OD HENDIKEPA DO KIBORGA: / Pogledajte glazbenika koji bubnja s tri ruke

Image
Foto: RouTube/Screenshot
28.2.2016.
7:15
RouTube/Screenshot
VOYO logo

Najnoviji primjer dolazi od znanstvenika sa Tehnološkog instituta Georgije, koji su napravili nosivi robotski ud kako bi omogućili bubnjarima da sviraju s tri ruke.

Image
3D PROSTETIKA: /

Od hendikepiranih do superjunaka

Image
3D PROSTETIKA: /

Od hendikepiranih do superjunaka

Ova 60 cm duga ruka u stanju je slušati ritam i udarce svog ljudskog partnera te improvizirati svoje vlastito bubnjanje, te ubrzavati i usporavati kad je to potrebno. Postavljena na jedoj strani svog nosioca, bubnjarska robo-ruka može locirati svaki pojedini bubanj pomoću ugrađenih akcelerometara, koji isto paze da bubnjarski štapići uvijek budu paralelni sa površinom bubnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ruka se može zakretati, vrtiti i okretati na stotine različitih načina, te može doseći različite dijelove bubnjarskog seta u svakom trenu tijekom ljudske svirke. Znanstvenici su snimali pokrete bubnjara koristeći motion capture tehniku prije nego što su isprogramirali ruku da se ponaša na isti, prirodni način.

"Ako imate robotički uređaj koji je dio vašeg tijela, to je potpuno različit osjećaj nego kada radite uz običnog robota," izjavio je Gil Weinberg, profesor u Tehnološkom institutu Georgije i voditelj projekta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Stroj nauči kako vam se tijelo kreće i može nadopunjavati i ojačati vaše aktivnosti", kaže.

Image
Foto: gatech.edu
Image
Foto: gatech.edu

Mogućnost ruke da improvizira tijekom svirke rezultat je serije kompleksnih algoritama koje je tim razvijao nekoliko godina. Nevjerojatno, ruka sama može pogoditi koji bi tip bubnja najbolje išao uz glazbu koju svira ljudski bubnjar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj projekt 'pametne' ruke razvio se iz prijašnjeg projekta istog istraživačkog tima u kojem su dali glazbeniku koji je izgubio desnu ruku ispod lakta prostetički ud za bubnjanje. Držao je dva štapića, jednog kojim su manipulirali električni signali koji su dolazili iz bubnjarevih mišića, i jednog koji je slušao kakva se glazba svira te na temelju toga nezavisno reagirao na bubnjanje.

Oba su projekta u osnovi pretvorili bubnjare u kiborg-glazbenike. Iako je koncept dosta cool sam po sebi, weinbergov je krajnji cilj pomaknuti granice onoga što ljudi mogu napraviti koristeći robotske dodatke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ideja je da strojevi nisu odvojeni od ljudi, već postaju dio ljudi", kaže Weinberg u videu.

"Zamislite da doktori mogu koristiti treću ruku da im dodaje alate, ili čak sudjeluje u operaciji. Tehničari bi mogli koristiti treću ruku da im pomogne pri popravcima i eksperimentima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bubnjajući robot savršeno bi pristajao u sličan projekt kojeg upravo financira tehnološko krilo američkih oružanih snaga, DARPA. Oni trenutno pokušavaju razviti robote koji razumiju i sviraju jazz glazbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IFLScience/Tehnoklik.hr

Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo