Europa budućnosti vruća i vlažna

Izvještaj, koji iznosi predviđanja o promjenama klimatskih prilika u Europi do 2100., govori o radikalnim promjenama i varijacijama u različitim europskim regijama

2.11.2000.
15:44
VOYO logo

Za očekivati je, prema izvještaju, sve više padalina u sjevernim zemljama, poput Velike Britanije, a nasuprot tome, sve višu temperaturu u južnim, toliko visoku da će verojatno pogoditi njihovu turističku industriju. Ujedno bi više od pola alpskih ledenih masa moglo nestati u nadolazećem stoljeću.

Izvještaj publicira Europska unija, a predstavlja doprinos Europe predviđanju o globalnom zagrijavanju Međuvladinog odbora za klimatske promjene (IPCC), koje će se objaviti sredinom 2001.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izvještaj zaključuje sljedeće:

- europske temperature će se zagrijavati stopom od 0,1-0,4 Celzijusovih stupnjeva po desetljeću,
- hladne zime postat će rjeđe do 2020-ih, a skoro u potpunosti će nestati 2080-ih,
- do tada će skoro svako ljeto biti toplije od najtoplijeg ljeta u ovome desetljeću,
- kiša i snijeg će se povećati u sjevernoj Europi za 1-2 posto svakog desetljeća, dok će južna Europa iskusiti mnogo manje povećanje,
- globalna razina mora povisit će se do 2050-ih za 13-68 centimetara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 1900. količina padalina u sjevernoj Europi povećala se za 10-40 posto, dok su se dijelovi južne Europe isušili za 20 posto.

Inače, globalno zagrijavanje ima velikog utjecaja na europsko vođenje politike razvoja i uređenja okoliša. Profesor Martin Parry, vodeći autor izvješća i ravnatelj Jacksonovog instituta za okoliš na sveučilištu East Anglia, Velika Britanija, izjavio je da su potrebne dvije strune u luku kojima se treba boriti protiv klimatskih promjena. ? Ne samo da moramo smanjiti emisiju plinova koji uzrokuju efekt staklenika, već moramo iskoristiti energiju i maštu u prihvaćanju onoga što će nam (efekt staklenika) donijeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo