HIRSCHERU ZLATO U VELESLALOMU: / Nastupili i hrvatski skijaši, Zubčić među 30, Kolega bez druge vožnje

U drugoj vožnji Zubčić nije uspio popraviti svoj plasman.

18.2.2018.
9:59

Najbolji skijaš današnjice Austrijanac Marcel Hirscher osvojio je i drugo zlatno odličje na ZOI u Pjongčangu nakon što je u nedjelju na stazi u skijaškom centru Jongpjong s uvjerljivom prednošću pobijedio u veleslalomu ispred Norvežanina Henrika Kristoffersena i Francuza Alexisa Pinturaulta, dok je najbolji hrvatski skijaš Filip Zubčić završio na 24. mjestu zaostavši za pobjednikom tri sekunde i 80 stotinki.

Olimpijski pobjednik u alpskoj kombinaciji nije imao pravog konkurenta na veleslalomskoj stazi. Marcel Hirscher je s uvjerljivo najbržim vremenom prve vožnje, u kojoj je drugoplasiranog Francuza Alexisa Pinturaulta ostavio iza sebe za 63 stotinke, te drugim vremenom u drugoj vožnji stigao do svog drugog zlata na olimpijskim igrama, a kao prvi favorit će ući i u slalomsku utrku koja je na rasporedu u četvrtak.

Srebro Kristoffersenu

Srebrno odličje u veleslalomu osvojio je Norvežanin Henrik Kristoffersen, koji je najboljim vremenom u drugoj vožnji do srebra stigao nakon 10. mjesta na prvoj stazi, na kojoj je za Hirscherom zaostao za sekundu i 31 stotinku. Na kraju je Norvežanin imao sekundu i 27 stotinki lošiji ukupan rezultat od pobjednika. Kristoffersenu je to drugo olimpijsko odličje u karijeri, nakon što je prije četiri godine u Sočiju osvojio broncu u slalomu, u kojem će na ovim Igrama biti glavni kokurent Hirscheru u borbi za zlato.

Francuz Alexis Pinturault bio je drugi nakon prve vožnje, ali se na kraju morao zadovoljiti brončanom medaljom, a od drugoplasiranog Kristoffersena dijelile su ga samo četiri stotinke. Četvrti je bio Slovenac Žan Kranjec sa 1.73 sekunde zaostatka za Hirscherom.

Hrvati loši

Hrvatski reprezentativci nisu ostavili posebno dobar dojam, što se prvenstveno odnosi na Filipa Zubčića koji je u prvoj vožnji ostvario 23. vrijeme, a za vodećim Marcelom Hirscherom zaostao je dvije sekunde i 68 stotinki, što vidljivo razočaralo našeg najboljeg skijaša. Drugi hrvatski reprezentativac Samuel Kolega imao je startni broj 57 i prvu vožnju završio na 45. mjestu sa zaostatkom 6.34 sekunde za Austrijancem.

U drugoj vožnji Zubčić nije uspio popraviti svoj plasman. Sa 19. vremenom druge vožnje na kraju je završio na 24. mjestu zaostavši za Hirscherom 3.80 sekundi. Samuel Kolega je u svom olimpijskom debiju završio na 37. mjestu. U drugoj vožnji je imao 36. rezultat i na kraju za Hirscherom zaostao 10.70 sekundi.

Alpsko skijanje, veleslalom (m) 1. Marcel Hirscher (Aut) 2:18.04 - 2. Henrik Kristoffersen (Nor) 2:19.31 +1.27 3. Alexis Pinturault (Fra) 2:19.35 +1.31 4. Žan Kranjec (Slo) 2:19.77 +1.73 5. Thomas Fanara (Fra) 2:19.83 +1.79 6. Victor Muffat-Jeandet (Fra) 2:19.85 +1.81 7. Mathieu Faivre (Fra) 2:19.99 +1.95 8. Leif Kristian Nestvold-Haugen (Nor) 2:20.23 +2.19 9. Loic Meillard (Švi) 2:20.45 +2.41 10. Matts Olsson (Šve) 2:20.70 +2.66 ... 24. FILIP ZUBČIĆ (HRV) 2:21.84 +3.80 37. SAMUEL KOLEGA (HRV) 2:28.7