FOTO: / Špijunski alati za koje nećete povjerovati da su stvarni

Svaki dobar špijun treba imati dobar alat. Međunarodni špijunski muzej u Washingtonu D.C. sadrži mnoštvo artefakata koji svjedoče o tajnoj strani moći.

25.11.2014.
10:45
VOYO logo

Plinski pištolj s cijanidom

Plinski pištolj sličan ovome koristio je časnik KGB-a Bogdan Stashinsky kako bi izvršio atentat na dva ukrajinska disidenta - Leva Rebeta i Stepana Bandera - u Njemačkoj 1957. i 1959. godine.

Pištolj, koji je Stashinsky sakrio u smotane dnevne novine, eksplodirao je uz pomoć vodika i izbacio zdrobljenu kapsulu cijanida ravno u lica žrtava zbog čega su umrli od zatajenja rada srca. Stashinsky je kasnije prebjegao u Njemačku i priznao zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bubica u cipeli

Špijunske igre nisu rezervirane samo za velike supersile. Ovu cipelu-odašiljač koristila je rumunjska tajna služba Securitate u 60-tim i 70-tim godinama kako bi špijunirala američke diplomate.

Diplomati koji nerado kupuju odjeću i obuću u lokalnim trgovinama, naručili bi cipele iz inozemstva. Špijuni bi potom presreli cipele na pošti i instalirali im odašiljač u petu kako bi tajna služba mogli pratiti diplomatske razgovore. Odašiljač neće biti otkriven tijekom elektronskog pregleda diplomatskog ureda osim ako diplomat nije u uredu za vrijeme dok traje pregled.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govno transmitter

CIA-in odašiljač u obliku govna nastao je 70-tih godina prošlog stoljeća, a služio je za navođenje pilota kako bi ih se putem radio signala usmjerilo na bombaške ciljeve na zemlji.

Lula pištolj

Ovu lulu izradile su britanske tajne službe tijekom Drugog svjetskog rata. Cijev lule može ispaliti mali projektil i iz blizine ubiti čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Steineck minijaturna kamera

Ovaj proizvod post-Drugog svjetskog rata u Njemačkoj, omogućavao je agentima da snimaju fotografije dok se pretvaraju kao da provjeravaju koliko je sati. To nije bio jednostavan podvig jer ovaj sat-kamera nema tražilo (viewfinder). Disk s filmom, promjera oko dva centimetra, mogao je snimiti samo osam fotografija.

Bubica u panju

Ranih 70-tih godina prošlog stoljeća američki obavještajci sakrili su bubu u umjetni panj i posadili ga u šumovito područe pokraj Moskve kako bi mogli nazdirati radarske i komunikacijske signale sovjetskog raketnog sustava .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uhvaćeni signali su pohranjivani u internu memoriju, a potom su odašiljani prema setelitu koji je u tom trenutku prolazio iznad. Satelit se potom prizemljio u bazu u Sjedinjenim Državama. Vrh panja za promatrače je izgledao neproziran, međutim, bio je zapravo proziran tako da je sunčeva svjetlost mogla prodirati unutar i puniti solarne baterije ovog panja. KGB je na kraju otkrio ovu bubu.

Opasni alati iz guzice

Ne znamo što je gore; biti uhvaćen s ovom kolekcijom hladnog oružja i alata od strane neprijatelja ili doživjeti da se kapica ovog spremnika otvori dok se nalazi u rektumu. Ovo je izum CIA-e i potječe iz 60-tih godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijanid iz naočala

Zarobljeni špijun negdje u 70-tim godinama prošlog stoljeća mogao je odabrati smrt umjesto mučenja. Sve što je trebao pritom napraviti jest sažvakati vrh ovih naočala iz CIA-e u kojem se nalazi mala kapsula cijanida.

Tajna kovanica

Ovu kovanicu izdao je KGB početkom 1950. Riječ je o šupljem novčiću u koji se mogao umetnuti mikrofilm. Otvarao se umetanjem igle u maleni otvor na prednjoj strani novčića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Domoljubni golubovi s mini-kamerama

Kamere su prvi put naveliko korištene za fotografiranje vojnika i utvrda u Prvom svjetskom ratu. To je omogućilo špijunima da istraže neprijateljske položaje, oružja i sl. i da u skladu s time izrade topografske karte i pripreme ratne planove.

No, kako imati kameru u neprijateljskom teritoriju bez ugrožavanja života pilota? Zaposlite domoljubne golubove opremljen malenim kamerama koji mogu prelijetati preko neprijateljskih teritorija i snimati fotografije bez da to itko primjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Spremnici u obliku manšeta

Ove manšete izradio je KGB početkom 50-tih godina, a služile su za krijumčarenje mikrofilmova i drugih informacija preko granice.

Špijunski kišobran

Savršeno oružje za gentlemane ubojice kao što je James Bond. Ovaj KGB-ev kišobran mogao vas je zaštititi od kiše, ali je također mogao i izbacivati otrovne kuglice. Sličan uređaj iskorišten je za ubijanje bugarskog disidentskog pisca Georgija Markova na ulicama Londona 1978.godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Markov je čekao autobus jer je išao na posao i odjednom je osjetio ubod na stražnjoj strani noge. Okrenuo se i vidio muškarca kako podiže kišobran. Umro je tri dana kasnije od trovanja ricinom. Obdukcija je naknadno otkrila kuglicu koja mu je bila zabijena u nogu.

Kompas u obliku gumba

Ovaj kompas u obliku gumba špijunu može pomoći da pronađe put do granice i izađe iz neprijateljske zemlje. Dvije točke ukazuju na sjever, a jedna jedna točka na jug.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljubac smrti

Samo za dame špijunke. Ovaj KGB-ov ruž za usne iz doba Hladnog rata donosio je poljubac smrti u obliku projektla od 4,5mm.

FOTO: International Spy Museum

Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
Cijena strasti
default_cta
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
Obiteljske tajne
default_cta
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
Gajin svet
default_cta
VOYO logo