Rimac: "Nadam se da smo učinili Japan i Hrvatsku ponosnima"

Pikes Peak International Hill Climb, poznata i kao Utrka u oblacima, je druga najstarija automobilistička utrka u SAD-u koja se u planinama Pikes Peaka u Coloradu održava od 1916. godine.

30.6.2015.
12:34
TFLcar

Na utrci je prvi put sudjelovala i tvrtka Rimac Automobili s automobilom Tajima Rimac E-Runner Concept_One koji je napravljen na platformi poznatog Concepta One.

"Ovo je naša prva godina da smo na Pikes Peaku. Naš cilj bio je da po prvi put u 99-godišnjoj povijesti trkaćih električnih automobila pobjedimo sve natjecatelje na benzinska goriva. Natjecali smo se protiv tvorničkih timova iz kompanija kao što su Lexus i Mercedes i automobilima s motorima na izgaranje te Hondom s električnim automobilom i svim vrstama privatnih trkača", napisao Mate Rimac na svom Facebook profilu.

Rimčevim automobilom upravljao je Nobuhiro 'Monster' Tajima, japanska automobilistička legenda. On je proslavio svoj 65. rođendan nadmašivši svoj prethodni rekord za čak 11 sekundi te je postavio novi brzinski rekord svih vremena pobjedivši sve konkurente s motorima na izgaranje. Stigao je na cilj drugi unatoč gubitku mehaničkih kočnica u jednom trenutku za vrijeme utrke, pa je utrku završio samo s regenerativnim kočenjem. Prvo mjesto zauzeo je Rhys Millen koji je upravljao električnim automobilom Drive eO. Tako su prva dva mjesta na ovoj utrci zauzeli električni automobili.

Rimac se pohvalio da se tehnologija koju su koristili u ovom automobila pokazala besprijekornom. "Naša inženjerska ekipa razvila je najsnažniji i najnapredniji pogonski sustav za električne automobile u samo četiri mjeseca, a to je nevjerojatno postignuće".

"Nadam se da smo učinili Japan i Hrvatsku ponosnima", napisao je Rimac.