Šampion dojma

Telesportova inventura: najugodnija i najneugodnija iznenađenja grupne faze

Zadnja izmjena: 29. lipnja 2018. Profimedia

Treći put zaredom — nakon Italije 2010. i Španjolska 2014. — branitelj naslova svjetskog prvaka napušta prvenstvo nakon grupne faze. To je vjerojatno najbizarniji i najvažniji podatak dosadašnjeg tijeka Mundijala u Rusiji, koji nas dosad možda nije oduševio, ali svakako nije ni razočarao zanimljivošću i kvalitetom nogometa.

Iako su ispali, Nijemci su uputili daleko najviše udaraca na gol od svih u grupnoj fazi, čak 72 u tri utakmice (prema WhoScoredu); slijede Brazil s 57 i Belgija s 52 (Hrvatska je je na diobi 9.-11. mjesta s 39 udaraca). Najmanje su ih imali Iran (23), Panama (24) te, zanimljivo, Danska i Kolumbija (po 25). Dosad smo u Rusiji vidjeli 2,54 pogotka po utakmici, što je blizu prosjeka prošlog SP-a (2,67) i daleko više od onih 2010. i 2006., koji su se vrtjeli oko 2,3.

Najviše prekršaja napravili su Južna Koreja (63), Maroko (62.) i Hrvatska (53), najmanje Japan (28) te Brazil, Španjolska i Njemačka (po 29). Najčešće faulirani bili su Argentinci (55), Panamci (47) i Portugalci (46), a najrjeđe Egipćani (22), Danci (24) i Islanđani (26). Hrvati su pretrpjeli 38 prekršaja. Najviše žutih kartona skupili su Panamci (11), Korejci (10) i Srbi (9), a najmanje Urugvajci, Saudijci i Englezi (samo po jedan). Hrvati su skupili osam kartona. Crvene kartone dosad su dobili samo Rusija, Kolumbija i Njemačka.

Prema WhoScoredu, tri najbolje reprezentacije dosad su Belgija (rejting 7,21), zatim Brazil (7,10) i Urugvaj (7,03), dok je Hrvatska odmah iza njih sa 7,02, dok je Danska, njen suparnik u osmini finala, rangirana na 11. mjesto. Najslabije su Panama, Saudijska Arabija, Australija i Egipat.

Tako kaže statistika, a što je sa subjektivnim dojmom? Telesportova redakcija iskoristila je današnji predah od utakmica da sumira impresije i iznese svoje viđenje. Izdvojili smo tri reprezentacije koje su po nama najviše podbacile i one koje su najugodnije iznenadile — uzevši pritom u obzir dojam u odnosu na očekivanja i realnu snagu tih momčadi.

NAJGORI

3. Poljska

Bizarna odluka japanskog izbornika Akire Nishina da u posljednjem kolu grupne faze odmara šestoricu igrača prve postave usprkos tome što još uvijek nije osigurao plasman dalje jedan je od najupečatljivijih trenutaka ovog prvenstva. Takva odluka će reprezentativce Poljske spasiti od toga da postanu dio neslavne povijesti kao prva ekipa koja je kao nositelj grupe prvenstvo završila bez bodova. Pogotkom Jana Bednareka Poljaci su se ipak pobjedom oprostili od natjecanja, ali i dalje ostaju jedno od najvećih razočaranje prvenstva u Rusiji.

2. Argentina

Tamo odakle oni dolaze nogomet nije najvažnija sporedna stvar na svijetu, on je religija. Neka vas stoga ne iznenadi ukoliko u budućnosti čujete vijest da je Marcos Rojo nakon pogotka protiv Nigerije, kojim je Argentini osigurao plasman u iduću fazu Svjetskog prvenstva, dobio svoju crkvu. Samo njima svojstveni fanatizam jedino je čemu se Argentinci mogu nadati, s obzirom na to da izgledaju kao tim koji se upoznao u avionu na letu za Rusiju. Pretjerana ovisnost o Leu Messiju, koje su se simpatizeri ove južnoameričke reprezentacije pribojavali uoči prvenstva, sada izgleda kao dobrodošla jer su već iznevjerili očekivanja mnogih.

1. Njemačka

Iako je dostupni uzorak govorio da se obraniti trofej čini nemogućom misijom, u njihovom je slučaju postojao razlog zbog kojeg su mnogi zastajkivali pri spominjanju povijesti branitelja naslova. Ipak je ovo njihova igra, u kojoj detaljno analiziraju svaki poraz i konstantno traže način da budu korak ispred drugih. Pripreme za prvenstvo davale su naznake da su Nijemci ranjivi. Zaslijepljeni imenom odbijali smo povjerati da mogu razočarati u Rusiji, zatim smo upozoravali, a onda se desio krah. Promašeno natjecanje na toliko mnogo razina značilo je da će Joachim Löw ostati upamćen kao prvi njemački izbornik čija je ekipa ispala u grupnoj fazi Svjetskog prvensta.

NAJBOLJI

3. Meksiko

Malo je nedostajalo da se odluka meksičkog izbornika Juana Carlosa Osoria, ona da prvi put u karijeri u utakmicu protiv ekipe koja igra sa dvojicom napadača ne uđe s trojicom u zadnjoj liniji, ispostavi kobnom za El Tri. Posljedica takvog poteza je uvjerljiv poraz od Švedske u trećem kolu, radi čega su naglo splasnule simpatije prema Chicharitu i društvu. Međutim, njihov susret na otvaranju protiv aktualnog prvaka Njemačke bio je taktička poslastica i najbolja izvedba na prvenstvu, što je dovoljno da još uvijek budemo oduševljeni Meksikancima i preporučimo svaku minutu njihova nogometa. Ne moramo vam reći da susret protiv Brazila u idućem krugu ne smijete propustiti.

2. Švedska

Ne dajte se prevariti, ne radi se ni o kakvoj slučajnosti. Pitanje je vremena kada će Šveđani otkriti svoje pravo lice i žute dresove zamijeniti crnim plaštom i kosom u ruci, koji im — s obzirom na ulogu u priči o prvenstvu — više pristaju. Nizozemska je u kvalifikacijama radi njih ostala bez karte za Rusiju, u doigravanju su izbacili Talijane, a nakon grupne faze su im i aktualni prvaci pogledali u leđa. Iduću rundu natjecanja dočekuju kao pobjednici grupe F, spremni da svojoj kolekciji dodaju još neki veliki skalp.

1. Hrvatska

Bez ikakve dvojbe, Hrvati su ostavili dosad najbolji dojam. Pobjeda protiv Argentine, koja je razotkrila sve nedostatke momčadi Jorgea Sampalija, jedna je od onih koja će se prepričavati generacijama. Ne bez razloga, jer možda se samo utakmica na Europskom prvenstvu protiv Njemačke u Klagenfurtu 2008. godine može kvalitetom izvedbe usporediti s gaženjem ekipe koju predvodio Messi. Ako je trijumf protiv Argentinaca nagovijestio svijetu krajnje domete izabranika Zlatka Dalića, susreti protiv Nigerije i Islanda pokazali su zrelost i riješenost da ostave trag u Rusiji. Iz te je perspektive posebno bitna pobjeda rezervnog sastava u meču trećeg kola pri već osiguranom prvom mjestu u grupi.

BONUS: NAJBOLJA UTAKMICA

Već drugi dan prvenstva vidjeli smo najbolju utakmicu grupne faze. Susret aktualnog europskog i bivšeg svjetskog prvaka, susjedski derbi Portugala i Španjolske, završio je rezultatom 3:3. Cristiano Ronaldo je s tri pogotka pokazao da je u Rusiju došao u vrhunskoj formi i najavio odličan turnir svoje selekcije. Na izvrsnu individualnu predstavu portugalskog kapetana Španjolci su odgovorili na svoj prepoznatljivi način – timskom igrom, dominirajući posjedom lopte. U utakmici sa najvećim brojem kompletiranih dodavanja, 778 otpada na Španjolce. To je za 21 dodavanje više od prosjeka po utakmici na prvenstvu. Španjolci su, naravno, i najprecizniji u tom segmentu igre. Sa 91,3 posto su daleko ispred konkurencije. Posljedica je da imaju najduže loptu u svojim nogama, čak 67,8 posto vremena.

Pročitali ste sve besplatne članke ovaj mjesec.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Ovaj članak je dostupan samo pretplatnicima.

Za neograničeno čitanje Telesporta i podršku istraživačkim serijalima, odaberite jedan od paketa.

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.

X

Podržite oslobođeni sportski teritorij.

Za pristup i neograničeno čitanje Telesporta odaberite jedan od paketa.