NAJOPSJEDNUTIJE MJESTO LONDONA: / Progone ih pacijenti koje su sedam stoljeća zlostavljali na najbolesnije načine

Image
Foto: Screenshot/Youtube.com

S obzirom na sav užas koji se stoljećima odvijao iza zidova psihijatrijske bolnice Bedlam, nije ni čudo da je jedno od najopsjednutijih mjesta u Velikoj Britaniji.

25.2.2017.
9:00
Screenshot/Youtube.com
VOYO logo

VJERUJTE OČIMA: 16 jezivih fotografija duhova i njihove sablasne priče

Image
VJERUJTE OČIMA: /

16 jezivih fotografija duhova i njihove sablasne priče

Image
VJERUJTE OČIMA: /

16 jezivih fotografija duhova i njihove sablasne priče

Bolnicu je utemeljio 1247 biskup Goffredo de Prefetti kao samostan u kojem su se skupljali milodare za financiranje križarskih pohoda. Nije posve jasno kada je postala ubožnica za mentalno oboljele, no zabilježeno je kako je 1357 počela primati pacijente. Imali su 12 ćelija te prostorije za osoblje. Nakon 400 godina seli se na novu lokaciju. Novu zgradu projektirao je tada priznati arhitekt (Robert Hooke), a Caius Gabriel Cibber vrata je ukrasio s dvije skulpture prikladno nazvane "Manija" i "Melankolija", prenosi Vintage news.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Wiki
Image
Foto: Wiki

Okivali iz za zidove, izgladnjivali do smrti...

No iza raskošnog pročelja odvijao se užas. Pacijenti obljeli od depresije, demencije, anksioznosti, poteškoća u razvoju i epilepsije mučeni su i bili podvrgnutima stravičnim pokusima. Jedan zatvorenik je umro od puknuća crijeva - godinama je bio vezan u sićušnoj samici u kojoj se nije mogao ni ispružiti, a siromašna prehrana nije uključivala nikakvo voće i povrće. Lanci, okovi i ledene kupke bile su svakodnevne "terapije" koje su propisivali sadistički čuvari. Pacijente su često okovali za zid i izgladnjivali do smrti.

Pronađena masovna grobnica

I nakon što je "normalna" medicina napredovala, u Bedlamu su dugo nastavile koristiti srednjovjekovne metode "liječenja" - pacijentima su puštali krv, vješali pijavice po njima i izazivali plikove (bilo žuljeve, bilo opeklinama). Daleko od toga da nisu imali i specijalističke metode za psihijatrijsku bolnicu. Omiljena je bila rotacijska terapija - pacijenta bi se zavezalo za stolac koji bi vrtjeli 100 puta u minuti. Povraćanje i ekstremna vrtoglavica ( te ostali simptomi koje bismo danas nazvali teškim potresom mozga) bili su zdrava reakcija. Za razliku od puštanja krvi, ovo su mogli ponavljati koliko god puta su htjeli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tretmani su bili toliko žestoki da je bolnica odbijala one koji su djelovali preslabo da izdržali terapije. Usprkos tome, brojni su umrli od posljedica mučenja i moderna istraživanja otkrila su masovnu grobnicu na prostoru bolnice.

'Za jedan peni gledajte mučenje'

Kako bi prikupili novac počeli su prodavati ulaznice ljudima koji su htjeli gledati pacijente u kavezima. Zabave radi, ljudi diljem Velike Britanije odlazili su u London kako bi za jedna peni gledali "luđake". Navodno je o svake godine bilo više od 90.000 turista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Modernizacija bolnice konačno je provedena 1930. Ponovo je premještena, te postala jedna od najmodernijih i najhumanijih psihijatrijskih ustanova svijeta.

No već tada je naziv bolnice, bedlam, u engleskom jeziku postao sinonim za kaos, zbunjenost i nered, a mjesta na kojima je bila bolnica opsjedaju duhovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na mjestu originalne bolnice, 1847. otvorena je postaja podzemne željeznice (u Liverpulskoj ulici). Od kada je otvorena, putnici govore o neobičnim pojavama i duhovima, no 2000. duh je navodno snimljen nadzornim kamerama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo