NEZABORAVNA NOĆ U OSIJEKU: / Grezda i Ejupi srušili Švicarce i osigurali veliku prednost bijelo-plavima

U prvom susretu drugog pretkola Europske lige Osijek je na stadionu Gradski vrt pobijedi švicarski Luzern 2-0 načinivši veliki korak prema plasmanu u iduću rundu.

13.7.2017.
22:34
Davor Javorovic/PIXSELL

Nakon što je u prvom pretkolu Europske lige rutinski preskočio andorsku UE Santa Colomu ukupnim rezultatom 6-0, Osijek je pobjednički niz nastavio i protiv Luzerna ostvarivši veliku pobjedu bez primljenog gola.

HAJDUK PUTUJE U SOFIJU S PREDNOŠĆU: /

Futacs junak pobjede bijelih, Torcida skandirala protiv 'Purgera' nakon utakmice

Golove su zabili MuzaferEjupi u 66. minuti i ErosGrezda u 80. minuti. Uzvratni susret je idućeg četvrtka u Luzernu.

Osijek je potpuno zasluženo izborio pobjedu, a ostaje tek žal što momčad ZoranaZekića nije iskoristila još koju priliku i uvjerljivije slavila i tako možda već u prvoj utakmici osigurala prolaz.

Osijek je krenuo u susret hrabro i razigrano i već u prvom poluvremenu je mogao riješiti pitanje pobjednika. Domaćin je u prvih 45 minuta propustio četiri sjajne prilike.

Prvu priliku imao je već u 11. minuti nakon sjajne kontre. Muzafer Ejupi je uposlio Petra Bočkaja koji je ušao u šesnaesterac i sa 13 metara pucao preko gola. U 28. minuti goste je spasio vratar Jonas Omlin.

Borna Barišić je odlično ubacio, Ejupi pucao glavom, no Omlin je sjajno reagirao. U 41. minuti vidjelo smo gotovo identičnu situaciju. Barišić je ponovo sjajno ubacio, no ovoga puta glavom je pucao Lopa, no nije dobro zahvatio loptu. Najbliže golu u prvom dijelu Osijek je bio u sudačkoj nadoknadi kada je Bočjak iz slobodnog udarca sa 25 metara uzdrmao vratnicu.

Švicarsku obranu Zekićeva momčad je napokon probila u 66. minuti, a pogodak je postigao Ejupi sjajnim udarcem glavom.

Bočkaj je ubacio loptu rukom iz auta daleko u kazneni prostor, a Ejupi je sjajno skočio i zabio za 1-0. Svoju dominaciju Osijek je okrunio i drugim golom Erosa Grezde u 80. minuti. Napadaču Osijeka pomogao je i gostujući vratar svojom lošom reakcijom.

Osijeku je ovo osmi europski pohod. Najveći europski uspjeh ostvario je 2000. godine kada je stigao na korak do prezimljavanja u Europi. U 3. kolu Kupa Uefa Osijek je ispao od praške Slavije. U Gradskom vrtu bilo je 2-0 za Osijek, a u uzvratu 5-1 za Slaviju. Posljednji put Osijek je igrao u Europi 2012. godine kada je u 2. pretkolu ispao od švedskog Kalmara (1-3, 0-3).

Luzernu je ovo jedanaesti 'izlet' u Europi i Švicarci su do sada samo dva puta preskočili svoje suparnike. Mađarski MTK u 1. kolu Kupa UEFA 1990. godine, te Levski tri godine kasnije u 1. kolu Kupa kupova. U ostalim ogledima su ispali. Posljednje dvije sezone ispadali su iz Europske lige na prvom koraku od Sassuola i St Johnstonea.

OSIJEK - LUZERN 2-0

OSIJEK. Stadion Gradski vrt - 8,000 glčedatelja, Sudac: Marco Guida (Ita);

Strijelci: 1-0 Ejupi (66), 2-0 Grezda (80)

Žuti kartoni: Šorša, Barišić, Mudražija / Schwegler, Schmid, Schurpf

Crveni kartoni:

OSIJEK: Malenica - Šorša, Škorić, Barać, Barišić - Mudražija, Mioč - Grezda (od 85. G.Boban), Lopa (od 81. Lukić), Bočkaj (od 89. Perošević) - Ejupi

LUZERN: Omlin - Schwegler, Knežević, Arnold (od 17. Schmid), Lustenberger - Ugrinić (od 68. Schneuwly), Custodio, Kryeziu, Schurpf - Itten, Rodriguez

Uživo

Kraj.

87' Boban je tukao po sredini gola, Omlin je obranio.

79' GOOl Grezda je uzeo loptu Rodriguezu i ušao u šesnaesterac, činilo se da će vratar gosiju zaustaviti njegov udarac, ali je na kraju ipak završila u mreži.

75' Nakon ubačaja iz prekida glavom je tukao Schmid, ali nije bio precizan.

66' GOOL Bočkaj je ubacio iz auta u kazneni prostor, Ejupi je bio najviši u skoku te je glavom poslao loptu u mrežu.

60' Ejupi je pucao glavom, ali neopasno.

52' Osječani i dalje pokušavaju pritisnuti Švicarce kao u prvom poluvremenu.

46' Nastavila se utakmica.

Drugo poluvrijeme

Kraj prvog poluvremena

45+2' Zatresla se greda. Bočkaj je iz slobodnog udarca s 30-ak metara pogodio gredu.

41' Barišić je odlično ubacio u kazneni prostor, lopa je bio na nekoliko metara od gola, međutm loše je tukao glavom. Kakva šteta.

28' Omlin je spasio goste. Barišić je ubacio s lijevog boka, a Ejupi je odlično tukao glavom u lijevi kut. Vratra je sjajnom reakcijom sačuvao mrežu praznom.

19' Švicarci su opasno zaprijetili. U velikoj gužvi pred Malenicom prvo je slabo pucao Ugrinić, lopta se odbila do Ittena, ali njegov pokušaj iz blizine bio je dosta loš.

18' Izašao je ozlijeđeni stoper Arnold, a ušao je Schmid.

10' Velika prilika za Osijek! Ejupi je s lijeve strane ubacio uposlio Bočkaja koji se sjurio kazneni prostor, oslobodio se se Schrupfa i tukao snažno s 12-13 metara, lopta je otišla iznad grede.

6' Dosta su oprezno oba kluba ušla u susret.

3' Osijek hrabro napada uz veliku podršku navijača.

1' Počela je utakmica.

20:31 - Očekuje se oko 7.000 gledatelja.