Nekad je nužno odabrati stranu

Telegram analiza: Prelazak Dinama iz tvrtke u udrugu omogućio je višegodišnje krađe u tom klubu

Nakon pretvorbe, Dinamo je radio bez pritisaka financijskih inspekcija

FOTO: Vjekoslav Skledar

Kako bi se spasio od bankrota Dinamo je još 17. studenoga 1998. godine počeo poslovati kao udruga građana. Do tada je bio sportsko dioničko društvo. Taj potez uprave zgranuo je mnoge i još se danas čini da je u pitanju odluka s višestrukim posljedicama.

Naime, mnogi su smatrali da je Dinamo tom promjenom postao potpuno novi klub, te je trebao ispasti iz 1. HNL i krenuti osvajati bodove iznova. Dodatno je situaciju zakomplicirala i činjenica da je Dinamo – sportsko dioničko društvo, kakvo je postojalo do tada, ostalo u funkciji sve do 2004. godine, kada je konačno ugašeno. U tom paralelnom sustavu izbrisano je, doduše, oko 250 milijuna kuna dugova što ih je klub imao prema igračima, ali i prema državnom proračunu.

Nakon te pretvorbe, klub je nastavio raditi u zakonski ležernijem okruženju, bez pritisaka financijskih inspekcija, hineći demokratičnost odlučivanja kakva i pristaje udruzi.

“Davali su članske iskaznice gotovo svakome kako bi se hvalili velikim brojem članova. No, poznato je da je svega njih nekoliko imalo pravo odlučivanja”, riječi su jednog od članova Dinamove udruge građana.

Velik broj članova

U tako uređenu situaciju u Dinamu Zdravko Mamić dolazi 2000. godine, a u sljedećih nekoliko godina rješava i Dinamove dugove igračima.

Jedno od najvećih, od čak 780 tisuća eura, imao je Igor Cvitanović koji nije želio odustati od svog novca, te se upustio u višegodišnju pravnu bitku koju je na kraju izgubio. Donijeta je pravomoćna presuda prema kojoj Dinamo, kao udruga građana, nije bio pravni sljednik ranijeg sportskog dioničkog društva, pa tako nije imao ni veze s ranije nastalim dugovanjima. Iako ogorčen, Cvitanović se uspio nekako nagoditi s Mamićem koji mu je isplatio dio potraživanja, te mu ponudio radno mjesto u klubu.

Rad udruga znatno je manje kontroliran od rada trgovačkih društava, što je otvorilo velik prostor za razne malverzacije

Tijekom maratonskog sudskog spora u kojem ga je zastupao odvjetnik Mladen Gajski, Cvitanović je vrlo jasno u nekoliko navrata ponovio da nema ništa protiv nove uprave kluba s Mamićem na čelu, jer mu je dužna ostala ona stara, što ju je predvodio Zlatko Canjuga. Iz stečajne mase uspjeli su se naplatiti još Robert Prosinečki i Tomo Šokota.

“Teško je sada komentirati Cvitanovićev slučaj jer je pravomoćno okončan, i tu se više ništa ne može promijeniti. Iako je moj klijent u prvostupanjskom dijelu procesa uspio, na kraju je zaključeno da nije bilo pravne sljedbe između Dinama kao udruge građana i Dinama kao sportskog dioničkog društva”, rekao nam je odvjetnik Gajski ne propustivši primijetiti kako je u stvari jedino ključno bilo tko je donosio odluke u klubu.

Veliki prihodi

“Kad smo tražili veću kontrolu od gradskog ureda i sportske inspekcije smijali su nam se u lice i slijegali ramenima. Uvjeravali su nas da tako to ide u sportu”, opisuju nam članovi udruge na čiji je pritisak 2013. godine utvrđeno kako Dinamo ne poštuje sve odredbe Zakona o sportu, odnosno da ne dostavlja revizijska izvješća. Sve do 2013. godine klub je bio tretiran kao neprofitna udruga, te stoga nije morao plaćati porez na dobit. Toleriralo se to unatoč milijunskim iznosima transfera igrača, dakle evidentno ostvarenom milijunskom profitu, kao i milijunima što ih je Dinamo dobivao iz zagrebačke gradske blagajne. Povjerenstvo za profesionalne sportske klubove Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta šutke je prihvaćalo štura klupska financijska izvješća.

“Ja sam u Dinamo donio dvije milijarde kuna, pa ne mislite valjda da sam imao potrebe nešto uzeti. Navijači Dinama mogu biti ponosni na sve transfere koji su se dogodili i na transfere koji će se dogoditi. Osim toga, ta inkriminirana djela datiraju tamo negdje iz 2007. godine, a u međuvremenu je u Dinamu bio niz inspekcija i kontrola, ni jedna ništa sporno nije pronašla. Zar vama nije jasna ova podvala, ovo je očigledno politički motivirano”, uvjeravao je Mamić nakon izlaska iz istražnog zatvora sredinom srpnja ove godine kada je otvorena prva istraga protiv njega.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 21. studenog 2015.