ALARMANTNI PODACI: / Analiza vode iz zagrebačke kanalizacije otkriva prilično mračnu istinu!

Image

U najnovijem Europskom izvješću o drogama vidljivo je kako je konzumacija kokaina i amfetamina u Zagrebu porasla.

31.5.2016.
11:02
VOYO logo

Podaci se nalaze u izvješću što je upravo objavljeno u sjedištu Europskog centra za nadzor droga i ovisnosti o drogama (EMCDDA) u Lisabonu, a uz direktora centra Alexisa Goosdeela prezentaciju najnovijih podataka pratio je i Dimitris Avramopoulos, europski povjerenik za unutarnje poslove.

Kokain se najviše troši

Analizirajući potrošnju kokaina, koji je trenutačno u Europi najčešće upotrebljavana nezakonita stimulativna droga, EMCDDA je došla do podataka da je u Uniji čak 2,4 milijuna maloljetnika te osoba do 35 godina tijekom prošle godine uzimalo kokain.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mnogi konzumenti ovu drogu uzimaju rekreativno, pri čemu je uporaba najviša tijekom vikenda i praznika", navodi se u izvješću koje je do podataka o količini kokaina što se konzumira u pojedinim gradovima došlo na osnovu analize komunalnih otpadnih voda.

Image
Image

Iako je za većinu gradova trend stabilizacija potrošnje, Zagreb je očito zabilježio mali porast. Blagi porast bilježi i potrošnja MDMA kojeg se u Zagrebu troši oko 30 miligrama na tisuću stanovnika tijekom dana. Analitičari taj porast, koji nije zabilježen samo u Zagrebu, pripisuju povećanoj čistoći ove vrste droge, te njenoj većoj dostupnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj u prošloj godini otkriveno 18 novih droga, sve više ljudi ih samo radi doma

Opasni sintetski opijati

Prema provedenom istraživanju, u prošloj je godini 1,3 milijuna mladih u EU-u uzimalo amfetamin i metamfetamin, no posebnu zabrinutost izaziva korištenje sintetskih opijata. Iako je među opijatima heroin i dalje na prvom mjestu, sve se češće zloupotrebljavaju i sintetski opijati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Korištenje nezakonite droge poznat je čimbenik koji pridonosi teretu bolesti na globalnoj razini. S njihovom uporabom povezani su kronični i akutni zdravstveni problemi na koje utječu mnogi čimbenici poput primjene, individualne ranjivosti i socijalnog konteksta u kojem se droga konzumira. Kronični problemi uključuju ovisnost i zarazne bolesti povezane s drogom, dok je u nizu akutnih šteta, od kojih su neke uzrokovane vrstom droge koja se konzumira, najbolje dokumentirano predoziranje", naglašava se u izvješću.

Image
Image

Smrtni slučajevi

Tako su kao posebno opasne izdvojene nove tvari čija je konzumacija u Europi povezana s nizom ozbiljnih šteta, uključujući akutna trovanja i smrt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo u Poljskoj u jednom je slučaju čak 200 osoba završilo u bolnici nakon uzimanja sintetskih kanabinoida. Lani su 32 osobe umrle nakon što su uzele jedan od novih opijata - acetilfentatil. I alfa-PVP, sintetski katinon što ga se u Europi može nabaviti još od 2011. godine, bio je uzrok 191 slučaja akutnog trovanja i 115 smrtnih slučajeva.

Procjenjuje se da je vrijednost narkotržišta u Uniji između 21 i 31 milijarde eura. U izvjeću se posebno upozorava na internetsko tržište droga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prodaja na darknetu

"Tržišta droga mogu funkcionirati na površinskoj internetskoj mreži putem maloprodaje nekontroliranih kemijskih prekursora, novih psihoaktivnih tvari ili krivotvorenih lijekova. No, još bolje funkcioniraju na dubokoj mreži kroz prodaju na darknetu ili kriptotržištima kao što su AlphaBay ili Silk Road gdje se i plaća bitcoinima ili litecoinima, decentraliziranim kriptovalutama kojima se ne može ući u trag", stoji u izvješću.

Image
POLICIJA SPALILA DVIJE TONE ZAPLIJENJENE DROGE: /

'Da je stigla na ulice, na njoj bi dileri zaradili čak 55 milijuna kuna'

Image
POLICIJA SPALILA DVIJE TONE ZAPLIJENJENE DROGE: /

'Da je stigla na ulice, na njoj bi dileri zaradili čak 55 milijuna kuna'

Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo