I DRVEĆE SPAVA? / Otkriveno je da breze noću odmaraju svoje grane

Image
Foto: Thinkstock, Kuznetsov Dmitry
29.5.2016.
8:50
Thinkstock, Kuznetsov Dmitry
VOYO logo

Kako je objavljeno na stranici Tehničkog fakulteta u Beču (Technische Universität Wien) austrijski, finski i mađarski znanstevnici, koristeći laserske skenere, analizirali su promjene u položaju grana i lišća dvije breze (Betula pendula), u Austriji i Finskoj.

"Naši rezultati pokazali su da se drvo spusti tokom noći, što se može vidjeti u promjeni položaja grana i lišća", rekao je Eetu Puttonen, s finskog Instituta za geoprostorna istraživanja (Geospatial Research Institute).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodao je da promjene nisu prevelike, svega deset centimetara za drvo visoko oko pet metara, ali da su sustavne i instrumenti ih mogu zabilježiti.

Pokus je ponovljen dva puta

Za mjerenje laserima znanstvenici su se odlučuli zato da klasičnim fotografiranjem ne bi osvjetljavali stabla i na taj način im remetili noćno mirovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako na ponašanje drveća ne bi utjecale ni vremenske prilike ili lokacija, pokus je izveden dva puta, na različitim stablima.

Oba testa izvedena su u razdoblju ravnodnevnice, u mirnim uvjetima, bez vjetra ili vlage i pokazali su da se lišće i granje vremenom spuste, pri čemu u najnižu poziciju dođu nekoliko sati prije zore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ujutro se, kako navode znanstvenici, drveće za svega nekoliko sati vrati u svoj početni položaj, ali, kako ističu istraživači, još nije poznato je li taj povratak zbog sunca ili zbog unutrašnjeg ritma drveća.

Znanstvenici smatraju da nije baš nerealno da drveće “odmara” svoje grane noću jer njihovo podizanje stablu koristi tako što su mu listovi tada u boljoj poziciji za hvatanje sunčevog svjetla, dok tokom noći nema svjetla i bilo bi rasipanje energije da se nalaze u podignutom položaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pad pritiska vode

Kako znanstvenik mađarskog Centra za ekološka istraživanja András Zlinszky objašnjava, spuštanje grana vjerojatno je uzrokovano padom pritiska vode unutar stanica drveta, odnosno turgorovog pritiska.

"Pokreti kod biljaka vrlo su blisko povezani s razinom vode unutar pojedinačnih stanica, na šta utiče dostupnost svjetla kroz proces fotosinteze", rekao je Zlinszky.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema riječima Norberta Pfeifera s Tehničkog fakulteta u Beču lasersko skeniranje omogućiće znanstvenicima da bolje razumiju obrasce ponašanja drveća dok "spava", ali i da sljedeći put mjerenje obave na većoj površini s više stabala, a ne samo na po jednom.

Razvijanje tehnika istraživanja spava li drveće, kako objašnjava Putonen, može koristiti u budućnosti za analizu koliko drveće koristi tekućine tokom dana i noći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To će nam omogućiti bolje razumijevanje dnevne upotrebe vode kod drveća i njihovog utjecaja na lokalnu ili regionalnu klimu", rekao je Puttonen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Samit
fnc 15
Gajin svet
Cijena strasti
Hell's kitchen
default_cta
Azbuka našeg života
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Alvin i vjeverice
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Volio bih da sam ovdje
Brak na prvu
Playmobil
default_cta
Sumrak saga: Mladi mjesec
VOYO logo