Trećina pacijenata u bolnicama je višak

18.7.2013.
19:11
VOYO logo

Softver koji je u funkciji od studenoga 2012. funkcionira tako da prema dokumentaciji medicinske sestre i propisanoj njezi za pacijenta, zaključuje treba li pacijent ostati u bolnici ili ne, javlja HTV.

HZZO je certificirao devet proizvođača programske podrške za sestrinsku e-dokumentaciju. Ustanove koje imaju taj softver su, između ostalih, KB Dubrava, KBC Zagreb te bolnice u Dubrovniku i Koprivnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje novinara koliko novca nedostaje zdravstvu, Varga je procijenio da je riječ o oko pet milijardi kuna.

Poliklinici Medikol danas je tijekom arbitražnog postupka u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje odbijeno ugovaranje za sve ponuđene djelatnosti u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku te za djelatnost radiologije u Čakovcu, a djelatnost PET/CT dijagnostike Poliklinika Medikol nije riješila, priopćeno je iz tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Medikolu podsjećaju da kao ugovorna strana s HZZO-om, taj postupak obavljaju još samo dva tjedna, odnosno do 31. srpnja.

Iz Poliklinike ističu da je odluka o odbijanju donesena s tri nasuprot dva glasa u arbitražnom vijeću. Protiv produljivanja ugovora glasovala su dva predstavnika HZZO-a i jedan Ministarstva zdravlja, a predstavnik Hrvatske liječničke komore te predstavnik Poliklinike Medikol glasovali su za produženje ugovora s HZZO-om. Pri odbijanju trojica članova vijeća su se pozivala na tvrdnju da je Mreža za sekundarno-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu popunjena, iako to uopće nije bio uvjet, odnosno kriterij za odabir po natječaju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Onda se nije ni trebao događati ovaj arbitražni postupak, jer je svrha natječaja prema HZZO-u bila popuna mreže javnog zdravstva, koja je ionako za javno zdravstvo već popunjena pa za Polikliniku Medikol nema mjesta. To je bit ove cjelokupne pravne situacije", izjavio je nakon održanog arbitražnog postupka odvjetnik Veljko Miljević, pravni zastupnik Poliklinike Medikol.

Pacijenti idu na duge liste čekanja

"Sukladno današnjoj odluci proizašloj iz arbitražnog postupka, na jesen će svi pacijenti koji su obavljali MR, CT, UZV pretrage, internističke i neurološke preglede i dijagnostičke postupke, kao i kompletnu ambulantnu fizikalnu terapiju kod privatnika, morati na pretrpane liste čekanja po bolnicama pa će navedene pretrage čekati po nekoliko mjeseci, ako ne i više od godinu dana", upozoravaju iz Poliklinike te napominju kako ''raskidanjem ugovora s privatnicima, Ministarstvo zdravlja "trguje zdravljem i životima pacijenata jer je pitanje koliko će njih na kraju uspjeti dočekati da obave potrebne dijagnostičke pretrage i terapijske postupke''.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što s 200 tisuća pacijenata?

"U Poliklinici Medikol svjesni smo činjenice da je država u nezavidnoj financijskoj situaciji, što se u konačnici reflektira i na zdravstveni sektor. Ali i dalje nam nije jasno na koji način će bolnice diljem Hrvatske biti u stanju na jesen ''prihvatiti' oko 200.000 dodatnih pacijenata, koliko je samo Medikol odradio u 2012. godini u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Čakovcu i Osijeku, budući da je to broj pacijenata koji će se najesen dodatno naći na listama čekanja", pitaju se u priopćenju.

Brave
Senorita 89
Versailles
Brak na prvu
Samit
default_cta
Tajne vinove loze
Hell's kitchen
Ljubavna zamka
Pevačica
Brak na prvu Australija
default_cta
Pirata i kapitano
Obiteljske tajne
Otok iskušenja
Cijena strasti
VOYO logo