podatke o prijateljima s kojima su se družili.

Epidemiologinja WHO-a Maria Van Kerkhove je rekla da bi mladi ljudi morali biti oprezni jer i blagi oblik bolesti može imati dugoročne posljedice.

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo