POVIJESNI POTHVAT DANACA: / Sredili Poljake nakon produžetka, za zlato protiv Francuske

U finalu olimpijskog turnira rukometaša igrat će Francuska i Danska.

20.8.2016.
9:13
AFP, JAVIER SORIANO

Danska je do svog prvog finala na OI stigla nakon 70 minuta borbe s Poljskom. Ključnim se pokazao početak produžetka kada su Danci s igračem manje postigli dva pogotka i poveli s 27-25. U tim trenucima sjajan je na vratima bio Niklas Landin koji je obranio dvije teške lopte, a zatim je Morten Olsen pogodio i za 28-25. Nakon prvih pet minuta produžetka bilo je 29-26 za Dansku, da bi u drugih pet minuta Poljska stigla na 29-28, ali posljednji gol postigla je 15 sekundi prije kraja pa su danski igrači uspjeli sačuvati loptu do završne sirene.

DRAMATIČNA UTAKMICA ZA PAMĆENJE: /

Francuska golom u posljednjim sekundama izborila finale OI

Prva medalja za Dansku

Najefikasniji u sastavu Danske bili su Mikkel Hansen s 10 i Morten Olsen sa sedam golova, dok je Landin sakupio 13 obrana. Poljskoj nije dovoljno bilo niti čak 19 obrana fenomenalnog Piotra Wyszomirskog niti sedam golova Karola Bieleckog.

Danska je već samim ulaskom u finale osigurala prvu mušku rukometnu medalju na OI, dosada joj je najbolji plasman bilo četvrto mjesto iz Los Angelesa 1984. Francuska i Danska već su se susrele u Riju, u skupini prije četiri dana, kada je Francuska bila uspješnija s 33-30.

Finale između Francuske i Danske na programu je u nedjelju od 19 sati po hrvatskom vremenu, dok će Njemačka i Poljska igrati za broncu također u nedjelju od 16.30 sati. Njemačka je posljednju medalju na OI osvojila u Ateni 2004. kada je bila druga, dok je jedina poljska rukometna medalja dosada bronca iz Montreala 1976.