Telegram otkriva: Stiže optužnica od 300 stranica za Bandića, šteta za grad i državu 38 milijuna kuna

Telegramova reporterka doznaje da će USKOK dovršiti optužnicu

11.10.2015., Zagreb - Kardinal Josip Bozanic predvodi svetu misu tijekom posvete nove zupne crkve sv. Ivana XXIII U Dubravi. Photo: Zarko Basic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U samom su finišu istrage malverzacija s kojima se povezuje Milana Bandića i do kraja ovog mjeseca, kako doznaje Telegram, protiv gradonačelnika će biti podignuta nova optužnica.

Njome će biti obuhvaćeno čak pet sumnjivih slučajeva zbog kojih je čelni čovjek Zagreba potkraj prošle godine završio s lisicama na rukama. S njim je pao tek dio “njegovih ljudi”. Na parlamentarnim izborima afere su ga ipak sustigle. Dobio je tek dva mandata unatoč puno većim ambicijama. Posebno je težak udarac i sramota za Bandića što u prvoj izbornoj jedinici, koja uključuje središte grada, nije uspio preći izborni prag.

Utjecaj na svjedoka

Ipak, uz politički, sada Bandić dobiva i 21 milijun kuna težak pravosudni teret.

Riječ je o izuzetno drskom pokušaju da Vidu Demarin, uglednu liječnicu koja mu je svojedobno bila i bliska politička suradnica, nagovori da za njega laže. Tražio ju je uz to i da krivotvori dokumentaciju o slikama što su pronađene na njegovu imanju na Slavagori kada je tamo upala policija u potrazi za dokazima.

Bilo je to potkraj prosinca prošle ili početkom siječnja ove godine, u svakom slučaju već u jeku istrage u “aferi Agram” zbog koje je Bandić uhićen. Pretražujući tada Bandićeve nekretnine istražitelji su došli i do imanja u Slavagori gdje su u podrumu pronašli pozamašnu količinu umjetnina. Radilo se većinom o slikama što su ih dobili Bandić i njegovi prethodnici na funkciji čelne osobe grada Zagreba. Popis tih umjetnina poklopio se s Bandićevim pritvaranjem.

Sporne slike

Kako mu nije uspjelo ni donirati slike i na taj način prikupiti novac za Zakladu za pomoć osobama oboljelima od cerebrovaskularnih bolesti kojoj je bio na čelu, a mjesta za demoniranje slika je ponestajalo, odlučio ih je prevesti u svoju vikendicu na Slavagori. Međutim, kada su ih tamo pronašli istražitelji uhvatila ga je panika. Počeo je smišljati kako da se umjetnine ne povežu s njim, a u pomoć su mu priskočili i njegovi odvjetnici.

‘Bandićevo pritvaranje i niz afera uništili su njegov politički ugled: na izborima je dobio samo dva mandata’

Tražili su Vidu Demarin, koja je bila predsjednica Zaklade za pomoć osobama oboljelima od cerebrovaskularnih bolesti, da potpiše dokument iz kojeg bi proizlazilo da su slike zapravo vlasništvo te Zaklade. Ona je to i učinila. Zapravo je lagala istražiteljima, no cijelo ju je vrijeme savjest ipak pekla. Na kraju je priznala i detaljno opisala kako ju je Bandić nagovorio na lažno svjedočenje. Telegram je već objavio iskaz ove ugledne liječnice suočene s neshvatljivim zahtjevom dojučerašnjeg političkog kompanjona.

U optužnici će se naći i koloplet poslovnih odnosa Milana Bandića i njegovog prvog suradnika Slobodana Ljubičića s moćnim poduzetnikom Petrom Pripuzom. Taj trokut odlučio je, čini se, zaraditi na zbrinjavanju zagrebačkog otpada, pa je Bandić, koristeći žurnu situaciju, dodijelio upravo Pripuzovoj tvrtki CE-ZA-R.

Zamjena zemljišta

Problem je trebalo hitno riješiti jer je u listopadu 2013. godine inspekcija Ministarstva zaštite okoliša zabranila Zagrebačkom holdingu da odlaže bilo kakav otpad osim miješanog komunalnog otpada na Jakuševcu. Radilo se o poslu vrijednom 7,7 milijuna kuna, no prema optužnici, preplaćen je za 2,4 milijuna.

Počet će se rasplitati i sporna zamjena zemljišta Grada Zagreba s tvrtkom Bramgrad i njezinim direktorom Brankom Mihaljevićem još u siječnju 2012. godine. Radilo se o finaliziranju zamjene koja je dogovarana od ožujka 2006. godine, a istražitelji vjeruju da se željelo pogodovati Bramgradu. Zato je, po već viđenoj špranci, napravljena loša procjena vrijednosti gradskog zemljišta na Trnju što je mijenjano s precijenjenim zemljištem Bramgrada na Pešćenici. Bramgradu su još priznati i navodni troškovi preseljenja na Trnje, pa se činilo da je u pitanju opravdana zamjena. No, grad je prema računici državnog odvjetništva oštećen za 12 milijuna kuna.

‘Najozbiljnije djelo je pokušaj Bandića i odvjetnice da utječu na Vidu Demarin kako bi lažno svjedočila o slikama’

Optužnicom su obuhvaćene i sumnje o Bandićevim brojnim zlouporabama gradonačelničkog položaja, te trgovanju utjecajem i to prilikom zapošljavanja kako u gradskoj upravi, tako i u Zagrebačkom holdingu. Riječ je o više slučajeva u kojima je Bandić od svojih pročelnika tražio da osobe koje su mu bile bliske dobiju promaknuće na bolje plaćena radna mjesta ili da ih pak zaposle bez obzira na to jesu li za to zadovoljavale propisane uvjete. Zapošljavane su tako i bliske prijateljice gradskih šefova te njihova djeca i rodbina. Iako konkretna šteta u ovim slučajevima nije obračunata može se pretpostaviti koliko je gradski proračun trpio zbog stvaranja radnih mjesta za sve bliske gradonačelniku.

Konkretna financijska, iako ne posebno značajna šteta učinjena je zlouporabama službenih automobila u privatne svrhe. S Bandićevim odobrenjem gradski automobili koristili su se za prijevoz njegovih prijatelja i znanaca, koji na tu vrstu usluge nisu imali baš nikakvo pravo, a većina ih nije imala ni potrebu, jer, čini se da odlazak Bandićeva šogora u rodnu Poganu Vlaku to zaista i nije, kao ni putovanje Zdenka Antunovića, bivšeg direktora Cibone s obitelji u Njemačku. Troškovi puta dosezali su nekoliko tisuća kuna, ali je u optužnici potencirana lakoća s kojom su u sedam navrata prekršena pravila.

Bandić i svi njegovi suradnici poriču krivnju, tek je nekoliko nižepozicioniranih službenika još u istrazi potvrdilo ove teške optužbe.


 

Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 14. studenog 2015.