SRAMOTNO PONAŠANJE OBIŠLO SVIJET: / 'Ovo vam je za Pearl Harbor'

U finalu svjetskog prvenstva nogometašica reprezentacija SAD je u Vancouveru pred 53,340 gledatelja pobijedila Japan 5-2 i treći put u povijesti osvojila svjetsku krunu.

6.7.2015.
9:22

Amerikanke su sjajno otvorile susret i nakon 16 minuta vodile su 4-0 golovima Carli Lloyd (3, 5, 16) i Lauren Holiday (14). Braniteljice naslova su smanjile na 2-4 golovima Yuki Ogimi (27) i Julie Johnston (52-ag), no Tobin Heath je u 54. minuti zabila peti gol za SAD i potvrdila pobjedu.

"Presretna sam zbog pobjede i moja tri gola. Odigrale smo savršenu utakmicu, posebice prvo poluvrijeme," kazala je junakinja utakmice kapetanica Lloyd.

Amerikane su bile najbolje i 1991. i 1999. godine postavši tako prve na svijetu s tri krune.

U susretu za treće mjesto Engleska je u produžetku pobijedila Njemačku 1-0, a pobjednički pogodak zabila je Fara Williams u 108. minuti iz jedanaesterca.

Navijači se osramotili

Navijači u SAD-u bili su oduševljeni i neugodni u isto vrijeme. Oduševljeni zbog naslova svjetskih prvakinja, neugodni i sramotni zbog rasističkih i vrlo neumjesnih poruka na društvenim mrežama.

Dio navijača je finalni trijumf protiv Japana povezao i s ulaskom Amerikanaca u drugi svjetski rat i Pearl Harbourom.

""Hej, Japan! Ovo vam je za Pearl Harbor".

"Oni su uništili Pearl Harbor, mi smo uništili njihove snove".

No, bilo je i onih na Twitteru koji su takve komentare osudili.

"Pearl Harbour nije nešto za naslađivanje, Hiroshima nije nešto za naslađivanje, Nagasaki nije nešto za naslađivanje. Ljudi, ovo nije Drugi svjetski rat, ovo je bila nogometna utakmica koja se igrala 2015. godine", komentar je jednog navijača.