Uhićena banda krijumčara oružja iz Hrvatske u Nizozemsku, policija i USKOK su ih tajno pratili mjesecima

Peteročlana skupina je više od godinu i pol dana švercala oružje

07.01.2015., Varazdin- Policijski sluzbenici zaplijenili dosad najvecu kolicinu oruzja.
Photo: Vjeran Zganec Rogulja/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

U koordiniranoj akciji policije i USKOK-a raskrinkana je peteročlana skupina koja je više od godinu i pol dana švercala oružje iz Hrvatske u Nizozemsku.

Ovaj klasični krijumčarski kanal, kako je potvrdio USKOK, ustrojen je još u rujnu 2013. godine. Tada je započela nabavka vatrenog oružja iz Slovačke koje je švercano u Hrvatsku. Radilo se o najmanje 133 komada raznog oružja, najviše pištolja i revolvera koji su, prema slovačkim zakonima, bili onesposobljeni za ispaljivanje bojevog streljiva.

Krijumčarski kanal preko Mađarske

Budući da je organizator ovog krijumčarskog kanala Hrvat, koji prebiva u Mađarskoj, upravo je preko te zemlje vodio put kojim je oružje dopremano u Hrvatsku. Naime, u Mađarskoj je preuzimano i automobilima prevoženo do Zagreba. To je ujedno bio i način da se izbjegne mogući policijski nadzor, što je, kako se na kraju ispostavilo, ipak bilo neuspješno.

Članovi skupine, u kojoj je svatko imao određenu ulogu, prerađivali su oružje ne bi li ga ponovno osposobili za ispaljivanje bojevog streljiva. Naime, organizator je angažirao dvojicu tokara kako bi vraćali oružju ubojita svojstva, a prema informacijama do kojih je “Telegram” došao, radionica za to nalazila se u okolici Zagreba.

I streljivo su zatim nabavljali diljem Hrvatske, te ga zajedno s oružjem preprodavali u Nizozemskoj.

Serija uhićenja ovog vikenda

Prvoosumnjičeni šef skupine, 50-godišnji B. K., koji za sada nije dostupan hrvatskom pravosuđu, osobno je dogovarao prodaju, a oružje je do Nizozemske prevozio drugookrivljeni Ž. N. (56).

Oružje koje nije bilo onesposobljeno za ispaljivanje bojevog streljiva nabavljano je u Slovačkoj, prepravljano u Hrvatskoj da bi zatim bilo prodavano u Nizozemskoj

Višemjesečni tajni nadzor ove skupine rezultirao je uhićenjima ovog vikenda. Nakon kriminalističkog istraživanja ocjenjeno je kako ima dovoljno dokaza da protiv svih upletenih u šverc i preprodaju oružja bude otvorena istraga. Njezin rasplet trojica osumnjičenih čekat će iza rešetaka istražnog zatvora u Remetincu, dok je tek najmlađi član skupine, 56-godišnjakov sin, pušten da se brani sa slobode.

Ž. N. će pak ponovno vidjeti unutrašnjost Zatvora u Zagrebu u kojem je već proveo neko vrijeme, budući da je 2008. godine bio proglašen krivim za dva razbojništva. No, upornošću svog tadašnjeg branitelja, odvjetnika Milenka Umičevića, koji je uspio ishoditi reviziju procesa i uz pomoć vještaka za biometriju podastrijeti sudu nove dokaze, ovaj ratni vojni invalid, na kraju je oslobođen krivnje.

U pitanju je dobro poznati sudski proces koji je uveo novu praksu analize snimki video nadzora, te njihovo vaganje kao dokaza koji bi trebali potkrijepiti optužnicu. Vještak je na tom suđenju uvjerio sudsko vijeće kako je moguće da osoba na snimci iz opljačkane poslovnice nije Ž. N. što je bilo dovoljno da se, tada već pravomoćna osuđujuća presuda promjeni. Ž.N. je nedugo nakon izlaska iz zatvora najavio tužbu protiv države zbog neosnovanog pritvaranja.

Oružje za najteže zločine

Sada je, međutim, ponovno suočen s vrlo ozbiljnim optužbama, koje dodatnu težinu dobivaju ako se ovaj slučaj stavi u kontekst opasnosti ilegalnog oružja. Tim više što je upravo Nizozemska svojevrsna meka krijumčarenog oružja, koje vrlo često tamo stiže upravo iz jugoistočne Europe.

Kako bi spriječila da njezino prerađeno oružje bude korišteno za izvršenje najtežih kaznenih djela, Slovačka je, doznajemo, promijenila propise prema kojima se oružje, što je bilo onesposobljeno za ispaljivanje bojevog steljiva, tamo moglo nabavljati gotovo “na kile”.

Sasvim je izvjesno da će istražitelji u ovom slučaju morati nastaviti utvrđivati kome je sve vođa krijumčarske skupine prodao prerađeno oružje, a nije isključeno ni da će ono vrlo brzo biti pronađeno nakon nekog teškog zločina.