GOLEME RAZLIKE: / Menadžeri u Hrvatskoj zarade i do 35 puta više od prosječne plaće!

Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija
Image
Foto: Thinkstock/Ilustracija

Hrvatski menadžeri najčešće imaju plaću 130 posto veću od one prosječne.

10.8.2016.
8:17
Thinkstock/Ilustracija
VOYO logo

Prosječna plaća za 20 tisuća hrvatskih menadžera, prema podacima CROMA-e, iznosi 12 tisuća kuna. Niži menadžment zarađuje oko osam tisuća mjesečno, no ima i CEO-ova s plaćama od 50.000 do 200.000 kuna. Ipak, riječ je o malobrojnima, koji rade uglavnom za velike, strane kompanije, piše Novi list.

Država je plaće predsjednika uprava u javnim poduzećima ograničila na 17 tisuća kuna. No, ona ih mahom bira političkim putem i nagrađuje ih lijepim bonusima što potvrđuje i nedavni slučaj šefova iz Hrvatskih šuma.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
ŠEF HRVATSKIH ŠUMA IVAN PAVELIĆ O BONUSU OD 2,3 MILIJUNA KUNA ODLUČNO PONOVIO: /

'Ne odričem se ničega!'

Prosječne plaće menadžmenta u Hrvatskoj su oko 130 posto veće od prosječne plaće. Prosjek je veći od medijana plaće, koja je, podaci su Državnog zavoda za statistiku, u svibnju iznosila malo manje od pet tisuća kuna. To znači da je polovica zaposlenih primala manje od tog iznosa, a polovica više.

Od visine menadžerske važnije može li radnik živjeti od svoje plaće

Analizirajući tu razliku makroekonomist Mladen Vedriš tvrdi kako nije toliko važno koliki je raspon te dvije opcije, nego koliko iznose najniže radničke plaće i može li se od njih živjeti. Pritom navodi primjer Sjedinjenih Država u kojima su plaće top menadžera 300 puta veće od radničkih primanja, no od potonjih radnici ne mogu živjeti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Supružnici zaposleni u nekom američkom trgovačkom centru jedva će krpati kraj s krajem, za razliku od supružnika koji isti posao obavljaju u skandinavskim država. Tamo je i s najnižim primanjima moguće pristojno živjeti", kaže Vedriš. U Hrvatskoj, ističe, postoji razlika u plaćama CEO-va u stranim multinacionalnim kompanijama i plaćama čelnika uprava u tvrtkama u domaćem vlasništvu. Uz svaku plaću predsjednik uprave ili drugi menadžer, podsjeća, preuzima i odgovornost i rizik. Vodeći računa o tome pri određivanju menadžerskih plaća država bi trebala razmišljati i o socijalnim okolnostima, kako ne bi bila ugrožena stabilnost društva.

Dodajmo svemu da je lani najbolje plaćeni CEO u SAD-u zaradio 156 milijuna dolara, a sljedeći iza njega 75 milijuna. Tamošnje su CEO plaće unatrag nešto manje od 40 godina porasle za preko 900 posto, nisu rasle samo za vrijeme nedavne krize, da bi sad opet krenule bezobrazno uzlaznom putanjom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
Tajne vinove loze
default_cta
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
Yu-Gi-Oh sevens
default_cta
Obiteljske tajne
San snova
Cijena strasti
VOYO logo