Rafa srušio Novakove snove (FOTO) (VIDEO)

Đoković ipak bez finala Rolan Garosa

Najbolji teniser sveta Novak Đoković nije uspeo da se plasira u finale Rolan Garosa, jedinog Gren slema koji mu nedostaje u karijeri, pošto je poražen od Španca Rafaela Nadala posle velike borbe u pet setova – 6:4, 3:6, 6:1, 7:5, 9:7.

Posle gubitka uvodnog seta, Đoković se vratio u meč, ali je ponovo stao u trećem setu. Imao je Španac u četvrtom delu igre u dva navrata servis za pobedu, međutim Novak je izborio peti set u kojem je više živaca, ali i dosta sreće, ipak imao aktuelni šampion Rolan Garosa.

U drugom polufinalu sastaju se domaći predstavnik Žo-Vilfred Conga i Španac David Ferer.

Bio je ovo 35. međusobni okršaj dvojice velikih rivala, a Nadal sada vodi 20:15 u pobedama, dok je prethodni duel u finalu Mastersa u Monte Karlu pripapao Novaku.

Španac tako i dalje ne zna za poraz protiv Đokovića na Otvorenom prvenstvu Francuske. Prvi meč 2006. u četvrfinalu okončan je predajom srpskog, potom 2007. i 2008. u polufinalima, oba puta je Španac slavio sa 3:0 u setovima, i konačno u prošlogodišnjem finalu kada je Nadal slavio sa 3:1 i došao do sedme titule u Parizu.

Iako je Đoković na startu meča bio sigurniji na servisu, ipak je španski teniser prvi stigao do brejka. Igrao se sedmi gem kada Nadal koristi nešto slabiju igru Đokovića i posle treće brejk prilike vodi sa 4:3, a potom i potvrđuje prednost. Uspeo je srpski teniser da smanji vođstvo rivala, ali ne i da oduzme servis Špancu koji rešava prvi set u svoju korist sa 6:4.

Nadal je nastavio u visokom ritmu i u drugom setu, pošto je ponovo oduzeo servis Đokoviću i poveo 3:2, ali u narednom gemu usledio je odgovor najboljeg tenisera sveta. Španac je počeo da greši, a Novak konačno dolazi do šanse za uzvrati ribrejkom i koristi treću priliku za poravnanje rezultata. Period bolje i agresivnije igre srpski teniser je znao da iskoristi i ubitačnim riternima nanosi novi udarac Špancu, koji još jednom gubi servis, a Đokoviću donosi treći gem zaredom za izjednačenje u setovima.

Prvi reket sveta odigrao je treći set daleko ispod svojih mogućnosti. U drugom gemu Nadal koristi brejk priliku za 2:0, ali se tu nije zaustavio i već pri narednom Đokovićevom servisu koristi novu priliku za ubedljivih 4:0. Do kraja ovog dela igre srpski teniser je uspeo da “upiše”, pored velikog pritiska Španca, i tako izbegne gubitak seta bez osvojenog gema.

Đoković je konsolidovao igru u četvrtom setu, ali i dalje je bio u podređenom položaju u odnosu na raspoloženog rivala, koji posle sedmog gema pravi brejk i vodi sa 4:3. U narednom gemu Novak uspeva da se izvuče iz nezgodne situacije i uzvraća ribrejkom. Međutim, sav trud srpskog tenisera pada u vodu u 11 gemu kada Španac stiže do još jednog brejka, ali Đoković se ne predaje i drugi put zaredom uzima servis Nadalu, pa je četvrti set odlazi u taj-brejk. Psihološku prednost Đoković je znao da iskoristi i rešava “dodatni” gem u svoju korist sa ubedljivih 7:3.

Odlično je Novak otvorio peti set, pošto je u prvom gemu napravio brejk, a potom ga i materijalizovao za prednost od 2:0. Kako je set odmicao Đoković je čuvao vođstvo, ali je popustio u osmom gemu kada je pri 40:40 greškom dodirnuo mrežu i tako Nadalu poklonio poen, a zatim i gem (4:4). U odlučujućim trenucima Španac je uz dosta sreće stigao do trijumfa, posle velikog promašaja Đokovića posle jednog smeč udarca. Usledila su još dva poena Nadala za tri meč lopte od kojih je iskoristio već prvu za novo finale Rolan Garosa.