U svojoj prvoj utakmici uopće na završnici jednog Europskog prvenstva nogometaši Ukrajine zahvaljujući dvostrukom strijelcu Andriju Ševčenku pobijedili su Švedsku 2:1 u 1.

11.6.2012.
20:00

U obračunu dvojice velikih napadača stariji Ukrajinac je uspio preokrenuti vodstvo koje je Šveđanima priskrbio Zlatan Ibrahimović, te donijeti domaćinima Eura vodstvo na ljestvici skupine D nakon prvog kola. Nakon što je Ibrahimović prvi zaprijetio u 17. minuti udarcem s lijeve strane u dalji kut, a vratar Ukrajinaca Pjatov taj pokušaj odbio rukom, uslijedilo je buđenje domaćih.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=Tkt5Bp8HDdjICnsM U 23. minuti Ševčenko je ušao u kazneni prostor Šveđana i pucao u dalji kut, ali je lopta otišla za malo pored lijeve vratnice. Desetak minuta kasnije Voronjin je snažno šutirao, ali je Isaksson loptu uspio boksati jer je išla po sredini vrata. Najbliže vodstvu Švedska je bila u 39. minuti kada je na centaršut s desne strane Ibrahimović glavom gađao kontra-stranu već savladanog Pjatova, no lopta je pogodila vratnicu. Pravi vatromet dogodio se u nastavku, a svim trima pogocima kumovale su ozbiljne greške u obrani. Poveli su Šveđani nakon akcije koja je krenula s desne strane. Smušena obrana Ukrajinaca nije uspjela otkloniti prijetnju, a potom je lopta prebačena do Källströma na lijevoj strani. Ovaj je na kratkom prostoru proigrao Ibrahimovića koji neometan s ruba peterca lakoćom pospremio loptu u mrežu.

Veznjak Lyona koji je asistirao Ibrahimoviću sa sedam dodavanja za pogodak bio je i najbolji u tom segmetnu tijekom kvalifikacija, a i na Euru čini se nastavlja u tom ritmu. Međutim, radost Šveđana trajala je vrlo kratko. Tri minute kasnije na idealan ubačaj Jarmolenka, Ševčenko utrčava na prvu vratnicu ispred švedskog braniča Melberga i glavom donosi poravnanje.

http://videa.hu/flvplayer.swf?v=F98g9vS4f9sNSGUU Igrala se 72. minuta kada je korner s lijeve strane za Ukrajince izveo Konopljanka, a Ševčenko još jednom koristi loše postavljanje obrane, te iz trka s prve vratnice skreće loptu u mrežu Isakssona za erupciju oduševljenja na Olimpijskom stadionu u Kijevu. Jedini konkretan na drugoj strani bio je i dalje Ibrahimović čiju je "bombu" s 18 metara u 76. minuti Pjatov fantastičnom rekacijom uspio odbiti, a Zlatan je bio i kreator zadnje velike prilike za poravnanje u 90. minuti. Krasnim proigravanjem Ibrahimović je prebacio obranu Ukrajine, a sam je ispred Pjatova bio Elmander. No, njegov udarac otišao je preko gola.

''Ševa, Ševa'', orilo se iz grla navijača ukrajinske reprezentacije na stadionu u Kijevu u čast sjajnog 35-godišnjeg Andrija Ševčenka, junaka pobjede domaćina nad Švedskom.

"Svaka utakmica na ovom Euru za nas je poput finala. Pokazali smo naš karakter i sada imamo dobre izglede za plasman u četvrtfinale", izjavio je Ševčenko, kojeg je pohvalio i izbornik švedske reprezentacije Erik Hamren. "Prvo poluvrijeme nije bilo baš osobito dobro. Obje momčadi su bile vrlo nervozne i napravile su puno tehničkih pogrešaka. U drugom poluvremenu smo bili puno bolji, agresivniji. Uspjeli smo ih pritisnuti i to je dovelo do akcije iz koje smo postigli vodeći gol. No, i naš suparnik je igrao dobro. Ševčenko je obavio stvarno veliki posao u našem kaznenom prostoru, bio je moćan", izjavio je Hamren.