PACIJENTI STRAHUJU: / Hrvatskim bolnicama haraju superbakterije

Image
Foto: PIXSELL/Ilustracija, Goran Stanzl

Hrvatski pacijenti strahuju od superbakterija koje haraju bolnicama. Prema riječima stručnjaka, njih čak 57 tisuća godišnje u bolnici "zaradi" infekciju, a 700 ih od te infekcije i umre.

5.10.2015.
17:24
PIXSELL/Ilustracija, Goran Stanzl
VOYO logo

U Hrvatskoj od ukupno 765.000 hospitaliziranih bolesnika godišnje, njih 57.000 dobije bolničke infekcije, a umre oko 700. Napredak u kontroli "superbakterija" koje haraju bolnicama vrlo je skroman, novih antibiotika nema na vidiku, a studije potvrđuju da bolničke infekcije uzrokuju i do 50-postotno povećanje smrtnosti hospitaliziranih bolesnika, piše Slobodna Dalmacija. Kod nas su infekcijama najčešće pogođeni urološki bolesnici (40 posto). Infekcije pogode i 25 posto bolesnika koji operiraju debelo crijevo, 19,5 posto onih koji se liječe u jedinicama intenzivnog liječenja i 5,2 posto onih koji se liječe na ostalim odjelima.

Pitanje higijene ruku

"Hrvatska je nedavno sudjelovala u studiji ECDC i pri tome se pokazalo da učestalost bolničkih infekcija u Hrvatskoj odgovara europskom prosjeku", prokomentirala je prof. dr. sc. Arjana Tambić-Andrašević, predsjednica Odbora za praćenje rezistencije na antibiotike Akademije medicinskih znanosti Hrvatske i voditeljica Zavoda za kliničku mikrobiologiju Klinike za infektivne bolesti. Prema njenim riječima, glavni problemi u većini naših bolnica su skučen prostor i malo osoblja po pacijentu. "Od mjera kojih se trebaju pridržavati zdravstveni djelatnici najbitnija je higijena ruku. Svi to znaju i misle da dobro rade, ali tu uvijek ima puno prostora za unapređenje prakse. To se odnosi i na posjetitelje koji moraju poštovati protokole dezinfekcije ruku", dodala je dr. Tambić-Andrašević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tužba Sizifov posao

Tužiti bolnicu zbog takvih propusta Sizifov je posao. Tvrdi to predsjednica Udruge za promicanje prava pacijenata dr. Đula Rušinović-Sunara pozivajući se, između ostalog i na jednu presudu Europskog suda u kojoj se ističe da u Hrvatskoj nema neovisne procedure za utvrđivanje prava pacijenata. Štoviše, prema njenim riječima, propuste može utvrditi jedino zdravstvena inspekcija, koja nikada neće potvrditi da se propust dogodio, piše Slobodna Dalmacija. A dr. Rušinović-Sunara tvrdi da je i sama svjedočila slučajevima u kojima su medicinski djelatnici ignorirali njen prigovor da se krši protokol o mjerama zaštite.

Slobodna Dalmacija/Danas.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brave
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
Senorita 89
Brak na prvu
default_cta
Samit
Molitva prije zore
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
default_cta
Barbapapa
Brak na prvu Australija
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
default_cta
VOYO logo