ŠOKANTNI REZULTATI NOVOG ISTRAŽIVANJA: / 'Polovica proizvedene hrane u jednoj od najbogatijih zemalja svijeta se baca!'

Image
Foto: AFP, ERIC CABANIS

Potražnja za 'savršenim' voćem i povrćem znači da se bacaju ogromne količine 'nesavršene' hrane, što loše utječe na klimu i ljude ostavlja gladnima.

14.7.2016.
6:45
AFP, ERIC CABANIS
VOYO logo

Amerikanci bacaju hrane gotovo koliko je i pojedu, a za sve je kriv 'kult perfekcionizma', koji produbljuje glad i siromaštvo te uzrokuje velike poteškoće za okoliš, piše The Guardian.

Ogromne količine svježeg voća i povrća odbacuju se samo zato što nisu podobne za izlaganje na policama trgovina jer ljudi ne vole kupovati 'nesavršene' komade voća i povrća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog visokih standarda koje postavljaju vlasnici trgovina, godišnje se baci oko 60 milijuna tona nesavršenih proizvoda, koji vrijede oko 160 milijardi dolara.

Image
OSJEČKI VOLONTERI U AKCIJI: /

Ostacima hrane od svatova nahranili 37 obitelji, neki prvi puta jeli janjetinu

Image
OSJEČKI VOLONTERI U AKCIJI: /

Ostacima hrane od svatova nahranili 37 obitelji, neki prvi puta jeli janjetinu

Pogubne brojke

No, to je samo mjera proizvoda koje odbijaju trgovine i ne ubraja voće i povrće koje uzgajivači ostavljaju na poljima i u skladištima jer znaju da ih neće moći prodati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kada se te dvije mjere pribroje, stručnjaci kažu da se pola svog proizvedenog voća i povrća jednostavno baca.

Image
Image

Na svjetskoj razini, ta brojka iznosi oko 30 posto uroda tj. 1,6 milijardi tona godišnje. Da se kutije odbačene hrane poslože jedna na drugu, dosegle bi mjesec i jednom ga obišle.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbačena hrana je i veliki problem za okoliš zbog metana koji nastaje raspadanjem te je odgovorna za oko 8 posto globalnog zagađenja, što je više od Indije i Rusije.

Postoji li rješenje?

Osim zagađenju, bacanje hrane doprinosi i svjetskog gladi, a moguće je da bi problemi nestali kada bi nestalo pohlepe. Roger Gordon, koji se bavi spašavanjem odbačene hrane, tvrdi da bi povećanje količinu voća i povrća na tržištu automatski smanjilo cijenu i trgovcima godišnje oduzelo oko 250 milijardi dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U konačnici se čini da je to samo još jedan način na koji se trgovci pokušavaju riješiti viška robe kako bi održali cijene. No, u sve više trgovina postoje police s 'ružnim' voćem i povrćem, najčešće po sniženim cijenama. Hoće li ovaj eksperiment uroditi plodom ili je kupcima stvarno bitniji izgled voćke od problema gladi i zagađenje, samo će vrijeme pokazati.

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo