Fantastičnom je igrom hrvatska nogometna reprezentacija u osječkom Gradskom vrtu pomela Azerbajdžan s 6:0, pa tako i nakon tri kola kvalifikacija za Euro 2016. ima maksimalan učinak u skupini H.

13.10.2014.
13:30

HRVATSKA: Subašić - Srna, Ćorluka, Vida, Pranjić - Modrić, Kovačić, Brozović - Rakitić - Kramarić, Mandžukić

AZERBAJDŽAN: Agajev - Medvedev, Sadjogov, Gusejnov, Allahverdjev - Abudllajev, Qarajev, Dadasov, Nazarov - Alljev, Amirqualjev,

Poslije prilično teško izborenih pobjeda protiv Malte i Bugarske, u trećoj su utakmici izabranici Nike Kovača 'eksplodirali'. S tri pobjede na početku kvalifikacija Vatreni su izjednačili rekord star 20 godina: tadašnje su trupe Miroslava Ćire Blaževića također krenule s devet bodova iz uvodne tri utakmice kvalifikacija za Euro 1996.

U odnosu na nedavno gostovanje u Bugarskoj, izbornik Kovač je u Osijeku od prve minute na travnjak poslao Matea Kovačića i Andreja Kramarića, umjesto Ivana Perišića i Ivice Olića. Nažalost, Kovačić je zadobio ozljedu prepone zbog koje je morao izaći iz igre već u 24. minuti, no utjeha je da se Perišić, koji je ušao umjesto njega, prometnuo u jednog od junaka utakmice.

Kovač je poželio da njegovi igrači brzim golom slome slabašne Azerbajdžance i upravo se to dogodilo. U 11. je minuti kapetan Darijo Srna ubacio s desne strane, a usamljeni je Kramarić na prvoj vratnici lakoćom donio vodstvo Hrvatskoj. Taj pogodak kao da je skinuo našim reprezentativcima teret s leđa, pa se opsada gostujućeg gola nastavila u još većoj mjeri. U 20. je minuti Danijel Pranjić pogodio vratnicu, deset minuta kasnije je Perišić pucao glavom preko gola, ali samo četiri minute poslije je to ispravio. Ivan Rakitić je nabacio iz slobodnog udarca, a Perišić je bio najviši u kaznenom prostoru i glavom matirao Kamrana Agajeva.

Nisu Vatreni usporili ni nakon toga, pa je u 45. minuti prednost dodatno povećana. Ponovno je glavom pogodio Perišić, a ovom mu je prilikom s lijeve strane nabacio Pranjić. U drugoj minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena prvijenac je u reprezentativnom dresu upisao Marcelo Brozović. Nakon što se fintom riješio čuvara, lijepo ga je proigrao Luka Modrić, a Dinamov je veznjak bio precizan s 12, 13 metara. Golijada je nastavljena i u drugom dijelu. 'Petarda' je pukla u 56. minuti kada je precizan s bijele točke bio Modrić. Prije toga je visoko podignutom nogom prekršaj na Srni napravio Elnur Alahverdijev.

A da ne bi samo zabijali Hrvati pobrinuo se Rashad Sadigov. Nije, međutim, pogodio suparničku mrežu, nego je nakon Perišićeva ubacivanja matirao vlastitog vratara za 6:0.

Tempo je nakon tog pogotka malo pao, pa se rezultat više nije mijenjao. Hrvatska poslije tri kola dijeli prvo mjesto skupine s Italijom koja je s minimalnih 1:0 slavila na Malti pogotkom Graziana Pellea. Upravo su Talijani sljedeći suparnici Hrvatskoj, a dvoboj je na rasporedu 16. studenog na milanskom San Siru.

Kako bilo, Hrvatska tih 20 godina čeka da opet ima savršen start u kvalifikacije. Još od početaka borbe za EURO u Engleskoj, Vatreni nisu krenuli bez problema. Doduše, nisu niti imali ovakav ždrijeb i sada to trebaju iskoristiti na terenu.

SKUPINA A

Kazahstan - Češka 2-4

Island - Nizozemska 2-0

Latvija - Turska 1-1

LJESTVICA

1. Island 3 3 0 0 8-0 9 2. Češka 3 3 0 0 8-4 9 3. Nizozemska 3 1 0 2 4-5 3 4. Latvija 3 0 2 1 1-4 2 5. Kazahstan 3 0 1 2 3-7 1 6. Turska 3 0 1 2 2-6 1

SKUPINA B

BiH - Belgija 1-1

Wales - Cipar 2-1

Andora - Izrael 1-4

LJESTVICA

1. Wales 3 2 1 0 4-2 7 2. Izrael 2 2 0 0 6-2 6 3. Belgija 2 1 1 0 7-1 4 4. Cipar 3 1 0 2 4-5 3 5. BiH 3 0 2 1 2-3 2 6. Andora 3 0 0 3 2-12 0

SKUPINA H

HRVATSKA - Azerbajdžan 6-0

Malta - Italija 0-1

Norveška - Bugarska 2-1

LJESTVICA:

1. HRVATSKA 3 3 0 0 9-0 9 2. Italija 3 3 0 0 5-1 9 3. Norveška 3 2 0 1 5-3 6 4. Bugarska 3 1 0 2 3-4 3 5. Malta 3 0 0 2 0-6 0 6. Azerbajdžan 3 0 0 3 2-10 0