DAN ZA POVIJEST: / Dva velika pothvata lijepe Amerikanke!

Američka skijašica Lindsey Vonn (31) osigurala je mali kristalni globus za najbolju spustašicu u Svjetskom kupu. Srušila je tim dosegom dva velika rekorda u ovom sportu.

20.2.2016.
14:22
AFP, CHRISTOF STACHE

Za Vonn je ovo osmi mali globus u spustu čime je preskočila legendarnu Austrijanku Annemarie Moser-Pröll koja ima sedam naslova. Također, Amerikanki je ovo ukupno 20. globus u Svjetskom kupu (četiri za ukupnu pobjedu, osam u spustu, pet u super G-u, tri u kombinaciji), čime je na prvom mjestu vječne ljestvice nadmašila velikog Šveđanina Ingemara Stenmarka.

Gut ispustila vodstvo

Vonn je u subotu u talijanskom La Thuileu osvojila drugo mjesto, s 14 stotinki zaostatka za domaćom predstavnicom Nadijom Fanchini (1:24.80). Ostala je tako Amerikanka na 76 pobjeda u Svjetskom kupu što je rekord u ženskoj konkurenciji, a od Stenmarka je dijeli još deset trijumfa.

Talijansko slavlje u La Thuileu upotpunila je 34-godišnja Daniela Merighetti koja je osvojila treće mjesto i po šesti se put u karijeri popela na pobjedničko postolje u utrkama Svjetskog kupa. Merighetti je za sunarodnjakinjom zaostala za 72 stotinke.

Pobjednica spusta voženog u petak, Švicarka Lara Gut, u subotu je završila na 11. mjestu, sa zaostatkom 1.78 sekundi za pobjednicom, čime je izgubila i vodstvo u ukupnom redoslijedu. Na vrhu je sada opet Vonn.