Herojska Hrvatska ispala s EURA! Jesmo li pokradeni?

Hrvatska je protiv Španjolske odigrala utakmicu generacije u presudnom okršaju za četvrtfinale na EURU, ali ni to nije bilo dovoljno.

18.6.2012.
23:11

Gdanjsk. Stadion: Arena. Sudac: Wolfgang Stark (Njem)

Strijelac: 0:1 - Navas (88.)

Hrvatska: Pletikosa - Vida (65. Jelavić), Ćorluka, Schildenfeld, Strinić - Vukojević (81. Eduardo), Modrić, Srna, Rakitić, Pranjić (65. Perišić) - Mandžukić

Španjolska: Casillas - Arbeloa, Pique, S. Ramos, Jordi Alba, Xabi Alonso, Busquets, Xavi, Iniesta, Silva (73. Fabregas) - Torres (60. Navas) Hrvatska nogometna reprezentacija nije uspjela izboriti nastup u četvrtfinalu Europskog prvenstva u Poljskoj i Ukrajini. Izgubila je u Gdanjsku od Španjolske, aktualnih europskih i svjetskih prvaka, 1:0. Španjolska je osigurala prvo mjesto u C skupini Europskog prvenstva, dok je Hrvatska, nakon pobjede (2:0) Talijana nad Ircima, završila natjecanje na trećem mjestu. Gol odluke Španjolci su zabili iz mogućeg dvostrukog zaleđa: pri proigravanju Cesca Fabregasa u 88. minuti u zaleđu su, kako se čini, bili Andres Iniesta i Jesus Navas, a krilni igrač Seville bio je možda za nijansu ispred dodavača Inieste čak i pri dodavanju za pogodak u praznu mrežu.

szólj hozzá: Spain vs Croatia 1:0 Jesus Navas Prije toga Španjolci su bili na koljenima dobrih pola sata. Od početka drugog poluvremena Hrvatska je počela svoju dominaciju na terenu. Bili su Bilićevi izabranici fizički moćnija momčad na terenu i zbili su europske i svjetske prvake pred njihov 16-erac. Najbolju je priliku u 58. minuti, nakon sjajne akcije i ubacivanja Modrića, propustio Ivan Rakitić pogodivši glavom točno u ruke Ikera Casillasa, koji je, lebdeći zrakom, odbio loptu natrag u teren. Desetak minuta kasnije Perišić je imao dvije opasne akcije: u prvoj je zamalo, ubacujući s lijeve strane, promašio glavu Nikice Jelavića. Nekoliko sekundi nakon toga nije dobro zahvatio volej iskosa s lijeve strane.

http://www.dailymotion.com/swf/video/xrlylu?logo=0 Nakon novih deset minuta, poslije akcije Modrića i Mandžukića, lijepim je volejem, nažalost, Perišić ponovno pogodio Casillasa baš onamo kamo je postavio svoje ruke, makar je udarac bio i oštar i precizan. Konačno, u 86. minuti, nakon ubacivanja Rakitića iz kornera, Vedran Ćorluka zamalo je pod prekršajem Sergija Busquetsa promašio okvir vrata pri udarcu glavom. Najstroža se kazna i tu činila jedinom ispravnom odlukom. Isti se slučaj mogao primijeniti i u 28. minuti, kada je Sergio Ramos startao na Marija Mandžukića.

http://www.dailymotion.com/swf/video/xrly0y?logo=0 Do trenutka hrvatske superiornosti na travnjaku, koji je trajao skoro cijelo drugo poluvrijeme, Španjolci su nizali opasne situacije pred i u našem 16-ercu, ali niti jedna od njih nije bila uistinu opasna po gol Stipe Pletikose. Slaven Bilić mijenjao je savršeno: 25 minuta prije kraja pojačao je napad Ivanom Perišićem i Nikicom Jelavićem, a deset minuta prije kraja, opet na vrijeme, i Eduardom da Silvom. Hrvatska je nogometna reprezentacija odigrala jednu od najvećih utakmica uopće u svojoj povijesti. Šteta što nije bilo dovoljno za nagradu. Priznaje to i madridska Marca, koja je svojim internetskim čitateljima dala naslov: "Patili smo kao nikad dosad, pobijedili smo kao obično!"

Italija - Irska 2:0 (Cassano 35, Balotelli 90)

Hrvatska - Španjolska 0:1 (Navas 88)

Redoslijed: 1. Španjolska 7, 2. Italija 5, 3. Hrvatska 4, 4. Irska 0.