UPOZORENJE UGLEDNOG CENTRA: / Otrovi su u hrani, kućanstvu i svuda oko nas, a najugroženija su djeca!

Image
30.4.2016.
14:23
VOYO logo

„'Sve je otrov samo je pitanje doze', a ono što se obično smatra otrovima su kemijske i biološke tvari koje mogu štetno djelovati na organizam“, rekle su u razgovoru za Hinu Rajka Turk i Željka Babić iz Centra za kontrolu otrovanja zagrebačkog Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada.

„Popijte deset litara vode pa ćete se otrovati“, kaže Turk.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok je kod blagih otrova, poput vitamina ili antibiotika, potrebna velika doza da bi se postigao učinak, koji čak i bez liječenja može biti tek prolazan, neki otrovi, primjerice cijanidi ili ricin potencijalno su smrtonosni čak i u manjim količinama ili izazivaju trajna oštećenja organizma.

U većini slučajeva žrtve su djeca

Pritom treba znati da bilo koja tvar koju se koristi na krivi način ili ju se zloupotrebljava, ma kako bila uobičajena ili potrebna za život, potencijalno može biti otrovna, kaže Babić. Riječ je primjerice o lijekovima ili kućnim kemikalijama, poput sapuna i deterdženta, ali igračkama i parfemima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posebnu brigu potrebno je voditi o djeci jer je prema izvješću Centra prosječna dob bolesnika bila 12 godina, a prema dobi najzastupljeniji su bili dojenčad i predškolska djeca s čak 45 posto.

Roditeljima se stoga savjetuje da se pridržavaju uputa te da potencijalno opasne stvari ne ostavljaju na dohvat djece. Važno je znati da su otrovi svugdje oko nas.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Roditelji također trebaju znati da gljive nisu poželjna hrana za malu djecu jer su lako podložne kvarenju, a probavni sustav djeteta ih teško probavlja, što izaziva mučninu i povraćanje. U slučaju konzumacije otrovnih gljiva djeca su znatno osjetljivija od odraslih osoba.

Dogodi li se ipak trovanje treba odmah zvati Centar jer u 99 posto slučajeva koji dođu do bolnice neće završiti kobno, osim u slučajevima teških trovanja, primjerice pupavkom, kod koje se smrtni ishod u najtežim slučajevima može spriječiti jedino transplantacijom jetre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novo vrijeme, nove droge

Poznato je da se u smartshopovima prodaju opojne tvari, poput osvježivača zraka sa sintetskim THC-om ili soli za kupanje, što se u praksi koristi za omamljivanje.

Država pokušava to suzbiti ali se proizvodi sa psihoaktivnim djelovanjem pojavljuju u različitim oblicima i različitog kemijskog sastava, kaže Turk.To je po njezinim riječima danas u porastu, a problem je što je svaki putu takvim proizvodima nešto drugačije. Distribucija tih slučajeva može se lijepo pratiti preko ljetnih festivala tijekom kojih se broj slučajeva redovito povećava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otrovne su, bodu ili grizu

U 90 slučajeva zabilježeno je otrovanje biljkama, koja su se najčešće događala od svibnja do kolovoza. Među kućnim biljkama najzastupljenije su bile adam i difenbahija, a od biljaka koje rastu na otvorenom, oleander i vrste porodice pomoćnica (anđeoska truba, crna pomoćnica, bunika, zimska trešnja).

Od gurmanskog užitka do paralize i smrti

Djelatnici Centra osim s trendovima u Hrvatskoj trebaju biti upoznati i sa stanjem u svijetu, koje su stvari otrovne, primjerice u Indiji ili Kini jer sve to može doći k nama. Lepeza otrova je široka, a kod nekih je smrtonosna doza veličine zrna pijeska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riba Fugu je japanski specijalitet koji pripremaju posebno obučeni majstori ali ujedno u sebi sadrži tetrodotoksin, jedan od najjačih otrova.

Svega tri miligrama te materije izaziva smrt, koja nastupa nakon usporavanja rada srca, srčanih aritmije, grčeva, paralize, te u konačnici gubitka svijesti, dok je kod arsenovog trioksida također poznatog otrova često opisivanog u kriminalističkoj literaturi, toksična doza 500 miligrama. „S obzirom na to da je tetrodotoxin neurotoksični otrov pogođeni su svi organi otrovane osobe“. Otrovi vrlo slični tetrodotoksinu koriste se kao bojni otrovi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Botulin iz mesa

Jedan od najopasnijih prirodnih otrova je i botulin poznat kao uzrok smrtonosne bolesti botulizma, koji je također smrtonosan u miligramskoj dozi. Koristi ga se u medicini, ali i u kozmetičkoj industriji za uklanjanje bora, pod nazivom botox.

Taj se otrov unosi u organizam putem hrane, najčešće mesa, a kad uđe u krvotok paralizira mišiće i izaziva smrt. Ricinus je također vrlo jak otrov ali ne ubija odmah.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, australski pustinjski taipan je zmija koja nakon ugriza ne daje žrtvi previše vremena. „Ako vam se to dogodi jako nam je žao jer smrt može nastupiti jedan sat nakon ugriza a protuotrov je u Berlinu“, kaže Turk.

Kod gljive pupavke potencijalno smrtonosna doza iznosi 6,7 miligrama, a glavni sastojak je amatoksin. Unese li osoba taj otrov u organizam u najgorem slučaju može je spasiti samo nova jetra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Opasni otrov je i živa, koja se može nataložiti u organizmu preko konzumacije riba u kojima se taj teški metal deponira. Takva otrovanja događala su se 1960-tih u Japanu. U Hrvatskoj je kontaminacija riba puno manja.

Mikroorganizmi opasnost za zdravlje

Nisu svi otrovi smrtonosni ali neki stvaraju prilične zdravstvene probleme. Pored biljnih i kemijskih otrova koji se nalaze u prirodi i sintetičkih opasnost za zdravlje predstavljaju i mikroorganizmi poput salmonele koja živi u zemlji a prenosi se preko jaja i peradi i izaziva teške proljeve i dehidraciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trihinela je parazitski crv koji se trajno učahuri u mišićima i uzrokuje njihovo propadanje. Legionela, bakterija kojom mogu biti onečišćeni klimatizacijski uređaji izaziva plućne infekcije.

Akrilamidi se nalaze u prženoj hrani, dok se formaldehid nalazi u umjetnim bojama. Stvari premazane tim bojama opasne su za djecu jer ih trpaju u usta. Riječ je uglavnom o proizvodima iz Kine. Azbest, materijal koji je još u uporabi na brojnim objektima , prirodni je vlaknasti materijal koji se taloži u plućima..

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj nažalost nije uspostavljen sustav praćenja i bilježenja otrovanja. Sustav je rascjepkan u više ustanova koje se nekim dijelovima preklapaju, kaže Turk, koja smatra da podatke treba objediniti.

Ima dosta ljudi koji se žale da ih netko truje, pogotovo stariji, ali te sumnje je teško potvrditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo