PODACI SVJETSKE BANKE OTKRIVAJU PRAVO STANJE STVARI: / Hrvatska je siromašnija od Slovenije

Image
Foto: PIXSELL, Grgur Žućko

Prema najnovijem izvješću Svjetske banke, Hrvatska je s bogatstvom po glavi stanovnika na 28. mjestu kad je riječ o Europi i zapadnoj Aziji, a po glavi stanovnika bogatstvo nam iznosi 147.

31.1.2018.
12:49
PIXSELL, Grgur Žućko
VOYO logo

Hrvatska se s bogatstvom po glavi stanovnika od 147.545 dolara nalazi na 28. mjestu u regiji zemalja Europe i središnje Azije. Pokazuje to izvješće Svjetske banke pod nazivom "Promjene bogatstva nacija 2018.". Pozivajući se na podatke iz 2014. Svjetska banka navodi kako su zemlje regije imale 27 posto udjela u svjetskom bogatstvu pri čemu su najveći dio bogatstva u regiji držale zemlje zapadne Europe, dok se Hrvatska našla ispod prosjeka te regije koji iznosi 368.233 dolara.

Poljska je na ljestvici jedno mjesto iznad Hrvatske s iznosom od 154.932 dolara, dok je Slovenija na 16. poziciji, s iznosom od 351.776 dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zapadnoeuropske zemlje u 2014. godini držale su 83 posto regionalnog bogatstva - Njemačka 19 posto, Francuska 14 posto, Velika Britanija 13, Ruska Federacija devet, dok je preostalih osam posto bilo u rukama istočnoeuropskih i srednjoazijskih zemalja. Pritom je bogatstvo po glavi stanovnika značajno variralo u toj regiji. Naime, Norveška, Švicarska i Luksemburg imali su bogatstvo od više od milijun dolara po građaninu, i zapravo su njihovi građani bili među najbogatijima u svijetu, dok je u većini preostalih zemalja OECD-a s visokim dohotkom bogatstvo po glavi stanovnika iznosilo između 600 i 900 tisuća dolara. S druge strane, značajan broj istočnoeuropskih i zemalja središnje Azije, njih 13, imalo je bogatstvo ispod 100 tisuća dolara po osobi.

Različiti razlozi pada i stagnacije

Prema izvješću, globalno bogatstvo poraslo je za 66 posto na 1.443 tisuća milijardi dolara. No, sve je veća nejednakost jer je bogatstvo po glavi stanovnika u zemljama OECD-a s visokim prihodima bilo 52 puta veće nego u zemljama s niskim prihodima. Promjena bogatstva između 1995. i 2014. bila je prilično raznolika, pri čemu su neke zemlje pokazale veliki napredak, dok su druge potonule, posebice nakon financijske krize 2009. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razlozi zbog kojih se bogatstvo po stanovniku u nekim zemljama smanjilo ili stagniralo su različiti. Primjerice, u Grčkoj, Portugalu i Španjolskoj ono se smanjilo nakon financijske krize u 2010. godini, usred rasta vanjskog duga tih zemalja te stagnacije ili pada ljudskog kapitala.

Bogatstvo po glavi stanovnika u Turskoj je stagniralo povećavši se samo dva posto između 1995. i 2014. godine i to zbog povećanja tereta inozemnog duga, pada razine prirodnog kapitala, koji predstavlja velik udio bogatstva, kao i malih dobitaka kada je u pitanju druga imovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki rast BiH, no...

U drugim zemljama, ukupno bogatstvo te ono po glavi stanovnika se povećalo. Pritom, smanjenje populacije pridonijelo je povećanju bogatstva po stanovniku u značajnom rasponu zemalja Europe i središnje Azije, kao što su Armenija, Gruzija, Moldavija, Bosna i Hercegovina, Hrvatska i još nekima.

BiH je imala najveći rast bogatstva po stanovniku i to od 274 posto. Dogodilo se to prije svega zbog brzog rasta ljudskog kapitala, a uslijed oporavka od regionalnih sukoba od 1995. No, ipak se od 43 zemlje regije Europe i središnje Azije našla na 41. mjestu s ukupnim bogatstvom po glavi stanovnika od 40.486 dolara. Izvješće "Promjene bogatstva nacija 2018." prati bogatstvo 141 zemlje između 1995. i 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Gajin svet
fnc 15
Hell's kitchen
Brak na prvu
Azbuka našeg života
default_cta
Cijena strasti
Tajne vinove loze
Ljubavna zamka
Smrt u raju
Pevačica
default_cta
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Sumrak saga: Mladi mjesec
Playmobil
Volio bih da sam ovdje
default_cta
VOYO logo