KOMBINACIJE ZA UKUPNU POBJEDU

OVO GARANTIRA NASLOV: Evo što je potrebno Rosbergu, a što Hamiltonu za titulu svjetskog F1 prvaka

Nadolazeća nedjelja otkrit će ime svjetskog prvaka u Formuli 1.

Posljednja, 21. ovogodišnja utrka odlučit će o tome hoće li do prvog naslova u karijeri stići Mercedesov Nijemac Nico Rosberg ili će to biti njegov momčadski kolega, trostruki i aktualni prvak Britanac Lewis Hamilton.

Kombinacija je mnogo, no prije njih valja podsjetiti kako se u ovoj sezoni dijele bodovi u prestižnom automobilističkom natjecanju. Dakle, pobjedniku pripada 25 bodova, drugo mjesto donosi 18, treće 15, četvrto 12, peto 10, šesto 8, sedmo 6, osmo 4, deveto 2, a deseto mjesto po završetku utrke jedan bod.

Budući da pred nedjeljnu utrku Rosberg uživa 12 bodova prednosti u odnosu na Hamiltona, ovo su mogući raspleti:

Naslov će pripasti Rosbergu ako:

–          Utrku završi na pobjedničkom postolju, ali i ako Hamilton ne bude među prvoplasiranom trojicom

–          Hamilton ne završi utrku

–          Natjecanje na stazi Yas Marina završi na šestom mjestu ili bolje od toga, a Hamilton ne pobijedi.

–          Bude sedmi ili osmi u slučaju da Hamilton utrku ne završi na prvom ili drugom mjestu

–          Zauzme deveto ili deseto mjesto, čak i ostane bez bodova, a Hamilton ne bude među trojicom najbržih.

Naslov će pripasti Hamiltonu ako:

–          Pobijedi u utrci, a Rosberg ju okončao ne bolji od četvrtog mjesta

–          Bude drugi, a njegov momčadski kolega promaši ulazak među najbržu šestoricu

–          Osvoji treće mjesto, a trenutačno vodeći Rosberg ne ostvari plasam među top 8 posljednje utrke u sezoni.

Moguća su i bodovna izjednačenja:

–          Bude li Rosberg sedmi, a Hamilton drugi, obojica će imati jednak broj bodova, prvih i drugih mjesta u sezoni. Britanac bi slavio naslov zahvaljujući više trećih pozicija.

–          Bude li Hamilton četvrti, a Rosberg ostane bez bodova, obojica bi imala jednak broj bodova i devet pobjeda. Naslov prvaka pripao bi tada Rosbergu zbog više osvojenih drugih mjesta.