Vlada donosi izmjene Zakona kojima potiče korupciju?!

25.5.2011.
11:28
VOYO logo

Tako upozorava koalicija udruga (Transparency International Hrvatska, GONG, Pravo na grad, Zelena Istra, Eko - Zadar, Srđ je naš) zajedno sa nacionalnom mrežom 42 udruge za zaštitu okoliša "Zeleni forum", koje su u utorak uputile zahtjev Saboru u kojem traže da se izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu povuku iz hitne procedure.

Naime, izmjenama zakona se drastično smanjuju dosadašnje naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta u građevinsko, što će - upozoravaju udruge - potaknuti zemljišne špekulacije i otvariti prostor za korupciju prilikom izmjena prostornih planova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tako se za poljoprivredno zemljište koje se nalazi izvan granica građevinskog područja, a koje je nakon izmjene Prostornog plana obuhvaćeno granicama građevinskog područja, mijenja visina naknade za utvrđivanje promjene namjene sa 50% na 5%, odnosno sa 100% na 10% za osobito vrijedno (P1) i vrijedno obradivo (P2) poljoprivredno zemljište.

"Ovakvo drastično smanjenje naknade za prenamjenu poljoprivrednog zemljišta u praksi potiče otkupljivanje jeftinog poljoprivrednog zemljišta te lobiranje za njegovu prenamjenu prilikom izmjena prostornih planova čime se cijena zemljišta na tržištu preko noći uvećava nekoliko puta. Smanjenjem naknade, takvo ponašanje postaje isplativo jer bi se plaćala samo cijena poljoprivrednog zemljišta koja je i više od 10 puta manja od cijene građevinskog plus naknada koja bi prema ovim zakonskim izmjenama bila u iznosu od samo 5 ili 10% cijene građevinskog zemljišta. Stoga se protivimo deseterostrukom smanjenju naknade jer se time zapravo potiču špekulacije zemljištem koje su dosadašnjom visinom naknada bile otežane", poručuju udruge, napominjući da se izmjenama 10 puta smanjuje i prihod od ove naknade za državni proračun.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruge napominju da je i Ministarstvo uprave pod vodstvom Davorina Mlakara također protiv hitnih izmjena Zakona. Sam ministar Mlakar je 14. siječnja 2011. godine potpisao mišljenje u kojem se protivi hitnim izmjenama i upozorava na mogućnost zarade špekulanata.

Vezani članci:

arti-201105190573006 arti-201102110454006 arti-201105230949006 arti-201104260563006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
hABAZIN VS. mAGYAR
Versailles
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Još jedna runda
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Nado
Otok iskušenja
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo