GDJE JE NAJVIŠE KOR / UPCIJE? U razvijenim zemljama najkorumpiraniji su političari

Image
Foto: AFP, GIUSEPPE CACACE

Transparency International svake godine objavljuje istraživanje Indeks korupcije o tome koliko je u pojedinim zemljama raširena korupcija.

11.6.2016.
9:51
AFP, GIUSEPPE CACACE
VOYO logo

Ocijenivši 168 zemalja Transparency International u svom je izvještaju za prošlu godinu na sam vrh svrstao Somaliju koju prate Sjeverna Koreja i Afganistan.

Budući da je otprije poznato kako korupcija najbolje cvate u Africi i na Bliskom istoku, odnosno u državama s visokom stopom siromaštva te slabim pravnim i političkim sustavom, čini se zanimljivijim pogledati gdje je korupcija najrasprostranjenija u razvijenom svijetu. Pretpostavlja se, naime, da je ondje mnogo bolje skrivena od očiju javnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Business Insider sastavio je listu dvadeset najkorumpiranijih razvijenih zemalja zaključivši da su ondje 'lideri' korupcije - političari.

Image
MISS KORUPCIJE: /

Vodila grad preko mobitela, uhljebila dečka, ukrala milijune i pobjegla

Image
MISS KORUPCIJE: /

Vodila grad preko mobitela, uhljebila dečka, ukrala milijune i pobjegla

Političari u mulju korupcije

Polazeći sa začelja, na 20. mjestu te liste je Irska koja je ranije slovila za zemlju s vrlo niskom razinom korupcije. No, prošle godine jedan je dokumentarni film, emitiran na tamošnjoj javnoj televiziji, potresao javnost pokazavši u kojoj mjeri se korupcija uvukla na sve političke razine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Japan, koji dijeli mjesto s Irskom, dugo je slovio kao zemlja s jednim od najmanjih indeksa korupcije. Pokazalo se da i tamo umirovljeni vladini dužnosnici stječu visoke pozicije u kompanijama iako nemaju odgovarajućeg iskustva.

U Južnoj Americi korupcijskim skandalima najviše vrvi Čile, zemlja 'protkana mitom i prevarama'. Estonija i Francuska su napredovale proteklih godina, no korupcija je i ondje poprilično zastupljena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Skandali i afere na sve strane

U Portugalu se, prema istraživanju agencije Ernst & Young 83 posto tamošnjih građana izjasnilo da su mito i korupcija široko rasprostranjeni, a 2014. godine tadašnji premijer Jose Socrates uhićen je pod sumnjom za utaju poreza i pranje novca. U Poljskoj je široko raširen nepotizam, a političari koriste svoje pozicije za stjecanje osobnih koristi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izrael slovi također kao vrlo korumpirana zemlja. U svibnju prošle godine bivši premijer Ehud Olmert osuđen je jer je od jednog američkog biznismena uzeo nešto više od 150.000 dolara.

Na 10. mjestu liste Business Insidera je Slovenija koju zadnjih godina potresaju korupcijski skandali, a 2013. i 2014. su organizirani i masovni prosvjedi protiv premijera Janeza Janše i opozicijskog lidera Zorana Jankovića, optuženih da su zatajili dio osobne imovine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: AFP, JURE MAKOVEC
Image
Foto: AFP, JURE MAKOVEC

Premijeri prisiljeni na ostavke

Deveta je Španjolska, gdje je za korupciju optužen premijer, ali i 24 člana vladajuće Narodne stranke za primanje mita.

Osma je Češka koju je također potresao niz korupcijskih skandala, među kojima i jedan zbog kojeg je premijer Petr Necas bio prisiljen dati ostavku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sedma je Južna Koreja koju je lani uzdrmao skandal kada je jedan biznismen objavio pismo s priznanjem da je dao mito premijeru Lee Wan-koou koji je potom dao ostavku.

Europski prvaci 'mitologije'

Peto mjesto dijele dva srednjoeuropska susjeda - Mađarska i Slovačka. U Mađarskoj su najpodmitljiviji liječnici,a čak 92 posto Mađara smatra da je takav način 'podmazivanja' prije operacije ili nekog pregleda prikladan. Slovačku je pak potresala tzv. afera Gorila u kojoj su političari, dužnosnici i poslovni ljudi bili optuženi za uzimanje i davanje mita prilikom sklapanja javnih ugovora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Četvrta na ovoj neslavnoj listi je Grčka gdje je, doduše, kriza učinila svoje pa i smanjila kroupciju. Ipak, zadržao se običaj davanja mita javni službenicima kolokvijalno zvan fakelaki.

Treća je Italija gdje se pojam korupcije, baš kao u Hrvatskoj uz Ivu Sanadera veže uz lik bivšeg premijera Silvija Berlusconija. On je u više navrata oszuđiva za korupciju. Prije tri godine osuđen je za utaju poreza, a prošle godine za podmićivanje senatora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Gdje je Hrvatska?

Viceprvak korupcije među razvijenim zemljama je Turska, a Businees insider kao tipičan spominje skandal u koji je bio umiješan direktor jedne velike banke u državnom vlasništvu.

Na koncu, prvoplasirani u ovoj skupini korumpiranih zemalja je Meksiko, gdje korupcija ponajprije proizlazi iz činjenice da je glavni posrednik u trgovini narkoticima između Latinske Amerike i SAD.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, u istraživanju Transparency Internationala za 2015. godinu Hrvatska je zauzela 50. mjesto od 168 zemalja po čemu je u rangu spomenutih Mađarske i Slovačke.

Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo