'POZIVAJU SE NA SAVJEST, A NOĆU RADE ILEGALNE ABORTUSE': / Evo koliko košta 'savjest' pojedinih liječnika

Image
Foto: Thinkstock

Čelnica Udruge za prava pacijenata Jasna Karačić rekla je da je Udruga primila nekoliko prijava za ilegalne noćne pobačaje, za koje su liječnici tražili dodatni novac.

3.2.2017.
20:51
Thinkstock
VOYO logo

Primjer je jedan slučaj iz Splita, gdje je liječnik u bolnici odbio učiniti pobačaj zbog priziva savjesti, no zahvat je ipak obavio pod okriljem noći, i to uz pet tisuća kuna. Udruga godišnje dobije dvadesetak prijava sličnih slučajeva. Liječnici najprije odbiju pacijentice u bolnicama, a zatim zahvate obave u svojim privatnim praksama ili za vrijeme dežurstva. Takve slučajeve Udruga prijavljuje Povjerenstvu za zaštitu i promicanje prava pacijenata pri Ministarstvu zdravstva, no Povjerenstvo o tim problemima može jedino raspravljati. Za daljnje postupanje nema ovlasti. Za takve slučajeve zna i liječnička komora, kaže Karačić, piše Novi list. Do sada nije bilo nikakve istrage niti sa strane Ministarstva zdravstva.

Pobačaji u sivoj zoni

Nije rijetkost, kaže Jasna Karačić, da se abortusi u papirima označuju kao neke druge dijagnoze čiji trošak pokriva HZZO, a liječnici u svoj džep spremaju novac koji dobiju od tih žena. Iako uplašene, te žene nemaju drugog izbora nakon što ih se u bolnicama odbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Naravno da riskiraju odlaskom u njihove privatne ordinacije, pitanje je kako sve tamo može proći, od anestezije do ostalog, kasnije. S ministrom Kujundžićem u veljači imamo sastanak, i svakako ćemo pokrenuti ovo pitanje, nešto se mora učiniti', rekla je Karačić.

Novi list nije uspio doznati je li ministar Kujundžić upoznat s ovakvim slučajevima i hoće li Ministarstvo provesti nekakvu istragu, a odgovora nema ni iz HZZO-a. Oni su tek poručili da bi takvo što bilo u nadležnosti drugih institucija kao što je DORH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iznimno male brojke

'Tvrdnje i optužbe koje navodite u vašem upitu vrlo su ozbiljne i izlaze iz domene kontrole plaćanja zdravstvene zaštite', priopćeno je iz HZZO-a.

Naime, prema službenim podacima, samo je 3,2 pobačaja na tisuću žena u dobi između 15 i 44 godine. Brojke su manje jedino u Poljskoj. U svakom je slučaju sigurno da u Hrvatskoj pobačaja ima više nego što to pokazuju službene brojke, upravo zbog ovakvih i sličnih praksi kada se oni obavljaju i u sivoj zoni. Moguće je da su brojke o abortusima niske zbog pogrešne kvalifikacije, primjerice, drugih dijagnoza, ali postoji i velika vjerojatnost upravo ovakvih praksi ilegalnih pobačaja izvan bolnica, potvrdio je Hrvatski zavod za javno zdravstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo