EUROPSKA LIGA

JOŠ ČETIRI KLUBA OSIGURALA DRUGI KRUG: Čudesni Šveđani prošli dalje, Arsenal porazom zakomplicirao skupinu

 Nogometaši RB Salzburga, Ostersunda, Nice i Real Sociedada izborili su plasman u 16-inu finala Europske lige kolo prije kraja natjecanja po skupinama.

Prije njih to je uspjelo i kijevskom Dynamu, Arsenalu, Zenitu, Steaui, Laziu i Villarrealu.

RB Salzburg je na svom travnjaku pobijedio Vitoriju Guimaraes 3-0 i osigurao prvo mjesto u skupini I. Golove za austrijskog prvaka zabili su Dabbur (26), Ulmer (45+1) i Hwang (67). Hrvatski nogometaš Duje Ćaleta-Car odigrao je cijeli susret za momčad iz Salzburga.

U drugom susretu iz ove skupine Konyaspor i Marseille su odigrali 1-1, a gosti su izvukli bod s igračem manje golom u sudačkoj nadoknadi. Tragičar je bio Moke skrenuvši loptu u vlastitu mrežu.

Na ljestvici vodi Salzburg (11), ispred Marseillea (7), Konyaspora (5) i Vitorije Guimaraes (4).

Čudo iz Švedske

“Europsko proljeće” osigurao je i švedski Ostersunds pobijedivši ukrajinsku Zorju Luhansk 2-0. Golove za švedski sastav zabili su Gero (40) i Ghoddos (78). Šveđani su jedno od najugodnijih iznenađenja u Europskoj ligi nakon što su europskoj premijeri izborili plasman u 16-inu finala.

Ostersund ili OFK, kako ga zovu Šveđani, morao je proći kroz tri pretkola i na tom putu je izbacio turskog velikana Galatasaray na čijoj klupi sjedi naš Igor Tudor, a potom i luksemburšku Folu Esch, te grčkog doprvaka PAOK. U šest susreta u kvalifikacijama Šveđani su upisali četiri pobjede, te po jedan remi i poraz. U skupini s Athletico Bilbaom i berlinskom Herthom nitko im nije davao previše izgleda, no Šveđani su kolo prije kraja osigurali prolaz.

Korak do plasmana u drugi krug natjecanja nalazi se i Athletic Bilbao koji je u sjajnom susretu pobijedio Herthu 3-2 nakon što su gosti vodili 1-0 i 2-1. Strijelci za Athletic bili su Aritz Aduriz (35-11m, 66-11m) i Williams (82), dok su golove za Herthu postigli Leckie (26) i Selke (36).

Kolo prije kraja vodi Ostersunds sa 10 bodova, Athletic Bilbao je drugi s osam bodova, Zorja je treća sa šest, a na začelju je Hertha sa četiri boda.

Dva gola Balotellija

Nica je u skupini K u izravnom sudaru za prolaz pobijedila Zulte Waregem 3-1. Golove za francuski sastav zabili su Balotelli (5-11m, 31) i Tameze (86), a za goste je pogodak postigao Hamalainen (80).

U drugom susretu Lazio i Vitesse su odigrali 1-1. Lazio vodi na ljestvici s nedostižnih 13 bodova, Nica ima 9, Zulte Waregem četiri, a Vitesse dva boda.

Real Sociedad je u Norveškoj pobijedio Rosenborg 1-0 golom Oiarzabala u posljednjim trenucima susreta potvrdivši tako prolaz u skupini L. Domaćinu je trebala pobjeda kako bi ostao u igri za prolaz, no Španjolci su više sretno nego spretno osvojili tri boda.

U drugom susretu Zenit je pobijedio Vardar 2-1. Kolo prije kraja vodi Zenit sa 13 bodova, Real Sociedad ima bod manje i u zadnjem kolu u međusobnom susretu na Anoeti će odlučiti o prvom mjestu. Rosenborg ima četiri boda, a Vardar je na začelju bez bodova.

Rezultati susreta 5. kola Europske nogometne lige

 

– skupina A:
Astana – Villarreal 2-3
Maccabi Tel Aviv – Slavia Prag

1. Villarreal 5 3 2 0 10:5 11*
2. Astana 5 2 1 2 9:7 7
3. Slavia Praga 4 1 2 1 4:5 5
4. Maccabi Tel Aviv 4 0 1 3 0:6 1

skupina B:
Partizan Beograd – Young Boys Bern
Skenderbeu Korca – Dinamo Kijev

1. Dinamo Kijev 4 3 1 0 9:5 10*
2. Partizan 4 1 2 1 5:4 5
3. Young Boys 4 0 3 1 4:5 3
4. Skenderbeu 4 0 2 2 2:6 2

skupina C:
Ludogorec Razgrad – Istanbul Basaksehir
Braga – Hoffenheim

1. Ludogorec 4 2 2 0 5:2 8
2. Braga 4 2 1 1 5:5 7
3. Hoffenheim 4 1 1 2 6:6 4
4. Basaksehir 4 0 2 2 3:6 2

skupina D:
AEK Atena – Rijeka
AC Milan – Austria Beč

1. AC Milan 4 2 2 0 8:3 8
2. AEK Atena 4 1 3 0 4:3 6
3. Austria 4 1 1 2 8:11 4
4. Rijeka 4 1 0 3 7:10 3

skupina E:
Everton – Atalanta Bergamo
Olympique Lyon – Apollon Limassol

1. Atalanta 4 2 2 0 8:3 8
2. Lyon 4 2 2 0 7:3 8
3. Apollon 4 0 3 1 5:8 3
4. Everton 4 0 1 3 3:10 1

Skupina F:
Lokomotiva Moskva – Koebenhavn 2-1
Šerif Tiraspol – Zlin

1. Lokomotiva Moskva 5 2 2 1 7:4 8
2. Koebenhavn 5 1 3 1 5:3 6
3. Šerif Tiraspol 4 1 3 0 3:2 6
4. Zlin 4 0 2 2 1:7 2

Skupina G:
Viktoria Plzen – Steaua Bukarešta 2-0
Lugano – Hapoel Be’er Sheva 1-0

1. Steaua 5 3 1 1 8:5 10*
2. Plzen 5 3 0 2 11:8 8
3. Lugano 5 2 0 3 7:10 6
4. Hapoel Be’er Sheva 5 1 1 3 5:8 4

skupina H:
Bate Borisov – Crvena zvezda 0-0
Köln – Arsenal 1-0

1. Arsenal 5 3 1 1 8:4 10*
2. Crvena zvezda 5 1 3 1 2:2 6
3. Köln 5 2 0 3 6:7 6
4. Bate 5 1 2 2 6:9 5

Skupina I:
Salzburg – Vitoria Guimaraes 3-0
Konyaspor – Olympique Marseille 1-1
1. Salzburg 5 3 2 0 7:1 11*
2. Marseille 5 2 1 2 4:4 7
3. Konyaspor 5 1 2 2 3:5 5
4. Guimaraes 5 1 1 3 4:8 4

skupina J:
Östersund – Zorja Lugansk 2-0
Athletic Bilbao – Hertha Berlin 3-2

1. Ostersund 5 3 1 1 7:3 10*
2. Athletic Bilbao 5 2 2 1 6:5 8
3. Zorja Lugansk 5 2 0 3 3:8 6
4. Hertha Berlin 5 1 1 3 5:6 4

skupina K:
Nica – Zulte-Waregem 3-1
Lazio – Vitesse Arnheim 1-1

1. Lazio 5 4 1 0 10:4 13*
2. Nica 5 3 0 2 12:6 9*
3. Zulte-Waregem 5 1 1 3 5:11 4
4. Vitesse 5 0 2 3 4:10 2

Skupina L:
Zenit St. Peterburg – Vardar Skopje 2-1
Rosenborg Trondheim – Real Sociedad 0-1

1. Zenit St. Peterburg 5 4 1 0 14:4 13*
2. Real Sociedad 5 4 0 1 15:3 12*
3. Rosenborg 5 1 1 3 5:10 4
4. Vardar 5 0 0 5 2:19 0

Imaš komentar?

Povratak na Net.hr