Hoće li kontroverzni 98-godišnjak postati predsjednik SAD-a?

Prema Ustavu SAD-a, ukoliko nije poznat konačan rezultat izbora, kao privremeni predsjednik zakletvu polaže najstariji senator većinske stranke ? Storm Thurmond

13.11.2000.
0:20
VOYO logo

Nejasnoće oko ishoda izbora natjerale su Amerikance da potraže u svom Ustavu redoslijed dužnosnika koji preuzimaju položaj predsjednika u slučaju neke katastrofe, smrti svih prethodnih kandidata i neriješenog rezultata izbora. Prvi na popisu je najstariji senator stranke koja ima većinu u Senatu, zatim najstariji član prethodne vlade (u ovom slučaju Madeleine Albright, koja mora biti preskočena jer nije rođena u SAD-a; najstariji poslije nje je ministar financija Larry Summers), itd., itd.
Problem je u tome što je u ovom slučaju kandidat za privremenog predsjednika ne samo u znatno poodmaklim godinama (98!) nego ima i politički šarenu prošlost, a ni danas ga ne zaobilaze kontroverze.

James Storm Thurmond rođen je u Južnoj Karolini 5. prosinca 1902. Radio je kao školski učitelj dok se nije 1933. uključio u politiku i kao član demokratske stranke bio izabran u senat Južne Karoline. U Drugom svjetskom ratu priključio se američkoj vojsci, zbog svojih godina zatražio ? i dobio ? posebno odobrenje da sudjeluje kao padobranac u iskrcavanju u Normandiji i zaslužio 'Purpurno srce', visoko ratno odlikovanje. Izabran je za guvernera Južne Karoline 1946. Zbog svojih rasističkih stavova (tvrdio je da će se boriti da segregacija bijelaca i crnaca na Jugu ostane zauvijek, a šuškalo se i o njegovom članstvu u KKK), razišao se s Harryjem Trumanom i bio predsjednički kandidat otcijepljenih demokrata 1948., osvojivši 39 glasova elektorskog koledža (ukupno 1.160.000 glasova).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Senat je izabran 1954. i nastavio se protiviti pokretu za građanska prava. Tek mnogo kasnije u životu ublažio je svoje stavove prema rasnoj jednakosti, ali je ostao zakleti pobornik smrtne kazne. Bio je stranački protivkandidat Johnu Kennedyju za predsjedničku nominaciju, a 1964. napustio je Demokratsku stranku. Kao član Republikanske stranke izabran je 1966. u Senat i od tad ponovo biran u svakom mandatu. Ekscentrični senator još uvijek juri za ženama te ni danas nijedna žena ne može biti mirna u istom dizalu s njim. Prva žena je bila 23 godine mlađa od njega, a druga žena bila mu je 22-godišnja Miss Južne Karoline.

Danas mu pri teturavom dolasku i odlasku u klupe Senata pomažu dvije dugonoge pomoćnice impresivnog izgleda iz njegova senatskog ureda. Svaki dan otvara Senat za kapelanovu molitvu, a tijekom Clintonova impeachmenta uglavnom je sjedio i klimao glavom; samo je povikao "Neee!" kad su republikanci pokušavali u senatu saslušati Monicu Lewinsky. Ne zna se koliko je u stanju shvatiti moderne probleme, ali njegov stisak ruke još uvijek je čvrst poput kliješta; i pored nedavne operacije prostate, još uvijek se trudi svaki dan vježbati. Ustrajan je u svojoj namjeri da odsluži do kraja svoj mandat koji traje do 2003., a tko zna? Kako je krenulo s prebrojavanjem glasova, možda mu se u poodmaklim godinama "zalomi" i malo viši položaj...

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo