JEZIVA STVORENJA PACIFIKA: /

Sirene su plijenile pozornost po muzejima, a onda nestale

Image
Foto: wikipedia.org

Do danas nije jasno je u li ih pacifički ribari držali za ceremonije ili zbog zarade, no poznato je kako su "Sirene s Fijija" bile najtraženiji izložak cirkusa u 19.

30.8.2015.
19:45
wikipedia.org
VOYO logo

Doduše, taj Phineas Taylor Barnum najpoznatiji je prema svojoj uzrečici "nova budala se rodi svake sekunde", što bi trebalo dovoljno govoriti o vjerodostojnosti sirene.

Ipak, iako je očito kako je riječ o ribljem repu zašivenom za torzo majmuna, tadašnjem pučanstvu su "Fijijske sirene" bile nešto kao Igra prijestolja danas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A iako je P.T. Barnum znao kako je riječ o prevari, taj majstor šoubiza i spektakla (kratka ilustracija poslovne genijalnosti - kako bi na plakatu opisao ogromnog slona svog cirkusa, riječ "divovski" mu se nije činilo dovoljno dobro pa je jednostavno izmislio novu, koju i danas koristimo - jumbo) znao je da će sirene postati hit.

Image
Foto: wikipedija.org

Originalno, stanoviti Samuel Barrett Edes kupio je sirenu od japanskih mornara 1822 za 6000 dolara (što bi bilo više od današnjih 120.000 dolara). Bila je izložena londonskom muzeju sve do njegove smrti, a tada ju je sin predstavio P.T. Barnamu koji je istog trena znao da pred sobom ima hit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obzirom na to da je Barnamov muzej više puta gorio, originalnoj sireni se izgubio trag, ali, baš kao i naivci, i sirene su se nastavile "rađati" u rukama prevaranata.

Image
Foto: wikipedija.org
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
antonia bilic
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo