Hrvatska će ipak na prvog kruga kući. U odlučujućoj utakmici Španjolska je pobijedila izabranike Slavena Bilića 1:0, a pogodak odluke zabio je Jesus Navas iz vrlo sumnjive situacije u 88. minuti

18.6.2012.
12:26

Gdanjsk. Stadion: Arena. Sudac: Wolfgang Stark (Njem)

Strijelac: 0:1 - Navas (88.)

Hrvatska: Pletikosa - Vida (65. Jelavić), Ćorluka, Schildenfeld, Strinić - Vukojević (81. Eduardo), Modrić, Srna, Rakitić, Pranjić (65. Perišić) - Mandžukić

Španjolska: Casillas - Arbeloa, Pique, S. Ramos, Jordi Alba, Xabi Alonso, Busquets, Xavi, Iniesta, Silva (73. Fabregas) - Torres (60. Navas)

Kraj utakmice. Španjolska je pobijedila Hrvatsku 1:0 i tako nas izbacila s Europskog prvenstva. Gol odluke pao je iz vrlo sumnjive situacije u 88. minuti, a zabio ga je Navas.

90' Zbog nesportske igre požutjeli su Jelavić i Mandžukić.

szólj hozzá: Spain vs Croatia 1:0 Jesus Navas

88' - GOL za Španjolsku. Furija je povela iz vrlo sumnjive situacije. Čini se da su čak dva španjolska igrača bila iza obrane Hrvatske, ali sudac nije ništa sudio, pa je Navas bez problema zabio za 1:0.

86' - Velika prilika za Hrvatsku nakon udarca iz kuta. Nakon udarca iz kuta Rakitića, Ćorluka je bio na jednoj lopti u petercu, ali ga je Španjolac povukao za dres i tako je otklonjena velika prijetnja Casillasu

84' - Fantastičan udarac Inieste. Fabregas je dao loptu u prostor za Iniestu, koji je s čuvarom na leđima pucao lijevo iskosa, ali je Pletikosa bio na mjestu i odbio je loptu u korner.

81' - Bilić sve karte baca na napad. Umjesto Vukojevića u igri je Eduardo da Silva.

79' - Novi pokušaj Perišića. Dobio je Ivan loptu na 20 metara iskosa s lijeve strane, dobro je pucao, ali je Casillas bio još jednom na mjestu.

78' - Blokiran udarac Fabregasa. Iniesta je proigrao Fabregasa na 14,15 metara, ali on se nije odlučio na udarac iz prve, nego se dosta poigravao i obrana je stigla to blokirati.

73' - Druga izmjena kod Španjolaca. Umjesto Davida Silve u igri je Fabregas.

70' - Perišić pokušao iz voleja. Nakon ubacivanja s desne strane Srne na drugoj strani nečuvan je bio Perišić, koji se odlučio na udarac iz prve, ali je volej otišao daleko iznad gola.

68' - Schildenfeld ispred Davida Silve. Došla je lopta na lijevu stranu španjolskog napada, gdje ju je prihvatio Xavi. On je iz prve proigrao za Silvu, ali ispred njega je reagirao Schifo.

65' - Dvostruka izmjena kod Hrvatske. Umjesto Pranjića i Vide u igri su Jelavić i Perišić.

61' - Umjesto Torresa u igri je Jesus Navas.

59' - Kakva prilika za Hrvatsku. Modrić je s desne strane proigrao Rakitića, koji je bio sam, ali je njegov udarac glavom fenomenalno obranio Casillas.

58' - Prilika za Hrvatsku iz prekida. S lijeve strane nabacio je Rakitić, ali lopta ipak nije prošla prvi blok španjolske obrane.

54' - Zbog prekršaja na Davidu Silvi požutio je Strinić.

51' - Blokiran pokušaj proigravanja za Torresa. Iniesta je dobio jednu loptu na rubu šesnaesterca, ali se umjesto udarca odlučio na dodavanje u prostor za Torresa. Obrana Hrvatske ipak je bila na mjestu i opasnost je otklonjena.

48' - Bilić je svjestan kako mu nula ništa neće donijeti i na zagrijavanje je poslao Eduarda, Jelavića i Perišića.

46' - Počinje drugi dio utakmice. Izbornici se nisu odlučili za nikakve promjene.

Kraj prvog dijela. Nakon prvih 45 minuta u utakmici Hrvatske i Španjolske nema golova. Kako je u drugom susretu Italija povela protiv Irske, Hrvatska u ovom trenutku završava nastup na Euru. Naime, u krugu Italije, Španjolske i Hrvatske, Azzurri su trenutno najbolji s gol razlikom 2:2. Iza njih je Furija koja u tom krugu ima gol razliku 1:1, ali i plus 4 gol razliku, koju su nabili na Irskoj. Hrvatska isto ima gol razliku 1:1, ali gol razliku samo plus dva, što nije dovoljno.

Ako izabranici Slavena Bilića žele dalje u nastavku trebaju zabiti najmanje gol ili se nadati da Irci mogu preokrenuti utakmicu protiv Italije.

44' - Žuti karton i za kapetana Vatrenih. Zbog prekršaja na Busquetsu ušao je u sučevu knjižicu.

40' - Počela je lagana kiša. Pokušali su Španjolci dva puta s desne strane, ali je dva puta dobro reagirao Schildenfeld.

35' - Vida blokirao udarac Inieste. Pokušao je Španjolac s lijeve strane, ali hrvatski branič je bio na mjestu.

30' - Brza akcija Inieste i Silva. S nekoliko dodavanja Španjolci su došli u priliku, ali je udarac Silve s 10-ak metara bio slab i Pletikosa je to bez problema obranio.

28' - Zbog prigovora je požutio Ćorluka. Sudac nije ništa sudio nakon jednog kontakta Ramosa i Mandžukića u kaznenom prostoru Furije, a najglasniji je u prigovorima bio hrvatski branič.

26' - Prva prilika za Hrvatsku. Srna je ubacio u sredinu za Mandžukića, ali je njegov udarac nogom s 13,14 metara otišao visoko iznad gola

24' - Pique opalio s 25 metara. Pucao je branič Furije, ali je otišlo to iznad gola Pletikose.

23' - Oštar udarac Torresa desno iskosa. Prevario je Španjolac Pranjića i uputio udarac u prvi kut, ali je Pletikosa bio na mjestu i obranio udarac.

21 - Pokušaj Španjolaca iz prekida. Nabacio je Xavi s desne strane, ali je obrane Hrvatske bila na mjestu i otklonila opasnost.

17' - Španjolska ima dominaciju na terenu, a Slaven Bilić cijelo vrijeme nervozno hoda na rubu svojeg kaznenog prostora.

12' - Prvi udarac u okvri vrata. Silva je dao u prostor za Iniestu, ali je igrač Barcelone loše pucao i bio je to lagan zadatak za Pletikosu.

7' - U prvom planu su opet naši navijači. Netko je zapalio baklju i bacio na teren te je sudac Stark prekinuo igru.

4' - Prvi udarac iz kuta za Španjolce. Probio je Alba lijevu stranu, ali je ispred Torresa Schildenfeld odbio u korner. Nakon ubacivanja iz kuta probao je Torres, ali otišlo je to daleko od gola.

1' - Počelo je 90 minuta istine za Hrvatsku. Prvi su s centra krenuli Španjolci.

Sviraju se nacionalne himne. Prvo ide španjolska, a onda i Lijepa naša.

Tribine nisu pune, ali primjećuje se da Španjolaca ima više. Ipak, Hrvati su po običaju puno glasniji.

Igrači su u tunelu i spremaju se za izlazak na teren.

U 20 sati igrači su izašli na zagrijavanje.

Izbornik Slaven Bilić se odlučio na dvije promjene u odnosu na utakmicu s Italijom. Kao što smo u nedjelju najavljivali iz momčadi su ispali Perišić i Jelavić, a u formaciji 4-2-3-1 svoje su mjesto našli Vida i Pranjić.

Kombinacija je puno, a najsigurnija je ona da pobijedimo Španjolsku. Tada bi bili i prvi u skupini i mirno čekali protivnika u četvrtfinalu. Vatreni su sigurni putnici u četvrtfinale i ako Italija ne uspije pobijediti Irsku. U tom slučaju ni poraz protiv Furije ne bi bio strašan.

Isto tako, plasman među osam najboljih reprezentacija Starog kontinenta ćemo sigurno izboriti ako odigramo remi, ali samo ako zabijemo dva ili više golova Španjolcima. U slučaju da susret završi 0:0, a Italija pobijedi Irsku, mi ispadamo. Ako pak završi 1:1, moramo se nadati da Irci neće izgubiti više od dva razlike od Talijana.

Ako Italija pobijedi Irsku 3:1, a mi i Španjolci odigramo 1:1, opet mi ostajemo prekratki jer se tada gleda Uefin koeficijent, a tu su Azzurri bolji od Vatrenih.

Poznanj. Stadion: Municipal. Sudac: Cüneyt Çakır (Tur)

Strijelci: 1:0 - Cassano (35), 2:0 - Balotelli (90)

Italija: Buffon - Abate, Barzagli, Chiellini, Balzaretti - Thiago Motta, Marchisio, De Rossi, Pirlo - Cassano, Di Natale

Irska: Given - St. Ledger, Ward, O'Shea, Dunne - Whelan, McGeady, Andrews, Duff - Doyle, Keane

szólj hozzá: Italy vs Ireland 2:0 GOALS HIGHLIGHTS

Nekadašnji izbornik Hrvatske Ćiro Blažević imao je razne metode 'galvaniziranja' momčadi uoči važnih utakmica. Bacao je lažne Rolexe u zid, igračima prepričavao povijesne bitke uoči dvoboja s Turcima i slično.

Slaven Bilić, pak, ima svoj način podizanja atmosfere u momčadi, a BBC-ju je otkrio da mu u tome pomaže Winston Churchill.

"Govor je jako važan. Winston Churchill jednom je rekao da se ne treba pripremati za govor koji traje dva sata, ali da se za onaj od 35 sekundi itekako treba pripremiti. Ja ću svojim igračima reći kako moraju vjerovati da mogu proći u četvrtfinale bez obzira što će to morati učiniti u utakmici sa svjetskim i europskim prvacima. Reći ću im neka vjeruju u sebe, neka se drže uputa koje sam im dao, drže se taktike. A znate što, uvjeren sam da ćemo mi to uspjeti!", izjavio je Bilić za BBC.

Više o temi: specijal-201102150360004-Hrvatska nogometna reprezentacija