Sudac Turudić razmatra zahtjev za vlastitim izuzećem, a mi vam otkrivamo zašto mu Sanader zamjera pristranost

Obrana se poziva na više presuda Europskog suda za ljudska prava

21.10.2009., Zagreb - Sudac Ivan Turudic ispred zgrade Zupanijskog suda na Zrinjevcu. 
Photo: Slavko Midzor/24sata
FOTO: PIXSELL/24sata/PIXSELL

Sve do sutra ujutro sudac Ivan Turudić i njegovo sudsko vijeće odlučivat će hoće li uopće uzeti u razmatranje zahtjev obrane Ive Sanadera za njegovim izuzećem iz ponovljenog sudskog postupka bivšem premijeru. Kako za to u zakonu postoji propisana mogućnost, sudac Turudić odlučio ju je iskoristiti, iako je u većini slučajeva uobičajeno da se o zahtjevu za izuzećem automatski odlučuje.

No, kako zahtjev mora biti obrazložen sudac Turudić uzeo si je vremena da ga razmotri i odluči hoće li ga uopće uputiti u daljnju proceduru, a ona bi mogla završiti na Vrhovnom sudu RH. Naime, upravo taj sud može odlučivati od zahtjevu za izuzećem predsjednika Županijskog suda u Zagrebu – u ovom slučaju suca Turudića.

Manjak domoljublja

Doznajemo kako je Sanaderova obrana zamjerila Turudiću što je u presudi spominjao njegov nedostatak domoljublja pa iz toga izvlači i zaključak o njegovoj mogućoj (ne)pristranosti.

03.12.2012., Zagreb - Nastavak sudjenja Ivi Sanaderu u aferi Fimi media Zupanijskom sudu. Photo: Marko Lukunic/PIXSELL
Već s vrata sudnice Sanader je danas bez pozdrava poručio sucu Turudiću da želi njegovo izuzeće PIXSELL/PIXSELL

Među argumentima je, osim već ranije spomenutog stava Ustavnog suda RH o tome kako bi se trebalo razmisliti da ponovljeni postupak Sanaderu vodi neki drugi sudac, i nekoliko presuda Europskog suda za ljudska prava.

Sanader se poziva na slučaj ciparskog odvjetnika

Jedna od njih je i ona što ju je dobio Michalakis Kyprianou, ciparski odvjetnik, kojem je 2005. godine zbog kršenja prava na nepristrano suđenje država Cipar morala platiti ukupno 25 tisuća eura odštete. Sve je započelo u sudskom procesu u kojem je Kyprianou kritizirao suce jer su ga prekidali tijekom obavljanja njegovog posla.

Zbog toga je odvjetnik na kraju i kažnjen, a suci su izjavili da ih je “duboko povrijedio” “kao osobe”. Dodali su da se “ne mogu sjetiti bilo koje osobe ili situacije, u kojoj je na takav način izraženo neprihvatljivo nepoštivanje suda, pogotovo ne od strane odvjetnika” i da “ukoliko reakcija suda nije neposredna i drastična, smatramo da će pravda doživjeti strašan udarac”.

Očito se i Turudićevo spominjanje političke odgovornosti Sanadera, ali i manjka domoljublja može sagledavati u ovom kontekstu. No, podsjećamo da je njegovu presudu u slučajevima Ina-MOL i Hypo potvrdio i Vrhovni sud RH.