Tek kad se zaorilo 'igrajte, pederi', Hrvatska je krenula

Hrvatska je drugi put na Europskom prvenstvu nastupila 2004. godine u Portugalu. Kroz teške kvalifikacije osvojeno je drugo mjesto, iza prvoplasirane Belgije, a ispred Bugarske, Estonije i Andore.

15.5.2012.
9:19

Naša je reprezentativna vrsta morala u dokvalifikacije, ždrijeb je odredio Sloveniju. Nakon 1:1 u Zagrebu, mnogi su otpisali hrvatsku vrstu koju je vodio izbornik Otto Barić, no u Ljubljani u uzvratnoj utakmici Dado Pršo je dao pobjedonosni gol na asistenciju Tome Šokote, minutu nakon što je iz igre opravdano isključen Igor Tudor.

Hrvatska nije imala sreće pri ždrijebanju za samo prvenstvo, smještena je u skupinu sa Švicarkom, Francuskom i Engleskom. No, nepopravljivo optimističan hrvatski navijački korpus nadao se prolasku do četvrtfinala, a svi su tvrdili, pa i izbornik Barić sa svojim reprezentativcima, da ključ uspjeha leži u prvoj utakmici, dakako pobjedi, protiv Švicarske.

Pola prekrasnog stadiona u Leiriji "okupirali" su hrvatski navijači, koji su svjedočili jednoj od najdosadnijih utakmica naših nogometaša ikad. Švicarska koja je bila autsajder umrtvila je igru i zatvorila prilaze svojim vratima. Barićeva strategija čekanja nije urodila plodom, Hrvatska je stvorila tek jednu šansu, glavom je loptu u okvir vratiju poslao Olić. Imala je Hrvatska dobar dio utakmice i igrača više, kao da i nije.

Očekivalo se da će protiv aktualnog europskog prvaka, Francuske, Hrvatska lako pasti, no do izražaja je došla nepredvidivost naše momčadi. U sjajnoj utakmici u kojoj su Vatreni doista bili bliže pobjedi, rezultat je bio 2:2, no upravo je bilo nevjerojatno koje su sve nesreće tijekom utakmice zadesile naše momke predvođene Dadom Pršom.

U prvome dijelu Hrvatska je igrala zatvoreno, preoprezno, a Francuzi su poveli autogolom nesmotrenog Tudora. Igra oslonjena na obranu silno je nervirala hrvatske navijače, koji su krajem prvoga poluvremena jednostavno urlajući zavapili:

"Igrajte pederi!"

K tome, sprdnja prema obranaškoj taktici očitovala se i u ponašanju hrvatskih navijača. Da bi dočarali što misle o hrvatskoj igri, naši navijači su se počeli veseliti svaki puta kada bi hrvatska momčad prešla centar. Izgledalo je to čudno i francuskim navijačima, jer kada bi Hrvati prešli centar njihovi navijači bi se bacali po tribinama kao da je momčad koju podržavaju postigla zgoditak.

Očito se u predahu između dva poluvremena nešto dogodilo i u svlačionici. Barićeva momčad u drugome poluvremenu napala je Francuze i za tili čas preokrenula rezultat. Najprije je Pršo postigao atraktivan zgoditak nakon sjajnog pasa Rapaića, a nešto kasnije Rapaić je dao gol za 2:1 vodstvo iz jedanaesterca, nakon obaranja Rosse.

Kada su Francuzi tada kretali s centra, sjećamo se, Zidane je gotovo minutu govorio svojim igračima što i kako dalje. No, Francuzi su i dalje bili inferiorni, ali ipak su stigli do izjednačenja, a sve nakon teškog kiksa Tudora i Butine, koji su se poigravali pred vlastitim golom, što je iskoristio Trezeguet.

Francuzi su jurnuli po pobjedu, no meč-loptu u zadnjoj minuti imala je Hrvatska, nakon prodora Olića lopta je dobačena do Mornara, koji se varkom tijela oslobodio čuvara i sam ispred Bartheza, koji je već bio na podu, loptu poslao – iznad vrata. Bio je to promašaj svih promašaja. Na tribinama s hrvatskim navijačima nevjerica, to je zaista morao biti gol.

U posljednjoj utakmici skupine Hrvatska je u Lisabonu na novom stadionu Luz igrala protiv Engleske. Taj dan u Lisabonu je bilo 20-ak tisuća hrvatskih navijača i gotovo sto tisuća Engleza, polovica od njih bez ulaznice. Na Luzu 15 tisuća Hrvata i 50 tisuća Engleza pripravili su nevjerojatnu atmosferu, kasnije je i Uefa priznala da je to na Euru bila utakmica s najljepšim koloritom.

Početak utakmice bio je prekrasan za Hrvate, doslovce u prvoj minuti Hrvatska je povela, nakon kornera u gužvi se najbolje snašao Niko Kovač. Stisnuli su potom Englezi iz sve snage, Hrvatska se grčevito branila, izdržala je do pred kraj poluvremena, kada je primila dva pogotka - Scholes i Rooney. U nastavku je Engleska i dalje bila bolja, povela je 3:1 još jednim golom Rooneya. Na 3:2 je smanjio Tudor, no Lampard je zakucao još jednom za Engleze za konačnih 4:2.

Razočaranje hrvatskih navijača je bilo veliko, makar se izbornik Barić trudio objasniti da "Hrvatska nije ni mogla više s obzirom na jakost skupine". No, činjenice su pokazale da je sve bilo propušteno još na samom početku, u onome nesretnom i dosadnom dvoboju sa Švicarskom. Izborniku Bariću istekao je nakon prvenstva ugovor i reprezentaciju je preuzeo Zlatko Kranjčar.