POBJEDAAAAA! / Veličanstveni trijumf Marina Čilića! Pogledajte poen koji je Hrvatskoj donio finale nakon 16 godina

14.7.2017.
17:45

UŽIVO:

Čilić - Querrey 6:7 (6), 6:4, 7:6 (3), 7:5

U prvom setu nijedan od tenisača nije došao u priliku za oduzimanje servisa pa je odluka o pobjedniku prve dionice meča pala u 'tie-breaku'. Bolje ga je otvorio Čilić i poveo sa 4-1, ali se Querrey vratio i prvi stigao do set-lopte (6-5). Kod 6-6 je nastupio kraći prekid, jer je jednoj gledateljici pozlilo.

Taj događaj kao da je poremtio Čilićevu koncentraciju, jer je izgubio sljedeća dva poena s dva velika promašaja na bekendu pa je nakon 50 minuta 29-godišnji Amerikanac došao jedan set bliže svom prvom finalu na Grand Slam turnirima. No, na tome je i ostao.

ERUPCIJA ODUŠEVLJENJA: /

Pogledajte veliko Marinovo slavlje nakon jedne od najvećih pobjeda u karijeri

Preokret u četvrtom setu

Čilić je u drugom setu nagovijestio sličan rasplet onom kakav je bio u četvrtfinalnom okršaju sa Gillesom Müllerom, jer je počeo stvarati prilike za oduzimanje servisa Samu Querreyju. Propustio je po jednu priliku u prvom i petom gemu, ali kad je naš tenisač kod 3-3 stigao do 0-40, Amerikanac je konačno popustio. Čilić je bez problema tu prednost zadržao ne izgubivši više nijedan poen na servisu do kraja drugog seta. Završio ga je svojim 34. 'winnerom' za 6-4 i izjednačenje na 1-1 u setovima nakon 84 minute igre.

Marin je nastavio pritiskati Amerikanca i na početku trećeg seta. Querrey je u prvom gemu izvukao 0-40, ali dva gema poslije, kad je Čilić došao do nove dvije prilike za 'break', američki je tenisač još jednom pokleknuo. Nažalost, Marin je prednost izgubio već u sljedećem gemu, u kojem je Querrey došao do prvih break-lopti u meču i drugu iskoristio za 2-2. Do kraja seta više nije bilo prilika za 'break' pa je o tome tko će doći na set do finala odlučivao 13. gem. Do 4-3 za Čilića tenisači su osvajali poene kad su bili na servisu, a onda se Querreyju dogodilo isto ono što se dogodilo Marinu kod 6-6 u 'tie-breaku' prvog seta. Amerikanac je prvo promašio bekend, a potom i forhend poslao u mrežu te omogućio Čiliću tri set-lopte. Marinu je trebala samo jedna. Neobranjivim forhendom došao je do vodstva 2-1 u setovima te nakon dva sata i 15 minuta igre stigao na samo jedan set od svog drugog finala na Grand Slam turnirima.

Nažalost, četvrti set je loše počeo za našeg tenisača. U trećem gemu je Querrey iskoristio Marinove pogreške, izborio svoju treću priliku za 'break' i pretvorio ju u vodstvo 2-1. Čilić je već u sljedećem gemu imao priliku vratiti izgubljeno, ali je Querrey uz Marinovu pomoć izvukao 15-40 i potvrdio 'break'. Ipak, Amerikanac nije izdržao. U osmom gemu je imao 30-0, ali je Čilić s nekoliko sjajnih reterna nanizao četiri poena za izjednačenje na 4-4. Querrey priliku za povratak nije dobio. Kad je servirao i za treći 'tie-break' u meču, Marin je došao do dvije meč-lopte (15-40). Na prvu je njegov bekend završio u mreži, ali kad je dobio drugu priliku, poslao je još jedan neobranjiv forhend, njegov 70. 'winner' u meču za prvo wimbledonsko finale.

Statistika dovoljno govori

Marinova igračka nadmoć bila je vidljiva i u završnoj statistici. Imao je 70 'winnera', a Querrey samo 46. Čilić je zabio 25 asova, a Amerikanac 13. Querrey je napravio 26 poegrešaka, pet više od Marina čija je realizacija prilika za 'break' bila 4/14, a Amerikančeva 2/3.

Zahvaljući petoj pobjedi nad Querreyjem u isto toliko dvoboja, Čilić je postao drugi hrvatski tenisač koji se probio do finala u All England Clubu, a u nedjelju će pokušati postati i drugi Hrvat s wimbledonskim naslovom koji je 2001. godine osvojio Goran Ivanišević u svom četvrtom finalu.

Čilić će u finalu igrati protiv pobjednika drugog polufinala u kojem će se sastati sedmorostruki wimbledonski pobjednik Švicarac Roger Federer i Čeh Tomaš Berdych, koji je bio finalist u All England Clubu 2010. godine.

Marin protiv Federera ima jednu pobjedu iz sedam dvoboja, onu iz polufinala US Opena 2014. godine, kad je osvojio svoj prvi Grand Slam naslov, a rezultat u dvobojima s Berdychom je 6-6, s time da je Čilić pobijedio u četiri od posljednjih pet mečeva i vodi 2-0 u srazovima na Grand Slam turnirima.

UŽIVO:

7:5 - POBJEDAAAAA! Marin Čilić je u finalu! Napravio je novi break za osvajanje četvrtog seta i meča.

6:5 - Odlično je Čilić odradio još jedan gem i osigurao je najmanje tie-break.

5:5 - Idemo prema novom tie-breaku, Querrey je osvojio svoj gem.

5:4 - Osvojio je Marin svoj gem. Na Querreyju će sada biti ogroman pritisak

4:4 - Marin se vraća! Uzvratio je Čilić breakom i rezultat je u četvrtom setu ponovno izjednačen.

3:4 - Čilić je osvojio svoj servis-gem i sada će opet pokušati vratiti break.

2:4 - Amerikanac i dalje drži prednost breaka.

2:3 - Ovaj put je naš tenisač bio siguran i čvrst na svome servisu.

1:3 - Imao se Marin priliku ekspresno vratiti, imao je dvije break-lopte, ali Querrey se izvukao.

1:2 - Evo, nažalost, problema za Čilića. Querrey je napravio break u trećem gemu.

1:1 - Zaprijetio je Čilić Amerikancu, uzeo mu dva poena na servisu, ali ipak je Querrey osvojio gem.

1:0 - Sjajno je Marin otvorio četvrti set, bio je iznimno siguran na svome servisu.

ČETVRTI SET

7:6 - Bravoooo! S dva mini-breaka Čilić je osvojio tie-break i treći set. Vodi s 2:1 i sve je bliže finalu.

6:6 - I evo nas u još jednom tie-breaku, Čilić je bio siguran na svome servisu.

5:6 - Querrey je osvojio još jedan gem, sada to mora napraviti i Marin kako bi osigurao tie-break.

5:5 - Nastavlja se neizvjesnost, sve smo bliži novom tie-breaku.

4:5 - Zaprijetio je Marin još jednom, uzeo dva poena, ali ništa od breaka.

4:4 - Vrlo je siguran bio Marin, osvojio je gem bez izgubljenog poena.

3:4 - Uzeo je Čilić dva poena na servis Querreyja, ali nije došao do prilike za break.

3:3 - Lakoćom je Marin sada osvojio svoj servis-gem.

2:3 - Nastavlja se velika borba za svaki poen. Querrey je ovajn put zadržao servis i poveo.

2:2 - BREAK Dvije break lopte imao Amerikanac. Iskoristio je drugu i na taj način uzvratio Čiliću.

2:1 - BREAK Fantastični Čilić napravio je drugi break u meču. S obzirom da izvrsno igra na svom servisu pruža mu se ogromna prilika.

1:1 - Hrvatski tenisač i dalje domira na svom servisu.

0:1 - Tri break lopte imao je Čilić , ali niti jednu nije iskoristio. Kakva šteta.

Treći set

6:4 - Čilić je osvojio drugi set. Sada je 1:1.

5:4 - Čilić ima servis za set.

5:3 - Dominitno je Marin odservirao za gem.

4:3 BREAK Čilić je imao 0:40 i tri break lopte. Iskoristio je drugu. Sada mu se pružila velika prilika za set.

3:3 - Bravo Marine. Čilić je i dalje jako dobar na svom servisu.

2:3 - Čiliću se otvorila nova prilika za break, ali je opet nije iskoristio.

2:2 - Tenisači i dalje drže svoj servis.

1:2 - Brzo je Amerikanac uzeo ovaj gem i to bez izgubljenog poena.

1:1 - Osvojio je hrvatski tesanič gem na svom servisu. Querrey mu je uzeo dva poena, bilo je gusto, ali je Mairn na kraju ipak uzeo gem.

0:1 - Čilić je imao jednu break loptu, ali ju nije iskoristio. Šteta. Sudeći po provm setu imat će malo prilika.

Drugi set

6:8 - Prvi set ide Querreyu.

6:7 - Velika pogreška Čilića. Druga set lopta za Amerikanca.

6:6 - Drama se nastavlja. Marin ima još jedan servis.

5:6 -Set loptu sada ima Querrey. Čilić servira.

5:5 - Uzvratio je sada Marin.

4:5 - Čilić je loše odigrao ovaj poen, njegov backhand završio je u autu.

4:4 - Querrey je napravio mini break.

4:3 - Obranio je Amerikanac servis.

4:2 - Querrey je osvojio poen na prvom od dva servisa.

4:1 - Marin je sve bliže osvajanju prvog seta.

3:1 - As Čilića.

2:1 - Marin je osvjio poen na servisu suparnika. Sada ima dva servisa.

1:1 - Marin je napravio veliku pogrešku i nije iskoristio pruženu priliku.

1:0 - Čilić je uzeo poen na svom servisu.

Tie break

6:6 - Kao što je bilo za očekivati, prvi set odlučit će tie break.

6:5 - Hrvat je osigurao tie break., sada to isto mora napraviti Querrey

5:5 - Nastavio se juriš na tie break.

5:4 - Još jedan gem bez izgubljenog poena uzeo je hrvatski tenisač.

4:4 - Nastavila se velika borba na centralnom terenu. Set će se vjerojatno rješavati u tie breaku.

4:3 - Za sada nema promjena. Tenisači i dalje dominiraju na svojim servisima.

3:3 - Niti u ovom gemu Čilić nije imao priliku za break.

3:2 - Prekrasan poen za 15:15 odigrali su tenisači. Čilić je na kraju Querreyu dozvolio da mu uzme samo taj jedan poen u ovom gemu.

2:2 - Tenisači za sada čvrsto drže svoj servis. Bit će malo prilika za break.

2:1 - Čilić je bez izgubljenog poena odradio ovaj gem.

1:1 - Uzeo je Marin dva poena Querreyu, ali je Amerikanac uspio zadržati servis.

1:0 - Hrvatski tenisač bez problema je osvojio prvi gem.

0:0 - Čilić prvi servira.

Pvi set

14:03 - Tanisači su na zagrijavanju.

13:49 - Meč je odgođen za 14:10.

13:34 - Posljednji njihov meč u Wimbledonu trajao je pet sati i 31 minutu.

Dobra je vijest što Čilić ima 4-0 protiv Querreyja, a tri meča su odigrali na travi. Dva puta dobio u Wimbledonu u pet setova (2009. i 2012.) i jednom u Queen’s Clubu.

"Protiv Querreya sam igrao nekoliko puta i iako nisam niti jednom izgubio očekujem težak meč. Ovdje u Wimbledonu smo već igrali dva puta i oba puta u pet setova. On je igrač koji ima odličan servis, igra agresivno, i prošle je godine ovdje igrao fenomenalno. Priprema će ponovno biti ista, nadam se da ću biti svjež i da će razina moje igre biti malo bolja nego danas", rekao je Čilić uoči meča.

Veliko povjerenje u njega pokazao je legendarni Šveđanin Mats Wilande. Uvjeren je on da je ovo zlatna prilika za Hrvata.

“Marin Čilić je opasan. Pritisak raste, prvi je put u polufinalu, a suparnik mu je Sam Querrey. To je zlatna prilika za plasman u finale i bit će pod pritiskom, sam će na sebe staviti pritisak i nadam se da će izdržati. Vjerujem da je velika razlika to što već ima jedan trofej pa je sve što još napravi za njega bonus. Još je uvijek mlad, tek mu je 28 godina”, smatra Wilander.

Mario Ančić također smatra da Čilić ima veliku priliku.

"Dao bih mu veće šanse nego Querreyju za finale. Marin je studiozan, prilazi tenisu analitički i ništa neće prepustiti slučaju te se nadam da će opravdati ulogu favorita, a onda nas čeka, nadam se, ljepotici protiv Federera. Za mene bi bilo najljepše da igra protiv Rogera", poručio je Ančić.

U drugom polufinalu igrat će sedmerostruki osvajača Wimbledona Švicarac Roger Federer i Čeh Tomaš Berdych. Federer je u četvrtfinalu svladao Kanađanina crnogorskog porijekla Miloša Raonića sa 6-4, 6-2, 7-6 (4), dok je Berdychu susret predao Srbin Novak Đoković kod vodstva češkog igrača od 7-6 (2), 2-0.