Osim utakmica u H skupini u kojoj se nalazi hrvatska reprezentacija, večeras su bile na rasporedu i utakmice u skupinama A i B kvalifikacija za europsko prvenstvo 2016. u Francuskoj.

13.10.2014.
23:15

Island je u Reykjaviku priredio iznenađenje pobijedivši treću reprezentaciju svijeta Nizozemsku 2:0 ostvarivši i treću pobjedu kvalifikacija. Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Gylfi Sigurdsson (10-11m, 42). Brončanima sa posljednjeg SP-a u Brazilu bio je to već drugi poraz nakon što su na startu kvalifikacija izgubili u Češkoj.

Treću pobjedu je ostvarila i Češka koja je u Astani pobijedila Kazahstan 4-2. Odabranici izbornika Pavela Vrbe dominirali su od početka utakmice, a pobjedu su najavili već u prvom poluvremenu kada su stekli sigurno vodstvo 2-0. Golove za Češku zabili su Dočkal (13), Lafata (44), Krejčí (56) i Necid (88), dok je oba golova za domaćine zabio Logvinenko (84, 90+1).

//cdn.playwire.com/bolt/js/embed.min.js

Latvija i Turska su odigrale bez pobjednika 1-1. Turci su poveli na otvaranju drugog dijela golom Kise, a u 54. je iz kaznenog udarca izjednačio Šabala.

Na ljestvici vode Island i Češka sa po devet bodova, Nizozemska ima tri boda, Latvija dva, a Turska i Kazahstan po jedan bod.

U derbiju B skupine Bosna i Hercegovina i Belgija su u Zenici odigrale 1-1. Domaćin je poveo golom Edina Džeke u 28. minuti, a Belgija je izjednačila u 51. minuti golom Nainggolana nakon katastrofalne pogreške vratara Asmira Begovića kojem je lopta prošla kroz ruke.

Wales je pobijedio Cipar 2-1 i zadržao vodeću poziciju na ljestvici skupine. Strijelci za domaćine bili su Cotterrill (13) i Robson-Kanu (23), a strijelac za goste bio je Laban (36). Wales je od 47. minute igrao bez isključenog Kinga.

Izrael je rutinski odradio gostovanje kod Andore pobijedivši 4-1. Tri gola je zabio Damari (3, 41, 82), a jedan Hemed (90+5-11m). Za Andoru je zabio Ildefons Lima (15-11m).

Na ljestvici vodi Wales sa sedam bodova, Izrael ima šest, Belgija četiri, Cipar tri, BiH dva boda, a na začelju je Andora bez bodova.

U našoj skupini H Italija se namučila na Malti, ali je ipak dohvatila sva tri boda (1:0) zahvaljujući pogotku Graziana Pellea. Azzurrima je posao bio olakšan nakon isključenja Mifsuda u 28. minuti, a snage su se na terenu izjednačile u 73. minuti kada je crveni karton dobio Bonucci koji tako neće moći igrati protiv Hrvatske 16. studenog.

Norveška je u Oslu svladala Bugarsku s 2:1 golovima Elyounoussija i Nielsena. Jedini je strijelac za goste bio Bodurov. Norvežani nakon tri kola imaju šest bodova, tri manje od vodećih Hrvatske i Italije. Bugari su, pak, ostali na tri boda.

SKUPINA A

Kazahstan - Češka 2-4

Island - Nizozemska 2-0

Latvija - Turska 1-1

LJESTVICA

1. Island 3 3 0 0 8-0 9 2. Češka 3 3 0 0 8-4 9 3. Nizozemska 3 1 0 2 4-5 3 4. Latvija 3 0 2 1 1-4 2 5. Kazahstan 3 0 1 2 3-7 1 6. Turska 3 0 1 2 2-6 1

SKUPINA B

BiH - Belgija 1-1

Wales - Cipar 2-1

Andora - Izrael 1-4

LJESTVICA

1. Wales 3 2 1 0 4-2 7 2. Izrael 2 2 0 0 6-2 6 3. Belgija 2 1 1 0 7-1 4 4. Cipar 3 1 0 2 4-5 3 5. BiH 3 0 2 1 2-3 2 6. Andora 3 0 0 3 2-12 0

SKUPINA H

HRVATSKA - Azerbajdžan 6-0

Malta - Italija 0-1

Norveška - Bugarska 2-1

LJESTVICA:

1. HRVATSKA 3 3 0 0 9-0 9 2. Italija 3 3 0 0 5-1 9 3. Norveška 3 2 0 1 5-3 6 4. Bugarska 3 1 0 2 3-4 3 5. Malta 3 0 0 2 0-6 0 6. Azerbajdžan 3 0 0 3 2-10 0